Başbakan hedefleri ikiye katladı

Başbakan hedefleri ikiye katladı.13265
  • Giriş : 21.11.2008 / 20:58:00

Başbakan Erdoğan ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı. İşte basın toplantısının ayrıntıları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan ile Türkiye arasında bu yıl sonu itibariyle 3 milyar doları aşması beklenen toplam ticaret hacminin 2010 yılında 6 milyar dolara çıkarılması yönünde mutabakata varıldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan ve Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Erdoğan, basın toplantısında, Hindistan'ın düşünce dünyalarında özel bir yeri bulunduğunu belirterek ''Benim de etkilediğim büyük fikir adamlarımızdan Cemil Meriç, Hindistan'ı hayatın her türlü rengini içinde barındıran bir dünya olarak tasvir eder, 'Ganj Nehri sadece Doğu bilgeliğinin değil Batı düşünürlerinin de kana kana içtiği bereketli bir pınardır' der. Cemil Meriç'in tabiriyle böyle bir dünyanın merkezinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum'' dedi.

Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişikleri karşılıklı çıkarlar doğrultusunda, her alanda daha da geliştirmek amacıyla stratejik bir karar aldıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Hindistan'ın tarihi dostluk bağları olan hızlı ve istikrarlı büyüyen ekonomiye sahip demokrasi ülkeleri olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, görüşmelerde ikili ilişkilerde sağlanan genel memnuniyeti belirttiklerini ifade ederek, ''Bu yıl sonu itibariyle 3 milyar doları aşması beklenen toplam ticaret hacmimiz 2010 yılı sonu itibariyle 6 milyar dolara çıkarılması yönünde mutabakata vardık. Özellikle serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının karşılıklı yarar sağlayacak bir enstrüman olduğunu değerlendirdik ve bu amaçla da bir ortak çalışma grubu kurulması hususunda mutabakata vardık. Türkiye ile Hindistan arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin en kısa sürede başlatılması konusunda siyasi bir karar aldık'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, görüşmede terör konusunun da gündeme geldiğini ifade ederek, bu konuda Hindistan ile işbirliğini genişletme konusunda kararlılıkları dile getirdiklerini bildirdi.

Hindistan Başbakanı Singh de sekiz yıl sonra Hindistan'da bir Türk başbakanını Hindistan'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye'nin bölgesinde önemli bir güç olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*