Başbakan Erdoğan'dan işadamlarına çağrı

  • Giriş : 15.02.2006 / 00:00:00

Resmi temaslar için Ankara'ya gelen Bahreyn Başbakanı El Halife, Türkiye'ye ve KKTC'ye yatırım yapma sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bahreyn Başbakanı Şeyh Halife Bin Salman El Halife'nın Başbakanlık'ta yaptıkları görüşmelerin ayrıntıları da belli oldu. Edinilen bilgiye göre, konuk Başbakan El halife, Türkiye'nin dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak bu durumun yıllardır gözardı edildiğini savundu. AK Parti hükümetine övgü yağduran El Halife, Başbakan Erdoğan'ın katkılarıyla Türkiye'nin dünyada etkisini arttırdığını kaydetti. Bu durumun kendilerini de memnun ettiğini belirten El Halife, güçlü bir Türkiye'nin her zaman arzu ettikleri bir durum oluğunu ifade etti.

Görüşmede, Arap sermayesinin Türkiye'de yatırım yapması için sık sık çağrıda bulunan Başbakan Erdoğan'ın Bahreyn Başbakanı'na da yatırım çağrısında bulunduğu öğrenildi. Türkiye'nin ciddi bir özelleştirme sürecine girdiğine dikkat çeken Erdoğan, Bahreyn'li işadamlarının özellikle ulaşım, sivil havacılık ve madencilik alanlarındaki özelleştirmelere katılabileceğini kaydetti. Türkiye'de yabancı yatırımıclarını önündeki bürokratik engellerin kaldırıldığını ifade eden Erdoğan, yerli- yabancı yatırımcı ayrımının da ortadan kalktığını vurguladı.

Türk müteahhitlerinin dünyaca ünlü olduğunu belirten Erdoğan, Bahreyn'de alt yapı yatırımları konusunda Türk işadamlarına kolaylık sağlanması ve öncelik tanınmasını talep etti. İki ülke arasındaki 50 milyon dolarlık ticaret hacminin komik olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, karşılıklı ticaret ve yatırımların arttırılmasını istedi.

Türkiye'ye ekonomiyle ilgili tüm bakanlarıyla ve kalabalık bir işadamı heyeti ile birlikte geldiğini hatırlatan El Halife, bu durumun Türkiye'ye verdikleri büyük önemin bir göstergesi olduğunu kaydetti.KKTC'ye turizm yatırımları yapmak istediklerini de ifade eden El Halife, Türkiye'de ise turizm ve ulaşım konusunda yatırım yapmayı hedefledikerini belirtti.

KARŞILIKLI İLİŞKİLER GELİŞTİRİLECEK
Görüşmelerde; iki ülke arasındaki ilişkilerin artırılması için karşılıklı ziyaretlerin artması da kararlaştırıldı. Bu çerçevede, Mayıs ayı içerisinde Bahreyn'e gidecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün yanısıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da Bahreyn'i ayrı ayrı ziyaret etmesi kararlaştırıldı. Bahreyn'in heyetinden gelen "Askerimizi Türk subayları eğitsin" önerisi da kabul edildi. Ankara'da Büyükelçiliği bulunmayan Bahreyn'in en kısa sürede Büyükelçiik açılması için yer bulunması da karara bağlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious