Başbakan Erdoğan'ın ÖSS yorumu

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; ÖSS'ye giren öğrencilere, "Sınavı kazanamayan öğrenciler yersiz bir üzüntü ve korkuya kapılmasın" diyerek seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'daki başarılı öğrencilere karnelerini dağıtan Erdoğan, öğrencilere 3 aylık yaz tatilinde "kitap okuyun" öğüdü verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile çok sayıda öğreci ve velisi MEB Şura Salonu'nda gerçekleştirilen karne dağıtım törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, dün gerçekleştirilen üniversite sınavına değindi. ÖSS'nin yapıldığı günün aynı zamanda babalar günü olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Sanırım dün, bir çok babanın almış olduğu en güzel hediye, çocuklarının sınavının başarılı geçtiği haberidir" diye konuştu.

Bazı öğrencilerin sınavı iyi geçerken, bazılarının buruk bir halde evlerine dönmüş olabileceğini söyleyen Erdoğan, "İyi ya da kötü geçsin. Hayat sadece bir tek sınavdan ibaret değil. Hayat içinde daha bir çok sınavla karşı karşıya kalıyoruz. Önemli olan hayata kendimizi iyi hazırlamak" dedi.

Sınavı kazanamayan öğrencilerin yersiz bir üzüntü ve korkuya kapılmaması gerektiğini kaydeden Erdoğan, "Uzun bir gelecek onları bekliyor. Hayat farklı fırsatlarla dopdoludur" şeklinde konuştu. Öğrenci velilerine büyük sorumluluk düştüğünü hatırlatan Erdoğan, ailelerin sonucu değil gayret, azim ve çabayı takdir etmesi gerektiğini belirtti. Erdoğan, "Uzun bir süre sınav baskısı altında kalan o küçük yürekleri sınavı kazanmış olsalar da kazanmamış olsalar da tebrik ediyor, alkışlıyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan, öğrencilerin 3 aylık yaz tatilinde, kendilerini gelecek eğitim öğretim yılına hazırlamaları gerektiğini de söyledi. Bunun sadece ders kitapları ile yapılamayacağını vurgulayan Erdoğan, öğrencilere kişiliklerini, hayata bakışlarını çeşitlendirecek farklı tür kitaplar okumasını önerdi.

"Okullarda çift tedrisat yapılmamalı" diyen Erdoğan, ikili eğitimin öğrenciyi de öğretmeni de yorduğunu, eğitimin kalitesini düşürdüğünü ifade etti.

Anne- baba ve kişinin yetişmesinde emeği geçen insanların, onların hayata atılması durumunda bile takip etmeye devam edeceğini aktaran Erdoğan, "Bunları biz de yaşıyoruz. Bazen ziyaretlere gittiğimizde, o kalabalık arasında biri çıkıyor. Ben Başbakan'ın öğretmeniyim diyor. 75, 80'lerindeki hocamı görüyorum. Bizim de gözlerimiz doluyor, farklı bir mutluluk yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN BİR ÖĞRENCİYE AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE SÖZÜ VERDİ

Törendeki konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, Ankara'da Lise 1 ve Lise 2. sınıflar arasından en başarılı olan öğrencilere karnesini verdi.

Törende, başarılı öğrencilere MEB ile Türk Telokom arasında imzalanan protokol çerçevesinde bir bilgisayar ve 3 aylık internet bağlantısı hediye edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, program çıkışında Doğan Çağlar Ortapedik Engelliler Lisesi 2. sınıf öğrencisi Dilek Sezen ile de bir süre konuştu ve karnesini verdi. Dilek Sezen, gazetecilerin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan'dan akülü tekerlekli sadalye istediğini Başbakan Erdoğan'ın da bunun sözünü verdiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious