Başbakan gündeme damgasını vurdu!

Başbakan gündeme damgasını vurdu!.12756
  • Giriş : 16.08.2008 / 04:20:00
  • Güncelleme : 16.08.2008 / 01:31:10

Erdoğan, Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşta diplomasi atağı ile gündeme damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kafkasya istikrar ve işbirliği projesi hayata geçiriliyor. Türkiye, Gürcistan'ın yeniden inşasında rol alacak.Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'le Moskova'da Kafkas İttifakı Projesi'ni görüştükten sonra Tiflis'e geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'yle görüştü.

İki liderin görüşmesinden sonra düzenlene basın toplantısında konuşan Erdoğan, Kafkas İttifakı'yla ilgili görüştüklerini ve projeyi bölgede barışı egemen kılmanın yollarını açacak bir platform olarak gördüklerini söyledi. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının güvenliği ve bölgede enerji güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili olarak projenin Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ı ilgilendirdiğini söyleyen Erdoğan bu nedenle daha geniş anlamda ne gibi tedbirlerin alınacağının üç ülke tarafından oturulup değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan Rusya ile Gürcistan arasındaki çatışmadan sonra Gürcistan'a yeterince insani yardımın geldiğini söyleyerek, Gürcüler'in bombalamalar sonucunda bazı kentlerin altyapısında meydana gelen tahribatlar için Türkiye'den yardım taleplerini olduğunu kaydetti. Gori'deki yıkılan evler Gürcistan'a yardım sözü verdiklerini belirten Erdoğan, yıkılan evlerin yerine yeni evler tesis etmek suretiyle oradaki vatandaşları bir an önce refah ve mutluluğuna kavuşturmaya katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ise Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattının askeri bir hedef olmadığını, ancak yine de Rusya'nın bu hatta saldırı girişiminde bulunduğunu söyledi. Saakaşvili, Rusya'nın BTC hattını hedef almasının asıl nedeninin, Gürcistan'ın ekonomik bağını koparmak ve ekonomik gücünü zayıflatmak olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*