Başbakan: Girin hepsini vurun dedim!

Başbakan: Girin hepsini vurun dedim!.15285
  • Giriş : 08.09.2017 / 15:22:00

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Binali Yıldırım, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın kalkıştığı darbe girişimi gecesi yaşananları anlattı ve Hulusi Akar'ın kendisini arayıp 'Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?' dediğini söyledi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre Başbakan Binali Yıldırım, gazeteci Nil Gülsüm tarafından yazılan 'Net Duruş' adlı kitapta, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.

Başbakan Yıldırım'ın anlatımıyla 15 Temmuz gecesi yaşananlar şöyle:
18 darbeci öldürüldü: Genelkurmay Başkanı'nı aradım cevap vermedi. İçişleri Bakanı'nı aradım, telefonu kapalıydı. MİT Müsteşarı'nı aradım, ona da ulaşamadım. Bu duruma canım sıkıldı. Jandarma Bölge Komutanı'nı aradım, 'Nerede hareket var?' diye sordum… Jandarma Genel Komutanlığı'nda olduğunu söyledi. ‘Girin hepsini vurun' dedim, burada 18 darbeci ölü ele geçirildi.

Karşı koyma kararı: 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilk olarak 22.30 civarında konuştuk. Karşı koyma konusunda ikimizin de kanaati aynıydı.

Ordu başsız: Genelkurmay Başkanı'nın rehin alınması üzerine Cumhurbaşkanı ile ‘'Ordu başsız ne yapalım?” diye konuştuk. 1. Ordu Komutanı'nı vekaleten atadık. Bu konudaki açıklamayı yaptıktan 5 dakika sonra Hulusi Akar arayıp ‘'Efendim beni bıraktılar, ne yapayım?” diye sordu. Başbakanlığa gelmesini istedim.

Bombalayın: Olay gecesi Çankırı civarında kaymakamın evine giderken bize ateş açıldı. Bizimkiler geri manevra yaptı ve oradan çıktık. Ankara'ya geldiğimizde Akıncı'da faaliyet devam ediyordu. “Akıncıları bombalayın. Pistleri bombalayın, hiçbir uçak kalkamasın” dedim. Buna da uzun boylu ayak dirediler, sonunda bombalattık. O gece, “Bu ahmakça bir iş, bunun altında kalmayız. Yaptıklarına pişman ederiz” diye düşündüm.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*