Başbakan Erdoğan’dan müjde

  • Giriş : 30.03.2007 / 00:00:00

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Savunma Sanayii Müsteşarlığında toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Savunma Sanayii Müsteşarlığında toplandı.

Toplantıya, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı görevlileri ve üst düzey askeri yetkililer katıldı.

Toplantıda, milli tank projesi, taarruz helikopteri (ATAK) gibi projelerin görüşülmesi bekleniyor. Helikopter ihalesini İtalya’nın Agusta firması kazandı. Milli Tank Projesi için de Otokar ile sözleşme imzalanacak.

İhalede yarışan Güney Afrikalı Denel’in Rooivalk modeli helikopteri 50 helikopterin alımını öngören, yaklaşık 3 milyar dolarlık helikopter alım ihalesini İtalya’nın Agusta Aerospace firması kazandı.

Savunma Sanayi İcra Komitesi, cumhurbaşkanlığı seçim süreci başlamadan toplanma kararı almıştı.

İhalede Güney Afrika’nın Denel firması Rooivalk ile İtalya’nın Agusta firması Mangusta A 129 ile yarıştı.

Türkiye’nin şartname koşullarını ağır bularak ihaleden çekilen Amerikan Boeing firması ise, Apache modeli için ortak üretim yerine, doğrudan satış için girişimlerde bulunuyordu.

Komite, daha önceki toplantısında, Güney Afrika üretimi helikopterin eksik kalan testlerinin tamamlanmasını kararlaştırmıştı.

Güney Afrika üretimi helikopterin Fransız malı motor kullanması, bu ülkeyle yaşanan Ermeni iddiaları gerginliği nedeniyle olumsuz bir unsur olarak değerlendiriliyordu. 50 helikopterin alımını öngören ihalenin maliyeti yaklaşık 3 milyar dolar civarında.

MİLLİ TANKI OTOKAR ÜRETECEK

Türkiye’nin milli imkanlarla tank üretimi projesi karara bağlandı. Kara Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu 350 tankın üretimi için ortaya çıkan projede Otokar firması FNSS-BMC konsorsiyumu ile rekabet etti, ipi göğüsleyen Otakar oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious