Başbakan Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon açıklaması

Başbakan Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon açıklaması.8424
  • Giriş : 22.02.2008 / 16:30:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 17:00:08

Başbakan, Kuzey Irak'taki terör örgütüne yönelik yapılan sınır ötesi opersyonla ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik operasyon öncesinde ABD Başkanı George Bush ile görüştüğünü açıkladı. Erdoğan, "Gece yarısı sonrasında ABD Başkanı Sayın Bush ile konuştum. Kuzey Irak'taki gelişmeler ile ilgili kendilerine gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Bu arada Kuzey Irak yerel yönetimi ile gerekli temaslar da bulunmakta. Silahlı kuvvetlerimiz hedeflerine ulaştıktan sonra en kısa sürede geri dönecektir. Bu harekatın milletimiz, kardeş Irak halkı ve bölge barışı için hayırlı olmasın temenni ediyorum" dedi. Başbakan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki tanıtım toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'ın kuzeyinde, PKK'ya karşı başlattığı kara harekatı ile ilgili olarak açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan, harekat ile ilgili olarak bazı haberlerin yapıldığını ve bu haberlerin hedef saptırmak amacıyla yapıldığını söyledi. Başbakan Erdoğan, PKK'nın toplumdan tecridi kapsamında yeni bir döneme girildiğini ifade etti ve "Sosyal, lojistik, siyasal ve psikolojik bütün desteklerini kesmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. TBMM'nin büyük bir çoğunluk ile kabul ettiği bu çok yönlü çalışmalar yapıldıktan sonra 28 Kasım itibari ile Türk Silahlı Kuvvetleri hükümet tarafında yetkilendirilmiştir. Bu çerçevede TSK'nın icra ettiği ve etmeye devam edeceği sınır ötesi hareketleri Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütü ve kamplarıdır" dedi.

"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ EN ÇOK ARZULAYAN ÜLKELERİN BAŞINDAYIZ"

Erdoğan, harekatın Kuzey Irak halkına karşı olmadığı vurgularken, "Dost ve kardeş Irak halkına karşı olumsuz bir yaklaşım içinde olmadık ve olmayacağız. Irak'ın toprak bütünlüğünü, ulusal birliğini, huzur ve istikrarını en çok arzulayan ve destekleyen ülkelerin başında olduk ve desteklemeyle devam edeceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan, harekatın Türk vatandaşlarının emniyeti, sınırların güvenliği ve Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün korunmasından başka bir amaç içermediğini anlattı.

"DİPLOMASİ İLE TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA BÜYÜK DESTEK BULDUK"

Başbakan Erdoğan, uluslararası alanda yoğun bir diplomasi sürdürdüklerini ve terörü toplumdan tecrit etme planları doğrultusunda hareket ettiklerini kaydederken, "Gerek Avrupa Birliği, gerek ABD olsun, Uzakdoğu ülkeleri olsun bütün dostlara bunları anlattık. Enler yapacağımız anlattık ve onlar da bizim uluslararası hukuktan doğan eylemimizi desteklediklerini diye konuştu. Erdoğan, her zaman dost ve müttefikleri tarafından Türkiye'nin yalnız kaldığına işaret ederken, terörle mücadele konusunda ise büyük destek bulmayı başardığını ifade etti. Hükümetin etkin bir diplomasi yürüterek Türkiye'nin haklılığını anlattığını vurgulayan Erdoğan, "Bu süreçte siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik araçları doğru ve etkin kullanmayı sürdüreceğiz" dedi.

"TERÖRÜN HİÇBİR GEREKÇESİ YOKTUR OLAMAZ"

Erdoğan terörün gerekçesinin olmadığını belirterek, "Bir kez daha söylüyorum, terörün hiçbir gerekçesi yoktur, olamaz. Bu yolla hiç bir yere varmak mümkün değildir. Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Gün, devlet ve milletimize sadakat ve bağlılığımızı en üst düzeyde gösterme günüdür" diye konuştu.

"ABD BAŞKANI BUSH İLE GECE YARISI GÖRÜŞTÜM"

Erdoğan, süreç içerisinde AB ve ABD ile çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini ifade ederken, dost ve müttefik ülkeler ile birlikte çalışılması durumunda olduklarını anlattı. Başbakan Erdoğan, bu amaç doğrultusunda Irak Başbakanı Maliki ile görüştüğünü ve yapılacak harekatı anlattığını bildirirken sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha sonra Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Talabani'yi aradı ve bilgi verdi. Gece yarısı sonrasında ABD Başkanı Sayın Bush ile konuştum. Kuzey Irak'taki gelişmeler ile ilgili kendilerine gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Bu arada Kuzey Irak yerel yönetimi ile gerekli temaslar da bulunmakta. Silahlı Kuvvetlerimiz hedeflerine ulaştıktan sonra en kısa sürede geri dönecektir. Bu harekatın milletimiz, kardeş Irak halkı ve bölge barışı için hayırlı olmasın temenni ediyorum. Harekatın planlama ve icrasında görev alan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından, tugayına, subaylarından erine kadar tüm kahramanlarımızı kutluyorum. Ve en kısa sürede, en iyi soncu alarak sağ salim döneceklerine inanıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious