Başbakan Erdoğan'dan '301' açıklaması

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, 301. madde ile ilgili çalışmalarını olgunlaştırdıktan sonra adımlarını atacaklarını, bunun süresinin çalışmaların hızının belirleyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, Devlet Başkanlığı'na seçilen Gurbanguli Berdimuhammedov'un yemin törene katılmak için gittiği Türkmenistan'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, havalimanında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından karşılandı.

Başbakan Erdoğan, devlet başkanının yemin törenine katılarak yeni Türkmen yönetimine iyi niyet dileklerini sunma imkanı bulduklarını söyledi. Erdoğan, Devlet Başkanı Berdimuhamedov'la ikili ilişkiler ve bölgeyi ilgilendiren konularda başabaş görüş alıverişinde bulunma imkanı olduğunu ifade etti. İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağlardan güç alan ilişkilerin eşitlik ve karşılılık yarar temelinde daha nasıl geliştirebileceğini, Türkiye -Türkmenistan arasındaki çalışmaları, Türkmenistan'daki çok başarılı olan girişimcilerin bundan sonraki sürece daha da nasıl faydalı olacakları üzerinde durduklarını belirtti.

Erdoğan, Türkmenistan'la ilişkilere büyük önem verdiklerini ve yeni yönetime her konuda destek vermeye devam edeceklerini Berdimuhamedov'a ifade ettiğini kaydetti. Erdoğan, Türkmenbaşı'nın vefatından sonra Türkmenistan'ın huzur ve istikrar içinde başarılı bir dönemi ve sorunsuz geçiş süreci yaşadığını vurguladı. Görüşmelerinde Türkmenistan'ın yeni devlet başkanı liderliğinde kalkınma ve ilerleme kaydedeceğini söylediğini kaydeden Erdoğan, Berdimuhammedov'un görüşlerini paylaşmış olmasından dolayı ayrı bir memnuniyet duyduğunu vurguladı. Erdoğan, bundan sonrada Türkmenistan yanında olmaya ve dostane katkıyı vermeye devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, görüşmede enerji konusunda ele aldıklarını belirtti.

Erdoğan, ziyareti sırasında Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Gürcistan Devlet Başkanı Mikail Şakaşvili, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Davudi, Rusya Başkanı ile Azerbaycan Başbakanı ile görüşme imkanın olduğunu kaydetti. Ayrıca çeşitli ülkelerden gelen bir çok ülkeden gelen temsilciyle görüşme imkanı olduğunu belirtti.Erdoğan, ziyaretin çok yararlı geçtiğine inandığını söyledi.

OLMERT'İN ZİYARETİ

"İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le görüşme yapacaksınız. Bu görüşmede Mescid'i Aksa ile ilgili olumlu bir mesaj alacağınıza inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya Erdoğan, kendisiyle bu konuları konuşacaklarını ve dünde bu konudaki düşüncelerini çok açık ve net bir şekilde dile getirdiğini hatırlatarak cevap verdi. Erdoğan, şimdi ne diyeceğini ve ne söyleceğini kestirmek ve bununun üzerinden yorum yapmanında kendilerine yakışmayacağını belirtti.

301. MADDE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR OLGUNLAŞTIKTAN SONRA ADIM ATILACAK

301. madde konusundaki soruya ise Erdoğan, 301. madde ile ilgili olarak kendilerine şu ana kadar gelen bir önerinin olduğunu, bunun dışında da kendilerinin çalışmaları olduğunu söyledi. Çalışmaları olgunlaştırdıktan sonra adımlarını atacaklarını, bu sürenin bir hafta mı bir ay mı olacağını çalışmanın süratine göre belirleyeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious