Başbakan eylemcisi; 'Ben eylemci değilim'

  • Giriş : 12.02.2006 / 00:00:00

Mersin'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile girdiği tartışma nedeniyle Türkiye gündemine oturan çiftçi Kemal Öncel, kendisini bir eylemci değil, mücadele adamı olarak niteledi ve bu eyleminin yedinci eylemi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mersin merkeze bağlı Kuyuluk beldesinde 15 dönümlük portakal bahçesi içindeki tek katlı evinde bekar olarak hayatını sürdüren çiftçi Öncel, "Benim yaptığım iş eylem, ama ben eylemci değilim. Ben mücadele adamıyım. Hakkımı arıyorum, hakkımı yedirmem, kimsenin de hakkını yemem. Felsefem bu" diye konuştu.

Çiftçinin kan ağladığı halde derdini anlatamadığını söyleyen Öncel, daha önce Tarım Bakanıyla görüştüğünü, gerekli yerlere legal yollarda müracaatını yaptığını, borçlunun kapısına dayandığını, sonuç alamayınca tıkanıp bunalıma girdiğini kaydetti. Öncel, "Hiçbir siyasi partinin, siyasi örgütün maşası da uşağı da değilim. Benim arkamda bir tek güç var. Dünyanın bütün güçleri birleşse bu gücü yıkamaz; bu da kainatın yüce yaratıcısı Yüce Allah'tır. Kimseden para almadım" dedi.

Kendisinin bu eyleminin Türkiye çapında yapmış olduğu yedinci eylemi olduğunu ifade eden Öncel, "Üç defa meclis baskınım var. Adını baskın diye koydum artık. Çünkü ben eylemci değil mücadele adamıyım. Çünkü hiçbir hükümet adamı veya yetkili bu işin altında ne var diye sormayınca beni tahrik ettiler. Buraya Ecevit hükümeti döneminde bakanlar geldi, onlara da eylem yaptım. 16 Aralık'ta Tarım Bakanı Silifke'ye geldi, ona da eylem yaptım. Neticeye varılmadı Benim eylemdeki tek gayem devleti harekete geçirmekti. Ben hakkımı alamayacağımı da biliyorum" şeklinde konuştu.

Eylemi kamuoyu oluşsun, hükümet bu kadar ağır hareket etmesin diye gerçekleştirdiğini anlatan Öncel sözlerini şöyle sürdürdü: "Hükümet bu kadar serbest, keyfi hareket içinde olmasın. Devlet harekete geçsin. Ben onun için ölümü göze alarak gövdemi koydum. Ben legal bir işin içine girmem. Ben bu kadar eylem yaptım. Bir dakika tutuklanmadım. Hem üslubum dikkatliydi. Hakarete ve yasalara uymayan bir şey yapmadım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious