Başbakan Erdoğan'ın kritik Irak ziyareti

Başbakan Erdoğan'ın kritik Irak ziyareti.20804
  • Giriş : 10.07.2008 / 13:50:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı kabul edeceği bildirilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, basının bilgisi dışında Bağdat'a gittiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından basın ve yayın organlarına gönderilen günlük programında Bakan Atalay'la görüşeceği bilgisine yer verilen Başbakan Erdoğan, başbakanlık muhabirlerini atlatarak sessiz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sabah saat 08:00'de Esenboğa Havalimanı'ndan yanındaki heyetle ayrılan Başbakan Erdoğan'ın görüntüsünü almak isteyen basın mensuplarının VIP'e girişlerine izin verilmedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN IRAK'TA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi.

Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak TSİ 10.35'te Bağdat Uluslararası Havaalanı'na indi.

Bağdat'a gelişinde havaalanında Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Iraklı bakanlar tarafından törenle karşılanan Erdoğan'a ziyareti sırasında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Başbakan Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu eşlik ediyor.

Erdoğan'ı karşılayan Irak heyetinde Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, İçişleri Bakanı Cevat El Bolani, Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Ticaret Bakanı Abdülfelah El Sudani ve Türkmen Gençlik ve Spor Bakanı Jafim Cafer yer aldı.

Başbakan Erdoğan'ın ziyareti çerçevesinde kentte yüksek güvenlik önlemleri alındı.

Erdoğan ile beraberindeki heyet, Irak'ta önce Başbakan Nuri El Maliki ile Yeşil Bölge'deki başbakanlık binasında bir araya gelecek. Burada Erdoğan ve Maliki'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini öngören Stratejik İşbirliği Yüksek Kurulu anlaşmasını imzalaması bekleniyor.

El Maliki'nin Erdoğan'ın onuruna vereceği öğle yemeğinden sonra beraberindeki bakanlar, Iraklı meslektaşlarıyla ikili görüşmelerde bulunacak, daha sonra Erdoğan ve beraberindeki heyet, Irak parlamento başkanı Mahmud El Meşhadani ile bir araya gelecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Irak Devlet Başkanı Yardımcıları Adil Abdülmehdi ve Tarık El Haşimi ile görüşecek.

Erdoğan ve beraberindeki heyet, akşam da Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin onuruna vereceği yemeğe katıldıktan sonra yurda dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*