Başbakan Erdoğan'dan Kanadoğlu'na ağır sözler

Başbakan Erdoğan'dan Kanadoğlu'na ağır sözler.11269
  • Giriş : 29.05.2008 / 00:23:00
  • Güncelleme : 29.05.2008 / 00:23:02

Erdoğan, dün Osmaniye'de Partisi'nin Osmaniye İl Teşkilatı Siyaset Akademisi'nde konuşma yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Son zamanlarda bazı emekli, tedavülden kalkmış tipler, bazıları da 'hukuçuyum, şöyleyim, onursallık' diye de bir sıfat almışlar kendilerine konuşuyorlar; 'partilerde liderler sultası var' diyorlar. Partinin semtine dahi uğramamış, bu parti nasıl çalışır bilmiyorlar, adaylarını nasıl belirliyor bilmiyorlar. Ben bu beyefendilere buradan sesleniyorum; AK Parti sizin düşündüğünüz, tanıdığınız, bildiğiniz veya sizlere anlatılan partilerden biri değildir'' dedi.

Erdoğan, Cebeli Bereket Kültür Merkezi'nde Partisi'nin Osmaniye İl Teşkilatı Siyaset Akademisi'nde yaptığı konuşmada, Hükümetin hizmetlerinde ve Parti'de eğitime büyük önem verdiklerini söyledi.

Türkiye'de siyasetin yıllar boyunca belli bir kesimin, zümrenin, elitin tekelinde kaldığını anlatan Erdoğan, 1946 yılında çok partili sisteme geçildikten uzun yıllar sonra da bu tekelin tamamen kırılamadığını ifade eti.

2002 yılında AK Parti'nin iktidar olmasından kısa bir süre önce yapılan anketlerde, siyaset kurumunu en az güvenilen kurumlar arasında yer aldığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin, sorunlarından uzak, halktan kopuk, milletten bihaber siyasetçi profili Türkiye'ye zarar verdiği gibi, bizzat siyaset kurumuna da zarar verdi. Düşünebiliyor musunuz seçildiği şehre bir daha hiç uğramayan, Ankara'ya yapışıp kalan, seçmeniyle bağını tamamen kesen siyasetçiler ya da seçim dışında o illeri hatırlamayan siyasetçiler oldu. Ülkenin sorunları nasıl çözülür, Türkiye nereden nereye geliyor, ya da nereye gidiyor? Bunları hiç dert edinmeyen siyasetçiler var. AK Parti ile siyasete yeni bir güç geldi, siyaset en güvenilir kurumlardan biri haline geldi.''

Başbakan Erdoğan, bugüne kadarki seçimlerde adaylarını halkın içinden seçtiklerini belirterek, şunları söyledi:

''Zaman zaman televizyonlarda, gazetelerde bazı ifadeler duyuyorum; 'lider sultası' Son zamanlarda bazı emekli, tedavülden kalkmış tipler, bazıları da 'hukuçuyum, şöyleyim, onursallık' diye de bir sıfat almışlar kendilerine konuşuyorlar; 'partilerde liderler sultası var' diyorlar. Partinin semtine dahi uğramamış, bu parti nasıl çalışır bilmiyorlar, adaylarını nasıl belirliyor bilmiyorlar. Ben bu beyefendilere buradan sesleniyorum; AK Parti sizin düşündüğünüz, tanıdığınız, bildiğiniz veya sizlere anlatılan partilerden biri değildir. Eğer öyle bir parti olmuş olsaydı, 22 Temmuz'da AK Parti 81 vilayetin 80'inden milletinin iradesiyle seçilerek, yüzde 47 oyla Parlamento'ya gelmezdi.

AK Parti kurulduğundan hemen sonra yüzde 34.4 ile iktidar oldu. Aradan yaklaşık 5 yıl geçti bu defa yüzde 47 ile yine tek başına geldi iktidar oldu. Bu 1954 yılından sonra ilk defa oluyor. Bunu, Menderes ve kadrosu yaşadı. Hamdolsun şimdi de biz ekibimizle yaşadık. Çünkü, bizim partimiz Ahmed'in, Mehmet'in partisi değil, bizim partimiz milletin partisidir. AK Partiyi millet kurdu, görevlendirmesini millet yaptı.''

Son seçimlerde milletvekillerini seçerken bunu halka, delegelere sorduklarını, ilçelere, illere arkadaşlarını göndererek seçim yaptırdıklarını ve mülakat yaptırdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

''Daha sonra bir üst kalbura geçtik, oradan geçenler en üst değerlendirme komisyonuna geldiler ve en üst değerlendirme komitesi olarak değerlendirmemizi yaptık ve milletvekili adaylarını belirledik. Bakın hiçbir siyasi partide 170, 180 tane milletvekilini kenara koymak suretiyle yola devam etmek, böyle birşey hiç görülmemiştir. Ama biz, bizim delegasyonumuz, ilçe başkanlarımız il başkanlarımız kararlarını böyle verdi. Ve yolumuza da bu şekilde devam etme kararı verdik. Herkes dedi ki 'bu çok cesaret isteyen bir şey bu kararı nasıl verdiniz' Bizim derdimiz hizmet, bu hizmeti yaparken eğer demokrasi diyorsak, o zaman örgütünüze, delegenize her şeye saygı duyacaksınız.

Şunu da çok açık söyleyeyim; milletvekili olana kadar insanlar bakıyorsunuz ki çok farklı, milletvekili olduktan sonra çok farklı, milletvekilliğine bir sonraki dönem aday yapmadığınız zaman çok daha farklı, selam sabahı kesiyor, ondan sonra da kulisler başlıyor. Aynı şey bakanlıklar için de böyle, bakan yaparken çok iyidir, ama bir değişiklik yapalım, bir başka arkadaşımızı koyalım dediğiniz zaman bakıyorsunuz gücenmeler oluyor. Halbuki bu bir bayrak yarışı, zaman zaman değişiklikler yapılması gerekebilir. Bunu da bütün AK Parti'de bu muhafazakar demokrat kimliğinde görev alan arkadaşlarımın normal karşılaması lazım. Yani bir genel başkanın, bir liderin bir yerde tasarruf yetkisinin az da olsa olması lazım. Şimdi hakimler, savcılar, 'efendim işte vicdanın sesini dinle' diyor, ama siyasette bir genel başkanın, liderin böyle vicdanın sesini dinlemesi gibi bir hakkı olamaz, yok böyle bir şey. Biz de diyoruz ki yeri geldiği zaman akıl, bilim, vicdan liderlerde de devreye girecektir, ama en geniş manada müzakerelerini yapacaktır ve ondan sonra da bir heyetle kararını verecektir. Bunu gerçekten isabetli götürenler başarılı netice alıyor, ama isabetli götüremeyenler başarılı olamıyor.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cebelibereket Kültür Merkezi'nde düzenlenen Osmaniye AK Parti İl Teşkilatı Siyaset Akademisi'nde yaptığı konuşmada, siyasetin de bir altyapısının olması gerektiğini vurgulayarak, parti olarak bunu başarmış ve başarıyor olmaktan dolayı son derece gururlu olduklarını söyledi.

"TEDAVÜLDEN KALKMIŞ TİPLER" BENZETMESİ

Partisine yönelik eleştirileri de cevaplayan Başbakan Erdoğan, "Son zamanlarda televizyonlarda tedavülden kalkmış tipler bir de kendilerine onursal sıfatı almışlar. Partilerde lider sultası var diyorlar. Daha partinin kapısından içeri girmemişler. Ben bu kişilere sesleniyorum. AK Parti sizin bildiğiniz partilerden değildir. Eğer öyle bir parti olmuş olsaydık, 22 Temmuz'da 81 vilayetin 80'in de milletvekilini parlamentoya sokamazdık. AK Parti 6. ayında iktidar oldu.

Üzerinden 5 yıl geçti, yüzde 46 ile tekrar iktidara geldi. Biz Ahmetlerin Mehmetlerin partisi değiliz. Biz milletin partiyiz. Biz seçimde adayları belirlerken halkımıza sorduk".

BAHÇELİ'Yİ OSMANİYE'DE ELEŞTİRDİ

MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi memleketinde üstü kapalı eleştiren Başbakan, "Biz slogan partisi olmadık. Olmayacağız. Milletçilik sloganla olmaz. Milliyetçilik insanlar için bir şeyler yaparak ekonomiyi dünyanın 17. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi yaparak gündemi belirlenen değil gündemi belirleyen ülke yaparak olur. Masa başında slogan atarak milliyetçilik olmaz. Onlara şunu sormak lazım. Türkiye için ne yaptınız, Osmaniye için ne yaptınız. Bu sorulara karşılık bulduğunuz sürece milliyetçisiniz. Hangi şart altında olursa olsun haksızlığın karşısında eğilmeyeceğiz. Doğrudan, samimiyetten ve demokrasiden gücümüzü alacağız. Siyaset hizmet sanatıdır. Bizim amacımız halka hizmettir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious