Başbakan Erdoğan'nın 'Dünya Sigarasız Günü' mesajı...

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "Sigara bağımlılığıyla mücadelede devlet ve millet olarak el birliğiyle çalışmalıyız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Dünya Sigarasız Günü" nedeniyle yayımladığı mesajda dünyada ve Türkiye'de sigaraya bağlı hastalıkların arttığını belirterek sigara bağımlılığıyla mücadelede devlet ve millet olarak elbirliğiyle çaba harcanması gerektiğini kaydetti.

Sağlık, çevre ve ekonomi açısından son derece zararlı sonuçlar doğuran sigara alışkanlığından vazgeçilmesi konusunda halkın bilinçlendirilmesinin hayatı öncelikler arasında yer aldığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: " Bir kısmı elimizde olmayan nedenlerden kaynaklanan sağlık sorunlarının, önemli bir kısmı da uyuşturucu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Vatandaşlarımızın sigara bağımlılığından kurtarılması, özellikle de gençlerimizin bu alışkanlıktan uzak tutulabilmesi için devlet olarak, millet olarak elbirliğiyle çaba harcamalıyız. Unutmamalıyız ki, bu konuda sivil toplum kuruluşlarımıza, basın yayın organlarımıza da önemli sorumluluklar düşmektedir. Ancak her şeyden önce, sigara kullanan vatandaşlarımızın kendi sağlıkları ve çevrelerini koruma konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri şarttır. Sağlığın en değerli hazinemiz olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalı, bu hazineyi kötü alışkanlıklara heba etmemeliyiz.

Gerçekleştirilecek etkinliklerin bu konudaki bilinç ve duyarlılığı artırması temennisiyle 'Dünya Sigarasız Günü'nü kutluyor, sigara bağımlısı tüm vatandaşlarımı da, pek çok hastalığa zemin hazırlayan bu zararlı alışkanlığı bırakmaya davet ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious