Başbakan Erdoğan'a Libya daveti

Başbakan Erdoğan'a Libya daveti.7308
  • Giriş : 23.04.2009 / 15:09:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi'nin, Libya Devriminin 40. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Libya'ya davet ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İş adamları heyetiyle birlikte 2 gündür Libya'nın başkenti Trablus'ta temaslarını sürdüren Bakan Tüzmen, bugün Libya Başbakanı El Bağdadi Ali El Mahmudi ile bir araya geldi. Libya Başbakanlığı Konutunda, gazetecilerin görüntü almalarının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Bakan Tüzmen, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, El Mahmudi'nin, Libya devriminin 40. yıl dönümü dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sözlü olarak ülkelerine davet ettiğini, önümüzdeki günlerde yazılı olarak da bu daveti bildireceklerini söylediğini kaydetti.

Tüzmen, kendilerinin de 1 Eylül'e kadar Libya Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması konusunda yaptıkları çalışmalara hız vereceklerini söylediklerini ifade etti. Devlet Bakanı Tüzmen, önümüzdeki günlerde STA konusundaki çalışmaları tamamlamak üzere iki ülke heyetlerinin karşılıklı ziyaretlerde bulunacağını kaydetti.

Görüşmede, Mersin, İskenderiye ve Libya ro ro hattının kurulmasının da gündeme geldiğini anlatan Tüzmen, şöyle konuştu:

''Yine aynı şekilde ileride Sudan, buradan Libya ve Türkiye hattından bir halka oluşturularak dünya ticaretinden daha fazla pay alınması çalışmaları yapılacak. Ayrıca Bingazi'de kurmak istedikleri serbest bölge ile ilgili kendilerine destek olacağız. Diğer ülkelerde yaptığımız serbest bölge çalışmalarını Libya'da da gerçekleştirebileceğimizi söyledik. Libya hükümetinin önümüzdeki dönem için, müteahhitlik, alt yapı ve üst yapı çalışmaları için ayırdıkları 180 milyar dolarlık kaynaktan Türk firmaları olarak daha fazla pay almak istediğimizi söyledik, bu konuda desteklerini istedik. Kendileri de bu konuda bize destek vereceklerini söylediler. Özellikle Türk müteahhitlik sektörünün yaptığı kaliteli çalışmalardan dolayı son derece mutlu olduklarını söylediler.''

Finans alanında bankacılık sektöründe ciddi bir çalışma yapmalarının gerektiğini ifade eden Tüzmen, Başbakan El Mahmudi'nin bu konuda da kendilerine destek vereceğini anlattı. Tüzmen, ''Özellikle Arap Türk Bankası aracılığıyla ilk aşamada teminat mektuplarındaki sıkıntıları aşarak yolumuza devam etmek istediğimizi söyledik. Görüşmemizde bütün konularda mutabakata vardık. Libya ile Türkiye arasındaki yeni dönemde hem ticaret hacmi hem de yatırım hacminin çok hızlı şekilde artacağını şimdiden müjdeleyebiliriz'' dedi.

-LİBYA TÜRK DOSTLUK DERNEĞİ-

Tüzmen ve beraberindekiler, 1954 yılında kurulan Libya Türk Dostluk Derneğini de ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dernek Başkanı Adil Şerike, derneklerinin Arap ülkelerindeki en eski dostluk derneklerinden biri olduğunu söyledi.

Bakan Tüzmen de Osmanlı zamanında Türk okulu olarak kullanılan dernek binasına gösterdikleri özenden dolayı Şerike'ye teşekkür etti. Dernek defterini imzalayan Tüzmen, iki ülke arasındaki kültürel ilişkiler sayesinde ticaret hacminin artırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Daha sonra Tüzmen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Trablus Büyükelçiliği İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Okulda düzenlenen tören programını izleyen Tüzmen, 2 şeyin açılmadığı zaman işe yaramadığını, bunlardan birinin paraşüt, diğerinin zeka olduğunu belirterek, okulların zekayı açtığını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*