Başbakan habercilerin sorularını yanıtladı

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Erdoğan, Kıbrıs konusunda AB'nin yeni bir taviz koparabilir miyiz mantığıyla yaklaşması durumunda Türkiye'nin bu noktada verilecek herhangi bir taahhüdü olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Riga'da katıldığı NATO Zirvesi'nde öncelikle 2004 yılında ev sahipliğini Türkiye'nin yaptığı İstanbul'daki zirveden bu yana kat edilen mesafeyi değerlendirme fırsatı bulduklarını ve zirvedeki çalışma yemeğinde Afganistan'a yönelik çalışmaları da değerlendirdiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, ayrıca 21. yüzyılın küresel tehditleri karşısında NATO'nun siyasi dönüşümünün de konuşulduğunu ve ittifakın yeni dönemin oluşturduğu güvenlik ortamına uyum sağlaması konusunu da görüşme fırsatı bulduklarını belirtti.

Erdoğan, NATO'nun Avrupa Atlantik Bölgesi'nde ve ötesinde yürüttüğü harekatlarında yaşanan sorunlara ilişkin tespit ve önerileri paylaştıklarını ifade etti.

Erdoğan, Irak'taki, Orta Doğu'daki ve Balkanlar'daki gelişmeleri ele alma fırsatı bulduklarını dile getirdi. Erdoğan, ayrıca Makedonya, Kazakistan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Karadağ'ın NATO'ya katılım sürecine yönelik değerlendirmelerin de yapıldığını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, "NATO'nun mevcut ortaklarıyla ilişkilerinin geliştirilmesi ve küresel ortaklarla ilişki kurulması yönünde önemli kararlar aldık. İttifakın az önce ifade ettiğim ülkeler çerçevesi içinde muhtemel gelişmesini ve genişlemesini de bütün ayrıntılarıyla değerlendirme imkanı bulduk. NATO'ya aday ülkelerin durumu ile ilgili yaklaşımlarımızı ortaya koyarken, aday ülkelere genellikle olumlu mesajlar verildi. Zirve vesilesiyle birçok heyet başkanıyla da ayrı ayrı bir araya gelme imkanımız oldu. Bütün liderlerle aslında tek tek görüşme imkanımız oldu. Ama bunların dışında daha geniş bir zaman çerçevesi içerisinde görüşme fırsatı bulduğumuz Başkan Bush, Başbakan Zapatero, Angela Merkel, aynı şekilde Başbakan Prodi, aynı şekilde Blair, Başkan Chirac... Ve Letonya Cumhurbaşkanı ev sahibi olması sıfatıyla kendisiyle son görüşmeyi de bugün yaptık. Bu ikili geniş görüşmelerimiz gerek NATO çerçevesinde, gerek AB sürecine yönelik görüşmeler oldu" dedi.

Kıbrıs konusunda Türkiye'nin sabrının sınanıp sınanmadığının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin bu konuda düşüncelerini söylediğini ve aynen söylemeye devam ettiğini belirterek, "Eğer farklı bir öneri onlar tarafından bize gelecekse, bu farklı önerilerini bu çerçeve içerisinde yorumlanabilecek bir yanı varsa değerlendiririz. Ama yoksa zaten biz çerçeveyi çizdik. Yani buna acaba yeni bir taviz koparabilir miyiz, böyle bir durum olur mu mantığıyla anlayışıyla yaklaşacaklarsa bu noktada verilecek herhangi bir taahhüdümüz yok" dedi.

Letonya'daki ikili görüşmelerinde AB konusunda görüş alışverişinde bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, liderlerle görüş alışverişinde bulunduğunu ve Cuma günü dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı'nın Türkiye'ye geleceğini söyledi. Erdoğan, 15 günlük süre içerisinde görüştüğü liderlerin de kendi aralarında ve diğer liderlerle görüşmeler yapmak suretiyle bunu değerlendireceklerini söyledi.

İran ziyareti sırasında Şii Lider Ayetullah Hamaney ile görüşeceğini hatırlatan bir gazeteci ABD Başkanı Bush ile zirvede yaptığı görüşmede bu konunun gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Başbakan Erdoğan, İran seyahatinde gerek dini lider Hamaney, gerek Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ve gerekse de Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ile görüşmeler gerçekleştireceğini ifade etti. Erdoğan, "Kendileriyle görüşmeler yapacağız. Bu görüşmelerin içerisinde özellikle bu nükleer enerji ile alakalı çalışmalardan tutunuz ikili münasebetlerimize varıncaya kadar bütün bu konuları ele alma imkanımız olacak" diye konuştu.

Vatikan'ın Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin tavrını neden değiştirdiğinin sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, "Bunun nedenini bilemem. Bu, bizzat kendisinin vereceği bir cevaptır. Biz kendilerinin AB sürecine yönelik yardım talebimize verdiği cevabı sizleri nakletmiş olduk. Durum odur. Kendisinden bizzat duyduğumuzu biz size söyleyebiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious