Başbakan gibi konuştu

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Gül, Köşk tartışmaları sürerken Başbakan gibi konuştu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hafta sonlarını Ankara'da ya da memleketi Kayseri'de geçiren Gül, dün bazı açılışlar için Bursa'ya gitti. Gül, yeniden iktidara gelirlerse kişi başına düşen geliri 10 bin dolara çıkaracaklarını söyledi

Hafta sonlarını ya yurtdışında, ya Ankara'da ya da Kayseri'de geçiren Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bu kez Bursa'daydı. Gül, Köşk tartışmalarının kızıştığı hafta sonu Başbakan gibi konuştu, hükümetin icraatlarını övdü, vaatlerde bulundu. Gül'ün, Başbakanlığı, Tayyip Erdoğan'a bırakarak Dışişleri Bakanlığı görevini üstlendikten sonra yurtiçi gezileri pek tercih etmediği biliniyor. Gül, bugüne kadar hafta sonlarını ya seçim bölgesi Kayseri'de ya da Ankara'da ailesi ile birlikte geçirmeyi tercih etti. Temel atma ya da açılış törenlerinde sık görülmeyen Gül'ün, kulislerde 'Erdoğan cumhurbaşkanı-Gül başbakan' formülünün çok konuşulduğu bugünlerde Başbakan'dan ayrı programlar yapması dikkat çekti.
Erdoğan, dün kabine üyelerinin ve parti yöneticilerinin büyük bölümü ile Karadeniz Sahil Yolu'nun açılışına katılırken, Gül bu gezide Erdoğan'a eşlik etmek yerine Bursa'da bazı temel atma ve açılış törenlerine katılmayı tercih etti. Çeşitli açılış törenleriyle Bursa'nın Fetih Şenlikleri'ne katılmak için Bursa'ya gelen Gül, şu mesajları verdi:

'Zaman gösterecek'

Henüz içimizden karar çıkmadı: İnanın ki, Cumhurbaşkanı adayı konusunda içimizden bir karar daha çıkmadı. Bu, birkaç kişinin kararı değil. Önce parti grubu, vekiller ve önemli sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alma gereği duyduk. Böyle bir süreçteyiz. Sonucu ne olur, başbakan aday
olur mu, gösterir miyiz, yeni başbakan kim olur bunu zaman gösterecek.
Cumhurbaşkanı herkese eşit davranmalı: Cumhurbaşkanı, halk tarafından seçilse bile, oyların yarısından bir fazlasını alan Cumhurbaşkanı olsa, yine tam bir konsensüs olmuyor. Yani yüzde 49'un yine kabul etmeyeceği, 'Hayır, ben seni kabul etmiyorum' dediği bir seçim olacak. Önemli nokta şu; Böyle bir durumda partilerarası diyalog, demokrasinin makul çerçevesi içinde tartışma ne kadar çok olursa, o kadar iyi olur. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, seçilen cumhurbaşkanının, herkesin Cumhurbaşkanı olacağını göstermesi lazım. Siyasi polemiklerin
içinden geliyor da olsa her şeyi unutması, herkese eşit davranması gerekir.
Geleceğe güvenmeyen kaybeder: Daha önceki yıllarda, bu tip önemli konular tartışılırken, ülkenin altı üstüne gelirdi. Türkiye içeriden ve dışarıdan gelen şoklara karşı sağlam hale geldi. Tabii ki tartışılacaktır. Açık toplumuz. Herkes fikrini söyleyecektir. Ama sonunda Meclis kararını verecektir.
Unutmayınız ki; bu tartışmalar olurken eskiden herkes ülkeden kaçardı. Parasını dışarıya götürürdü. Şimdi herkes o kadar güveniyor ki, herkes parasını getirip Türkiye'ye yatırıyor.
Türkiye değişimle tanıştı: Türkiye son dört yılda büyük bir değişimle tanıştı, yeni köprü, yol, park, kültür merkezi ve çevreyolları yatırımlar peş peşe halkla buluşturuldu. Türkiye'nin eksiklikleri çok ama bunları tamamlamak için gece gündüz çalışıyoruz.
Milli gelir 10 bin dolar olacak: Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir dört sene önce 2 bin dolarken bu rakam bugün 4 bin 400 dolara çıktı. İnşallah önümüzdeki dönem bu ülkeyi yönetme sorumluluğu yine bize verildiğinde, kişi başına düşen milli geliri iki misline çıkaracak ve 10 bin dolara ulaştıracağız. Bütün bunlar hayal değil. 'Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz' diye bir atasözümüz vardır.
Ülkede güven ortamı oluştu: Bunlar niye oldu dersiniz? Güven olduğu için. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, hesap verebilirlik ve bir ülkenin geleceğinin tahmin edilebilir, görülebilir olması. Türkiye köklü reformlar yaptı. Hâlâ noksanlıklarımız var. Bunları kararlı şekilde yapmaya devam edeceğiz. Ama bu hukuk ve demokrasi reformu yapılırken, bu ülkeyi güvenilir ülke haline getirdik. Yabancı geldi dedi ki, 'bu ülkeye yatırım yaparım. Başım sıkıntıya girerse, mahkemelerde bana hiçbir ayrım yapılmaz.
Özden Örnek'in günlüğü: Günlüklerden değil bu tip niyetlerden ve bu tip teşebbüslerden devletin hep haberi olmuştur. Devlette bilmesi gereken herkese bilgi verilmiştir. Bize de bilgi verilmiştir, bilmesi gereken herkese de bilgi verilmiştir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious