Başbakan Erdoğan'ın bir isteği var!

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, kendisini ziyaret eden ABD'li senatörlere sözde Ermeni soykırımının araştırılması için bilim adamlarından ve arkeologlardan oluşacak bir heyet kurulmasını önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetçi senatör Roy Blunt ve Demokrat senatör Steny Hoyer başkanlığındaki ABD Temsilciler Meclisi heyetini Başkanlık Merkez Binası'da kabul etti. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeye ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da katıldı. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan senatörler görüşme hakkında bilgi verdiler. İran, Irak, Ortadoğu Barış Süreci ve iki ülke arasındaki işbirliğinin ele alındığını söyleyen senatör Steny Hoyer, görüşmenin son derece verimli geçtiğini ifade etti.

Türkiye ve ABD'nin gerek Ortadoğu'da gerekse dünyada güvenlik ve istikrara büyük önem verdiğini belirten Erdoğan, özellikle İran konusunu ele aldıklarını söyledi. İran sorunun diplomatik yollardan çözülmesi kararlılığında olduklarını savunan Hoyer, Başbakan ve hükümetten bu konuda destek istediklerini belirtti. Filistin-İsrail sorununu da konuştuklarını kaydeden Hoyer, Erdoğan'a Hamas'ın terörizme verdiği destek ve İsrail'in tahrip edilmesi konusundaki endişelerini aktardıklarını ifade etti. Hoyer, Başbakan Erdoğan'ın Hamas'a 'silahı bırakın, iki devletli yapıyı kabul edin' mesajını verdiklerini söylediğini belirtti. Türkiye'nin bu mesajına aynen katıldıklarını söyleyen Hoyer, "Hamas terörü terk etmeli ve iki devletli yapıyı kabul etmelidir. Hamas, terörü telin edinceye kadar meşru bir muhatap olarak kabul edilmemelidir." dedi.

-SÖZDE SOYKIRIM GÜNDEMDEN ÇIKSIN-

Hoyer, Başbakan Erdoğan'ın sözde Ermeni soykırımıyla ilgili çeşitli ülkelerin parlamentolarına gelen tasarıları da gündeme getirdiğini söyledi. Erdoğan'ın akademisyenlerden ve arkeologlardan oluşan bir heyet kurulmasını ve bu heyetin konuyla ilgili karar vermesini önerdiğini aktaran Hoyer, Erdoğan'ın bu önerisini desteklediklerini belirtti. 25 senedir ABD Senatosunda görev yaptığını ve sözde soykırımın sürekli gündeme geldiğini kaydeden Hoyer, artık bu konunun gündemden düşmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious