Başbakan Erdoğan'dan flaş açıklama

Başbakan Erdoğan'dan flaş açıklama.8444
  • Giriş : 04.04.2009 / 16:50:00
  • Güncelleme : 04.04.2009 / 17:39:52

Erdoğan, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliğine seçilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Danimarka Başsbakanı Rasmussen NATO Genel Sekreteri oldu. Türkiye vetosunu bazı garantileri alarak kaldırdı.

Türkiye bazı teminat ve garantilerin yer aldığı paketle Rasmussen'e razı oldu. Devreye giren Obama, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün çekincelerini giderdi.

TÜRKİYE'YE PAKET

NATO Genel Sekreter Yardımcısının Türk olması, bununla birlikte NATO'nun Afganistan'taki özel temsilcisinin bir kez daha Türk olması, Rasmussen'in İstanbul'da yapılacak olan Medeniyetler İttifak Toplantısı'nda karikatür krizinden dolayı özür dilemesi, PKK'nın terör örgütü olduğunu ve terörle mücadele konusunda çok önemli çalışmalarda bulunacağına dair taahhütte bulunması şeklinde.


Berlusconi Rehn nehri kenarında Erdoğan'a böyle dil döktü. Fotoğraflar için tıklayın
ERDOĞAN İLE DAKİKALARCA KONUŞTU

Bu arada İtalya Başbakanı Berlusconi Başbakan Erdoğan ile krizin aşılması için telefon görüşmesi yaptı. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, NATO liderler zirvesi karşılama törenine katılmayarak cep telefonuyla konuşmayı tercih etti. Bu arada Merkel'e arkasını dönerek uzaklaşan Berlusconi, karşılama töreninin sona ermesine rağmen dakikalarca Ren Nehri kenarında turlayarak cep telefonuyla yaptığı görüşmesine devam etti. Liderler, karşılama törenini yapıldığı alandan ayrılarak Kehl Köprüsü'ne yürürken, Berlusconi bu yüzden, köprü üzerindeki çekilen aile fotoğrafına giremedi.

TÜRKİYE'YE AB TEHDİDİ

NATO krizi kendi içinde aşamayınca devreye AB üyeliği süreci sokuldu. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Ankara'nın, Danimarka Başbakanı Rasmussen'in NATO genel sekreterliği adaylığına karşı çıkmasının, Türkiye AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü. Rehn, "Türkiye, çok beğenilen Rasmussen'i desteklemeyerek hata yapıyor" derken, "ifade özgürlüğü" ilkesinden söz etti ve Ankara'nın tavrının, Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü. Rehn, "Bu durumda, AB üyesi ülkeler ve AB vatandaşları, ifade özgürlüğü gibi değerler konusunda Türkiye'nin uyum düzeyini sorgulayacaklar" dedi.

OBAMA VE RASMUSSEN'DEN GÜL'E YAKIN MARKAJ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, NATO zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmenin bir bölümüne Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in de katıldığı öğrenildi. Görüşmede, NATO'nun yeni genel sekreterinin kim olacağı konusunun öncelikle gündeme geldiği yorumları yapılıyor.

KARİKATÜR VE ROJ TV'NİN RÖVANŞI

Hz. Muhammed karikatürü ve Roj TV konularında kötü bir sınav veren Danimarka Başbakanı Rasmussen'e Başbakan Erdoğan soğuk bakıyor. Görünen o ki Strasbourg'ta düzenlenen zirvede Cumhurbaşkanı Gül de ikna edilemedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*