Başbakan Erdoğan'dan Baydemir'in iddialarına yanıt

Başbakan Erdoğan'dan Baydemir'in iddialarına yanıt.11164
  • Giriş : 04.09.2007 / 14:32:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:56:52

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir’in iddialarını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Baydemir'in “Diyarbakır'a negatif ayrımcılık yapıldığı” sözlerine karşı, “Hiçbir belediyemizi ayırt etmedik. Hakkı neyse onu almıştır. Aksini savunan çıksın ispat etsin” dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye haritası üzerinden siyaset yaptıkları için biri hariç tüm illerden milletvekili çıkaran tek parti olduklarını belirterek, “Türkiye'de farklılıkların da üniter yapının da teminatı AK parti'dir” diye konuştu. Erdoğan, hiçbir belediyeyi ayırmadıklarını vurgulayarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i sözlerini ispat etmeye çağırdı.

Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti olarak Türkiye'nin partisi olmaya özen gösterdiklerini ve 70 milyon vatandaşı kucakladıklarını söyledi. “Hiç kimse herhangi bir vilayette halkımızı istismar etmeye kalkmasın” diyen Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

HAKKI NEYSE ONU ALMIŞTIR
“Biz, 70 milyon vatan evladının hiçbirini ayrıma tabi tutmadık. 58 ve 59. Hükümetler bunun ispatıdır. Hiçbir belediyemiz kalkıp da 'AK Parti iktidarı kendi belediyelerine farklı, bize farklı para gönderdi' diyemez. Hakkı neyse onu almıştır... Bu kadar iddialı konuşuyorum. Aksine savunan çıkarsa çıksın ispat etsin. Biz, hiçbir belediyeyi ayırt etmedik. Kesintileri yüzde 40 seviyesinde tuttuk, yüzde 60'ı gönderdik.
LAF YERİNE İŞ ÜRETSİN
Bizim muhatabımız; şu partili, bu partili belediye başkanları değil, orada yaşayan halktır, köydür, kasabadır, şehirdir... KÖYDES'den sonra BELDES'i uygulamaya koyduk. Burada da belediye ayrımı yapmadık. Paralarını, kriterlere göre gönderiyoruz. Bunu görmezden gelerek halkımız üzerinden siyaset yapıyorlar. Bizim hiç bir zaman halkımızla problemimiz olmaz. Yeter ki yerel yöneticiler laf üretmek yerine iş üretsin. Proje üretsinler, hizmet üretsinler... Biz, bütün vatandaşlarımızın taleplerini, bize oy verenlerin taleplerinden farklı görmedik, görmeyiz. Ne bölge, ne il... Böyle bir ayrım yok. 780 bin kilometrekare üzerinde siyaset yapıyoruz.

5.5 KATRİLYON LİRALIK YATIRIM
İktidarlarımız döneminde Doğu ve Güneydoğu'ya 5.5 milyar YTL (5.5 katrilyon lira) yatırım yaptık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemiz böyle bir yatırımı daha önce görmedi. Bunu görmezlikten gelmek insaf dışıdır

SEÇİM BARAJI İDDİAMIZ YOK
Erdoğan konuşmasında, AK Parti'nin 22 Temmuzda çıkardığı milletvekili sayısını seçim barajına bağlayanlar olduğunu da belirterek, yüzde 10 barajının korunmasında ısrarlı olmadıklarını belirtti. Erdoğan, “Eğer seçim barajı yüzde 5 olsaydı AK Parti 337, CHP 110, MHP 68 milletvekili çıkaracaktı. Eğer ülke barajı olmasaydı AK Parti 332, CHP 108 ve MHP de 68 milletvekili çıkaracaktı. Tablo bu...” diye konuştu.

BAŞARIMIZ TEZ KONUSU OLUR
Türkiye'de bir dönem siyasetçilerin istikrar ile statükoyu aynı anlamda kullandıklarını anlatan Erdoğan, bu iki kavram arasında önemli farklar bulunduğuna işaret etti. AK Parti'nin statükocu bir parti olmadığını kaydeden Erdoğan, geçmiş 5 yılın bunun ispatı olduğunu söyledi.

AK Parti'nin bir il dışında tüm illerden milletvekili çıkarmasının sosyoloji alanında uzman bilim adamlarınca tez konusu yapılabileceğini söyleyen Erdoğan, partisinin her bölge ve her sınıftan oy olmasının Türkiye için büyük bir şans olduğunu belirtti.

Erdoğan, politikalarında devletle milletin aynı safta yer aldığını ifade etti ve sözlerini “Bizim siyasetimizde, devleti yönetenler, millete yüksek rakımlı tepelerden bakmazlar. Aksine milletle aynı safta yer alıp aynı ufka bakarlar. Hiç kimse başarımızı tesadüflere bağlayamaz. Herkes 22 Temmuzu çok iyi analiz etmeli. Milletimizin verdiği mesaj iyi anlaşılmalıdır” diye tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious