Başbakan gazetecilere kızdı!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine Cüneyt Zapsu'nun sorulmasına kızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Ekinlik adasında tatilini geçiriyor. Erdoğan, üçüncü gününde kaldığı villadan çıktı ve adalılarla görüştü, çocuklara oyuncak ve dondurma dağıttı. Gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin Cüneyt Zapsu'nun partiden ayrılması ile ilgili soruya Erdoğan, "Ben bu kadar Ortadoğu sorununun yaşandığı bir dönemde çok spesifik ve partimle ilgili bir olayı sormanızı çok hafif buluyorum. Bu benim partimle alakalı bir konu. Ve bu konuda verilecek kararı biz veririz ve partimizin Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeleri verir. Gündemimizde böyle bir şey yok. Cüneyt Bey partimizin MKYK üyesidir. Tüzükten dolayı benim atadığım bir danışmanımdır. Dolayısı ile zaman zaman çok sayıda ulusal ve uluslararası görevleri yapmak üzere bu tür görevleri vermişizdir. Ve yapmıştır. Bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Medya sürekli bu olaya değişik yonumlar ve getirmek suretiyle farklı konumlara oturtmktadır. Bu bizim sorunumuz değildir, medyanın sorunudur. Biz yolumuza devam ediyoruz. Ben isterim ki Ortadoğu'yu sorun, Ortadoğu'da ne oluyor, ne bitiyor? Savunmasız insanlar, çocuklar, kadınlar öldürülüyor. Sivil hedefler, köprüler uçuruluyor, elektrik santralleri vuruluyor, yani adeta doğa katlediliyor. Bütün bunlar yaşanırken, insanlık ne yapıyor? Ben sizlerle bunları paylaşayım diye bir araya gelmek istedim." dedi.

Erdoğan, İsrail'le ilgili bir soru üzerine, "Bu kadar mekik diphlomasisi içerisinde bizler dünyanın bir ucundan öbür ucuna sürekli görüşmeler halindeyiz. Burada tatil yaparken sadece belli atmosferden kurtulalım diye buradayız. Buradayken her şeyden sıyrılmış değiliz. Telefon ve faks boşuna icat olunmadı. Biz yine burada aynen görevmizi yürütüyoruz. Günlük bazı olaylardan birkaç günlüğün kopalım dedik." diye konuştu.

Erdoğan, buraya geldikten sonra da Bush'la görüştüklerini belirterek, "Bunun yanında Pakistan Başbakanı ile görüşmemiz oldu. Çarşamba günü Roma'da Amerika Dışişleri Bakanının da katılacağı Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili Dışişleri Bakanları toplantısı var. Buna Abdullah Gül de katılacak. Bütün birikim ve bilgilerimizi kendilerine aktarmak üzere çalışmalarımızı yaptık.


Hazırlıklarımızı ve bu tüoplantıda Türkiye'nin gelişmelere bakışını Abdullah Gül anlatacak. Bizimi , savaşın yaşandığı 25 günlük sürede ilgili tüm tkarfalralya BM Güvenlik Konseyi'nin bazı üyeleri ile süreklg irtibat halindeyiz. Bu irtibatları kesmiyoruz. Lübnan Başbakanı ile dün görütükü. Öbür tarfgtan da yardımllar görnediriyoruz. Filistin'e 35 tır ulaştı. 45 tır da yolu açıkarıyoruz.b Yaklaşık 10 bin ton un gönderdik. Şimdi Lübnan'a ilk etapta gıda çadır ilaç gibi insani yardımları Kızılay hazırlıyor. yıl açıkarcağız. Bununla ilgili ABD, BM ve İsrail'le görüşmeler yaparak insani yardımlarda herhangib ri güvenlik sorununun yaşanmaması ve yaşatılmamamısını kendilerine bildirdikt. Diğer taraftan karadan vednezidne lübnan'da bulunan turistler türkiye vasıtasıs ile ülkelerine dönme imkanı buluyor. Mersin'de hazırlıklarımızı ylaptık, Antep ve Hatay'dan karadan yardımlar ediliyor, gelenler karşılanıp nereye gideceklerse yardımc ılonuyor. Bu insani görelerimizi de her an yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz." ded.

Erdoğan, Kuzey Irak'lya ilgili bir soruya ise, "Bu konu fazla üzerinde konuşyulacka bir konu değil. Bu sadeace yapılır, konuyla ilgli olarak ülkemizin ali menfaalitelerin zedeleyen süreç söz konusudur. Terörieünh güvenlik koruma alanı olarak kuzey ırak gündemdedir. Tkerörir tkarşı dünyada ortak bir plaftorm oluşuyorsa, varsa NATO nasıl Afganistan'da teröri ortak mücadele içine giryides , iki kez İSAF komutasını üstelnidyle NATo kuz ey ıraktad ada aynı görevey iyenidreng etirmek durumundaddır. Şu anda bütün ulusularaası kurallar neyi gerekitriyorsu bunu yerine getiriyoruz. Geçenlerde Bush'a açtığımız telefında da ABD Irak Türkeyi teröre gurphlarına ökraşı önlem alınması, oratak ortam yaratılmalamaldır, oradan çıkartılamladır, Irak'da meşrnu bir hükümet var. Terör gurupmlarını çıkarıp atamdıığ zaman biz başımızın çaresine bakarız. Çünkü bizden 3 günde 15 tane yavrumuzun şehnit edildiği bir gelişmeye seyirci kalamayız.

Lübnanda savaşın bitirilmesi için uluslararası hukuk neyi geretktiriyorsa oyun yapıyoruz. AB'yi ABD'Yi devreye sokmaki çin gayret gösterdik. Arap ülkmelerini deevfaatle aradık, aramaya deevam deygroizç. İKÖ'ye devreye sokmak istiyoruz. İKÖ genel sekreteridnen örgünrütün torkyaksını toplamsanı istedim. İm8rail ve lübnan mutlaka ateşkes masaya oturmadalırı.

Başbakan dondurma dağıttıktkmanh sonra remgzi güre ait yatla gezitntiye çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious