Başbakan Erdoğan'ın Paris programı

Başbakan Erdoğan'ın Paris programı.10914
  • Giriş : 12.07.2008 / 20:06:00

AB dönem başkanı Fransa'nın ev sahipliğini yapacağı, "Akdeniz İçin Birlik" zirvesi, yarın Paris'te toplanıyor. Başbakan Erdoğan'ın gönüdeminde 8 ülke lideri ile görüşme var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zirvede Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan temsil edecek.

Suriye, İsrail ve Filistin liderlerinin katılacak olması dolayısıyla, Orta Doğu barış süreciyle ilgili gelişmelerin zirveye damgasını vurması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan, zirve sırasında ikili temasları çerçevesinde yarın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile görüşecek.

Erdoğan, yarın zirve ve temaslarının ardından Paris'te ayrılacak.

AB üyesi ve Akdeniz'e kıyısı bulunan 43 ülkenin liderlerinin katılacağı zirvenin sonunda ortak bildiri yayımlanacak.

"Akdeniz İçin Birlik" projesi, Sarkozy'nin uluslararası alanda en fazla önem verdiği projelerin başında geliyor.

Proje, Barcelona süreciyle aynı hedefleri içerdiği gerekçesiyle çoğu AB ülkesinin ve AB Komisyonunun tepkisine yol açmıştı.

AB Komisyonu ile yürütülen çalışmalar sonucunda projenin, Fransa'nın başlangıçtaki beklenti ve hedeflerinin biraz uzağında kaldığı ifade ediliyor.

"Akdeniz İçin Birlik" projesi, AB ile Akdeniz bölgesi arasında başta kaçak göç, çevre, içme suyu, enerji, ulaştırma, sürdürülebilir kalkınma gibi alanlarda yakın işbirliği ve dayanışmayı öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*