Başbakan Erdoğan'ın Aytaç Durak isyanı

Başbakan Erdoğan'ın Aytaç Durak isyanı.7308
  • Giriş : 29.04.2009 / 15:35:00

Erdoğan, Durak tarafından seçime hile ve şaibe karıştırıldığını, bunun belgelendiğini söyledi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, partisinin ilçe belediye başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, kalkınmanın da demokrasinin de yerelde başlayacağına işaret ederek, Türkiye'nin topyekun kalkınmasının, köylerinden başlayarak büyük şehirlere kadar kademe kademe gerçekleştirilecek hizmetler üzerinde yükselmesi gerektiğini söyledi.

Belediye başkanlarına, ''Öncelikle üzerimizde milletimizin emanetinin olduğunu, tüyü bitmedik yetimlerin emanetinin sizin omuzlarınızda olduğunu asla unutmayınız'' diye seslenen Erdoğan, şöyle devam etti:

'' Milletimizin her biri bir defa şunu bekliyor; tüyü bitmemiş yetimin bir kuruşunu büyük bir hassasiyet içinde değerlendirmeliyiz. Tek kuruşu bile israf etmeden yerinde harcamamız son derece büyük önem arz ediyor. Arkadaşlar, şu lüzumsuz, gereksiz, yok festivaller, yok şölenler, yok bilmem neler filan, bunlardan artık kesinlikle vazgeçmeliyiz, vazgeçmelisiniz. Oralara yapılacak harcamaları, gelin o bölgede fukaraya, garip gurebaya veya hizmete dönüştürelim. O çok daha hayırlı olacaktır. Bunun üzerinde lütfen ısrarla duralım. AK Parti'yi diğerlerinden ayıran en önemli husus, milletin emanetine hakkıyla sahip çıkması, yolsuzluklar karşısında eğilmeden, bükülmeden dimdik durabilmesidir. Yanlış yollara tevessül edenler, karşısında en küçük bir müsamaha dahi göstermediğimizi ve göstermeyeceğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.''

Erdoğan, belediye başkanlarına, 'Yerel mimarinin etrafını, kaçak binalarla, gecekondularla, şunlarla, bunlarla işgal etmek isteyenlere asla fırsat vermeyin'' diye seslendi.

-AYTAÇ DURAK'IN YENİDEN SEÇİLMESİ-

Erdoğan, belediye başkanlarını bir kez daha seçildikleri için tebrik ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Zorlu bir seçim dönemi yaşadık ki bunlardan bir tanesi Adana seçimleridir. Adana seçimlerine mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından karıştırılan şaibeler siyasi ahlak açısından dikkatle takibe, dikkatle kayda geçmiş olan bir süreçtir. Bütün o görüntülere hep birlikte şahit olduk, bütün televizyonlarda hep birlikte izlediğimiz bütün o görüntülere, hep birlikte şahit olduk. Bu şahıs tarafından seçime hile, şaibe karıştırıldığına dair bunca belge ve delil, Adana seçimlerinin aslında yenilenmesini veya oyların yeniden sayımını gerektiriyordu.

Nitekim sandıklar açılıp oylar yeniden sayılmaya başlayınca AK Parti'nin büyükşehir oylarının hızla arttığının görülmeye başlanması üzerine, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sayımın durdurulması için verilen bir dilekçe üzerine, yeniden sayılmaya başlanan sandıklarda usule aykırı biçimde sayım durdurulmuştur, bunlar çok ilginçtir.

Adana seçimlerinin yenilenmesi veya yeniden sayımı gerekirken mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sürecin korku ve panik içinde engellenmesi, şaibe iddialarına ne yazık ki güç katmıştır.

Adana seçimlerine bulaşan şaibeler, siyasi tarihimize silinmez bir kara leke olarak geçmiştir. Bunu burada özellikle vurgulamak zorundayım. Eğer bunu şaibesiz hale getirmek istiyorsak, niçin bu sayımı durduruyoruz? İlgililere sesleniyorum; Niçin? Bunun bir kez daha sayımını yapın. Bu sayımı yaptıktan sonra gerçekten şu andaki zat, belediye başkanı seçiliyorsa, biz de onu alkışlayayım, yürekten tebrik edelim.

Eğer 'Adalet mülkün esasıdır' diyorsak, bu böyle mülkün esası olur. Ama bu şekilde olmaz. Ve artık orada şaibeli bir belediye başkanı vardır. Olayı ben böyle görüyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*