Başbakan Erdoğan'dan valilere 'şefkat' çağrısı

Başbakan Erdoğan'dan valilere 'şefkat' çağrısı.20797
  • Giriş : 17.01.2008 / 20:29:00

Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ve 81 il valisiyle yıllık değerlendirme toplantısına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütünün yıllarca devlet ile millet arasındaki duvarları kullandığını belirterek, "Şimdi bu tersine dönüyor, onlar da güç kaybına uğruyor" dedi. Erdoğan, protokol valiliğinin artık sona erdiğini ve hizmet valiliği döneminin başladığını kaydetti.

Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ve 81 il valisinin katıldığı yıllık değerlendirme toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, valilere seslenerek, "Vatandaş devlete baktığında, devletle yüz yüze geldiğinde, devletin sosyal yönünü, şefkatini, tebessümünü hissetmeli. Bunu sağlayacak olan sizlersiniz" diye konuştu.

Vatandaşın, valilikten rahatlamış, sorunu çözülmüş şekilde, adeta 'bir anne baba şefkatini yaşayarak' ayrılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Bunu sağlayacak olan birinci derecede sizlersiniz. Vatandaşlarımız, sizler sayesinde devletle aranızda duvarlar olmadığını hissetmelidir. Terör örgüttü yıllarca bunu kullanmıştır. Hani devlet, hani okulunuz, hani hastaneniz, o makamlara gelebilir misiniz? Demiştir. Hep bunu kullanmıştır. Şimdi bu tersine dönüyor. Tersine döndükçe de onlar güç kaybına uğruyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasında, valilerin halkla kucaklaşması gerektiğini de vurgulayarak, şöyle dedi: "Türkiye'nin dört bir yanında her bir kardeşimiz, sizler sayesinde, devletin tepesinde dolaşan bir tokmak değil, sorunlarını çözen, gören ve gözeten olduğunu anlamalıdır. Bu anlayışı her yerde hakim kılmak zorundayız. Sıcak makam odalarınızda oturarak, lojmanla makam arasında mekik dokuyarak, sokağa çıkmadan halkın içine girmeden, halkla yüz yüze gelmeden varacağımız hiçbir hedef sonuç ve başarı yoktur. Olamaz. Artık protokol valiliği dönemi sona ermiştir. Artık hizmet valiliği geçerlidir."

"Benim valim kömür dağıttığı gün çağ atlayacaktır" şeklinde kullandığı ifadelerine daha önce itirazlar yükseldiğini hatırlatan Erdoğan, bu eleştirileri yöneltenlere karşı, "Fakire yardım dediğinde bunların dünyasında yeri yok bunun. Şimdiye kadar fildişi kulelerinden vatandaşı seyrettiler. Sıhhiye köprüsünün öbür tarafına bunlar, sadece havaalanına gitmek için geçmiş" eleştirilerinde bulundu. Erdoğan, en modern okulları kursalar dahi, bir öğrencinin evine gittiğinde sıcak bir ortam, sıcak bir çorba bulamaması halinde sağlanacak modern imkanların da bir anlam ifade etmeyeceğini kaydetti. Valilerin, bürokratların da siyasilerin de 'yoksulun üşüyen elinden tutacağını' dile getiren Erdoğan, "Kimse bundan gocunmasın. Sırça köşkünde oturan devlet adamı modeli tarihte kaldı" dedi.

Güvenlik konusunun kendileri için önemli bir konu olduğuna da değinen Erdoğan, hedeflerinin 2008 yılında bütün illerde MOBESE izleme sisteminin kurulması olduğunu ve bunun için ne gerekiyorsa yapılacağını belirtti. Valilerin, illerine yatırım çekme konusunda faaliyette bulunması gerektiğini kaydeden Erdoğan, GAP bölgesine küresel sermayeyi çekmek için çok uğraşmalarına karşın, bu konuda şu ana kadar başarılı olamadıklarını dile getirerek, "Yeni bir metod bulduk. Bunu hayata geçirerek, 5 yıl içinde GAP'ı tamamlayacak kaynağı bulmayı hedefliyoruz" dedi.

Eğitim konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını, ancak bunları yeterli görmediklerini belirten Erdoğan, YÖK'ten yeni bir talepte bulunacaklarını ifade etti. Erdoğan, bazı illeri üniversite kampusü haline getirmek istediklerini vurguladı. Erdoğan, bu konuda "YÖK'ten yeni bir talebimiz olacak. O da, bazı illerimizi üniversite kampusü haline getirebilir miyiz? Bazı küçük illerimizde bu olabilir. Dünyada bunun örnekleri var. Türkiye bu noktada bazı adımlar atabilir. Nüfusu az olan bazı illerimizde böyle bir pilot uygulama yapabiliriz. Bunu yapmak suretiyle Türkiye bir farklılığı yakalamış olur ve o illerimzdeki geliri arttırmış oluruz. O illerimiz, Türkiye'de bir eğitim üssü olarak tanınmış olur. İnanımyorum ki, bunun için alt yapı var. Yeter ki biz bu adımı atalım" dedi.

Erdoğan, konuşmasının ardından toplantının basına kapalı bölümünde valilerle bir görüşme daha yapıyor. Görüşmeye, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.


CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious