Başbakan Erdoğan'dan demokrasi dersi

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Ürdün'de 2006 Genç Arap Liderler Forumu'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, katılımcılara demokrasi tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, "Her zaman demokrasi, insan hakları ve çoğulculuktan yana bir duruş sergilemelisiniz. Ülkenizin ve dünyanın geleceğini şekillendirecek olan genç ve etkin insanlar olarak gelişmeleri yakından izlemeli, değişime öncülük etmelisiniz" dedi.

Ürdün'ün Ölü Deniz kenarındaki Kral Hüseyin Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 2006 Genç Arap Liderler Forumu'na katılan Başbakan Erdoğan, forumda bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, salona Ürdün Kralı II. Abdullah ile birlikte geldi.

konuşmasında Genç Arap Liderlere tavsiyelerde bulunan Başbakan Erdoğan, "Sadece işiniz için değil yaşadığınız ülke için de iyi yönetişim, şeffaflık, hesap verebilirlik, insan hakları gibi evrensel standartları daha fazla hayata geçirmeye çalışmalısınız" dedi.

Gençlere her zaman demokrasi, insan hakları ve çoğulculuktan yana bir duruş sergilemeleri gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Ülkenizin ve dünyanın geleceğini şekillendirecek olan genç ve etkin insanlar olarak gelişmeleri yakından izlemeli, değişime öncülük etmelisiniz. Yoksulluğun, yolsuzluğun ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi, öncelikli hedefiniz olmalıdır. Unutmamalısınız ki, bu hedefe ulaşmanın yolu da çağın ihtiyaçlarına cevap veremeyen siyasi ve ekonomik yapıların reforma tabi tutulmasından geçiyor. İnanıyorum ki, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının genç liderleri, genç yöneticileri olan sizler ülkelerinizin, bölgenizin ve dünyanın yararına olacak büyük başarılara imza atacaksınız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan ayrıca Arap Ligi ile ortaklaşa oluşturulacak Türk-Arap Forumunun önümüzdeki dönemde altyapısı tamamlanarak kurumsal bir kimlik kazanacağını ve Türk-Arap Forumu'nun da ortak hedeflere hizmet edeceğine inandığını ifade etti. Erdoğan, çeşitli güçlüklerle karşı karşıya bulunan Arap dünyasının düzenlediği bu forumun bölge için son derece önemli bir girişim olduğunu dile getirdi.

Geçen yıl savunma sanayisine 1 trilyon dolar harcandığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bu rakam insanların ölümü için kullanılmaktadır. Eğer bu rakam cehaletin giderilmesi için eğitimde, yoksulluğun giderilmesinde kullanılmış olsaydı, bugün küresel terör dünyaya egemen olamayacaktı diye düşünüyorum" dedi. Başbakan Erdoğan, Irak'ta günde ortalama 60-70 kişinin öldüğüne dair haberlerin artık gazetelerin başlıklarından hiç bir zaman düşmediğini ve bunların bizi üzdüğünü belirterek, "Ama alışkanlık haline getirmiş olanlar ise bu olaylara karşı maalesef çok duyarsız. Adeta öldürmek ve ölmek vaka-ı adiye olarak görülüyor. Irak'ın bir kardeş kavgasına sürüklenmiş olması çok acıdır" diye konuştu.

Erdoğan, ayrıca Irak'ta en çok insan kaybının koalisyon güçleri içerisinde olmamasına rağmen ABD'den sonra Türkiye olduğunu kaydetti.

Filistin sorununa değinen Başbakan Erdoğan, 2002 Beyrut Arap Zirvesi'nde de kabul edilen barış girişiminde de öngörülen ''iki devletli'' çözüm vizyonunun korunması gerektiğini ve barış sürecinin yeniden canlandırılmasının şart olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, "Filistin halkının adeta açık bir hapishanede yaşamasına müsaade etmemeliyiz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious