Başbakan Erdoğan'dan ABD'ye iflah olmazsın uyarısı

Başbakan Erdoğan'dan ABD'ye iflah olmazsın uyarısı.40520
  • Giriş : 16.10.2007 / 14:27:00
  • Güncelleme : 16.10.2007 / 17:18:19

Başbakan, bu kez “Bize düşmanlık eden iflah olmaz. Sorunlarıyla başbaşa kalırlar, maliyetine katlanırlar” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarıyla ilgili olarak Türkiye’ye yargısız infaz yapıldığını belirterek, “Son gelişmelerden sonra bu konu, millet olarak tahammül sınırlarımızı aşmaya başlamıştır” dedi.
Haberin devamı

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, 1915 olaylarıyla ilgili gelişmelere değindi. “Bu mesele, tabiri caizse artık bıkkınlık vermiş bir konudur” diyen Erdoğan, “son olarak ABD’de ortaya çıkan gelişmelerin Türk milletinin hafızasında derin izler bıraktığını, bunun unutulmayacağını” söyledi.

Erdoğan, birçok ülkede yönetimlerin, “vatandaşları olan bir avuç Ermeni’ye karşı politik bir jest yapma adına, Türkiye’nin bütün itiraz ve tezlerini gözardı ederek, bu iddiaları tanıma kararı aldığını” belirterek, şöyle dedi:

“Elbette bunun pratikte bir değeri yok. Biz kendimizi biliyoruz, tarihimize, geçmişimize güveniyoruz. Ancak kimse Türkiye’yi zan altında bırakacak siyasal ve hukuki alanda köşeye sıkıştıracak yalanlara, iftiralara, tarih dedikodularına pabuç bırakmasını beklemesin.

ADAP ÇİZGİLERİNİ AŞTILAR
“Fransa ve ABD gibi bu tür konularda daha hassas olmasını beklediğimiz, müttefiklik ilişkisinin ötesinde çok yakın ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkilerin de bulunduğu ülkelerin bu sözde iddiaları tanıma yönünde kararlar alması, bizi bu konuda yeni yol ve yöntemler geliştirme noktasına getirmiştir. Hele hele şu ifade bizi gerçekten üzmüştür: ‘Türkler iki gün söylenir, üçüncü gün bunu unuturlar’ ya da ‘Türkiye niçin alınıyor ki biz Osmanlı’yı eleştiriyoruz’ türü yaklaşımlarla bu kararların alınmasının katlanılır hiçbir tarafı bulunmamaktadır ve bu adap çizgilerini de aşmaktadır.

NİYE AÇAMIYORSUN ARŞİVLERİNİ?
“Türkiye olarak biz arşivleri açtık. Buyrun Ermenistan, niye açamıyorsun arşivleri, aç! Varsa aç. Üçüncü dünya ülkeleri; varsa arşivleriniz açın, koyun ortaya. Tarihçiler, arkeologlar, sanat tarihçileri, hukukçular, siyaset bilimcileri devreye girsin, oluşturalım karşılıklı olarak komisyonlarımızı. Çalışsınlar. Ama bunları yapmadan, ortada hiçbir belge, delil olmadan bu olayları vuku bulduğu yerlerden herhangi bir karar elde olmadan, kalkıp da Türkiye’yi yargılamak veya bizim tarihimizi yargılama hakkı kusura bakmayın, kimsede yoktur. Bu yargısız infazdır.”

BİZE DÜŞMANLIK EDEN İFLAH OLMAZ
Ermenistan Başbakanı’na gönderdiği mektuba şu ana kadar yanıt alamadığını bildiren Başbakan Erdoğan, bunu bütün ülkelere duyurmuş olmalarına rağmen hiçbirinin bunu görmediğini ve görmeyip kalkıp yargısız infazla böyle bir karar verdiklerini söyledi. Erdoğan şöyle devam etti:

“Öyleyse biz de karşılarımızdakilere bu küçük hesaplarıyla mütenasip tavır içine gireriz. Herkes şundan emin olsun ki Türkiye bundan bir zarar görürse, karşısındakiler de 10 zarar görür. Sonuçta diyoruz ki; iyi de yaparsanız siz bilirsiniz, kötü de yaparsanız siz bilirsiniz. Çünkü biz kültürümüz ve inancımız gereği, bize bir adım yaklaşana üç adım, beş adım yaklaşırız. Bize düşmanlık eden ise iflah olmaz. Türkiye’den bir kısım açılımlar bekleyen ülkeler de sorunlarıyla baş başa kalırlar, bunu da hatırlatırım. Türkiye gibi önemli bir ülkeyi karşılarına almanın maliyetine de kusura bakmasınlar katlanırlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious