Başbakan Erdoğan'ın yarın vereceği mesaj ortaya çıktı

Başbakan Erdoğan'ın yarın vereceği mesaj ortaya çıktı.10416
  • Giriş : 09.06.2008 / 20:37:00

Başbakan Erdoğan'ın yarınki grup toplantısında vereceği mesaj ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAŞBAKAN ERDOĞAN, SİYASİ PARTİLERİ GÖREVE ÇAĞIRACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde başörtüsü serbestliği tanıyan düzenlemeyi iptal etmesinin ardından ilk değerlendirmesini yarınki grup toplantısında yapacağı öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın, konuşmasında tüm siyasi partileri göreve çağırarak, "Parlamentonun hukukunu hep birlikte koruyalım" mesajını vereceği belirtildi.

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü düzenlemesini iptal etmesinin ardından sessizliğini yarın bozacak. Erdoğan, partisinin yarınki TBMM Grup Toplantısı'nda Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendirecek. Anayasa Mahkemesi'nin esasa girerek yetkisini aştığını ve parlamentonun yasama yetkisine müdahalede bulunulduğuna işaret edecek olan Başbakan Erdoğan, "Anayasa açıkça ihlal edilmiştir" diyecek. Erdoğan'ın konuşmasında çok sert mesajlar vermeyeceği öğrenildi. Kararın sadece AK Parti'yi ilgilendirmediğine vurgu yapacak olan Erdoğan'ın şu mesajları vermesi bekleniyor:

"Bu AK Parti'yi aşan, parlamentoya hedef alan bir karardır. Parlamentonun hukukuna sahip çıkması lazım. Siyasi partilere de bu süreçte büyük görevler düşmektedir. Çünkü sadece AK Parti'yi ilgilendiren bir karar değildir. Gelin hep birlikte parlamentomuzun hukukunu koruyalım, sahip çıkalım".

AK Parti, önümüzdeki günlerde kuvvetler ayrılığı ilkesini güçlendiren bir Anayasa Değişikliği için parlamentoda geniş zeminli mutabakat arayışlarına girecek. AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde başörtüsü serbestliği öngören Anayasa değişikliğini iptal kararını masaya yatırırken, Anayasa Mahkemesi'nin yetkisini aştığı ve parlamentonun yasama yetkisine müdahalede bulunulduğu gerekçesiyle kuvvetler ayrılığı ilkesini güvence altına alan ve güçlendiren bir Anayasa Değişikliği için muhalefetin nabzı yoklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious