Başbakan G20 Zirvesi'ne katılacak

Başbakan G20 Zirvesi'ne katılacak.8946
  • Giriş : 30.03.2009 / 20:07:00

Başbakan Erdoğan, 1-2 Nisan 2009 tarihlerinde Londra'da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi'ne katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, 1-2 Nisan 2009 tarihlerinde Londra'da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için 1 Nisan 2009 tarihinde Türkiye'den ayrılacağı ve 3 Nisan günü yurda döneceği bildirildi.

G-20 toplantısının, 15 Kasım 2008 tarihinde Washington'da yapılan zirvede alınan kararların sonuçları ve bugüne kadar olan gelişmelerin değerlendirileceği ikinci zirve olduğuna işaret edilen açıklamada şöyle denildi:

''G-20 üyelerinin Devlet-Hükümet Başkanları düzeyinde katılacakları Zirve'de küresel ekonomik krizin yarattığı sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak, ortak çözüm yollarının belirlenmesi ve alınacak tedbirler konusunda mutabakat sağlanmasına çalışılacaktır.

Zirve'de Sayın Başbakanımıza Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Nazım Ekren ve Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek refakat edeceklerdir.

2 Nisan günü ExCel Londra merkezinde liderler ve bakanlarla resmi görüşmeler yapılacak ve aynı gün liderlerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenecektir.

Sayın Başbakanımız G-20 resmi toplantısının yanı sıra, Zirve sırasında bazı ikili temaslarda da bulunacak, ayrıca Oxford Üniversitesi İslam Etüdleri Merkezi'ni ziyaret ederek, burada 'Medeniyetler İttifakı ve Türkiye'nin Rolü' konulu bir konuşma yapacak, bilahare 3 Nisan günü, İngiltere'nin en saygın düşünce kuruluşlarından biri olan Chatham House-Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde 'Küresel Ekonomik Kriz ve Türkiye' konusunda yapacağı konuşma ile Türkiye ekonomisi hakkında bilgi vereceklerdir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*