Başbakan Erdoğan'dan toplu açılış

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Erdoğan, “Biz farklıyız, tarihiyle... Ama onu orada bırakan değil, onu geleceğe taşıyan bir milletiz ve onu gururla taşıyacağız."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Kahramanmaraş Hükümet Meydanında düzenlenen kurtuluş günü törenleri kapsamında, tören kıtası, zırhlı askeri araçlar ve tankların geçişi ile diğer meslek grupları temsilcilerinin geçişinin ardından, toplu açılış töreninin yapıldığı Hafız Ali Efendi meydanına geldi.

Erdoğan, Hükümet Meydanından Hafız Ali efende Meydanına Başbakanlık otobüsüyle gelişinde, vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundular.

Bu arada, Erdoğan, oyuncak dağıtırken yaşanan izdihamda, görevli polis memurlarının ezilme tehlikesi geçiren çocukları kucaklayarak kaldırıma taşıdığı görüldü.

Başbakan Erdoğan, doğalgaz, “duble yol” ve özel sektöre ait 57 fabrikanın açılışı ile okul ve hastane açılışlarından oluşan törende konuşma yaptı.

SSK Hastanelerinde ilaç kuyruklarında bekleyen işçileri kurtaranın ve serbest eczaneleri emirlerine verenin bu iktidar olduğunu belirten Erdoğan, ”Zira tüm ayrımlar ayrımcılıklar kalktı, kalkıyor ve kalkacak. Bunlar yeterli mi, değil. Daha iyi olacak. Çünkü biz muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmakta kararlıyız. Çünkü bu millete o yakışıyor” diye konuştu.

MEHMET AKİF'TEN DİZE

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'dan bir dize okuyan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Hani Akif merhum diyor ya... Kahramanmaraşlı onu iyi bilir. Kahramanmaraş'ın şairleri, edebiyatçıları iyi bilir. Mayasında var Kahramanmaraş'ın, bu işi iyi bilir. 'Biz, dünyaya millet olmayı öğretmiş bir milletiz. Bu millet göçebe değil. Bu millet devletler kurarak, buraya gelmiş bir millet.' Biz farklıyız, tarihiyle... Ama onu orada bırakan değil, onu geleceğe taşıyan bir milletiz ve onu gururla taşıyacağız. Biz onurlu bir milletiz ve biz bu onurumuzu hiçbir zaman kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. İşte az önce gerek Sütçü İmam'ı, Rıdvan Hocayı izlerken, herhalde onu yine yad ettik. Hayırla yad ettik. İnşallah... Geleceğe, tabi buradaki tiyatro sahnesinde olduğu kadar kolay gitmeyeceğiz. İşimiz çok, yükümüz ağır. Bunu biliyoruz ama... Tırnaklarımızla söke söke Türkiye'yi yeniden imar ediyoruz. Bunu başarıyoruz.”

Başbakan Erdoğan, durmak bilmediklerini, koşacaklarını belirterek, “Çünkü bu millet bir şeye hasret. Nedir o? Huzurlu yaşam standardı. Batı ile mukayese edilemeyecek güzelliklere kavuşmaya hasret” dedi.

Toplu konutta yaptıkları çalışmalara da değinen Erdoğan, şu anda Türkiye genelinde 220 bin toplu konut inşaatı olduğunu, bunların 120 bininin sahiplerine teslim edildiğini, yıl sonuna kadar da 250 bin konutun inşa edilmiş olacağını bildirdi. Erdoğan, “Niçin bunları yapıyoruz? İstiyoruz ki orta tabaka veya bu tabakaya yakın olanlar daha ucuz imkanlarla konut sahibi olabilsinler. İnsanca yaşamanını erdemine ulaşsınlar. 10 yıl, 15 yıl vadeyle konut veriyoruz. Bunları yapıyoruz. Hamdolsun bizi görenler, bu konutlara yerleşenler, bir 'Allah razı olsun' diyorlar ya... İşte bu bize yetiyor” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, “Milletimize olan aşkımız, vatanımıza olan sevdamız, inşallah bizleri çok daha aydınlık, çok daha farklı yarınlara taşıyacak” dedi.

BİRLİK BERABERLİĞİ BOZMAK İSTEYENLER CEVAP

Erdoğan, bu yola çıkmaya hazırlanırken, bir şarkıları olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bugün yine biriz, yine beraberiz. Bu birliğimizi beraberliğimizi bozmaya yeltenenlere siz bugün Kahramanmaraş'tan çok anlamlı bir cevap verdiniz. Onun için diyorum ki, beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey milletimi, sizi hatırlatıyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious