Başbakan hükümetin eylem planını açıkladı

Başbakan hükümetin eylem planını açıkladı.20797
  • Giriş : 10.01.2008 / 18:44:00
  • Güncelleme : 10.01.2008 / 19:23:17

Başbakan Erdoğan önümüzdeki 5 yılın yol haritasını kamuoyuyla paylaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Faizler en düşük seviyesinde

Erdoğan faizler tarihin en düşük seviyesine geldiğini ifade etti. İhracatın 79 senede 36 milyar dolara ulaşmışken, 5 senede üzerine 70 milyar koyduklarını söyledi. IMF'ye olan 23.5 milyar dolar borcun 7.2 milyar dolara indiğini hatırlatan Erdoığan, ülke ekonomisinin 23 çeyrek boyunca üst üste büyüdüğünü hatırlattı.

Yardımlar devam edecek

"Hükümet halkımızı dilenci durumuna düşürüyor" eleştirilerine de cevap veren Erdoğan, "Görevi devraldıklarında halkın oksijen çadırında yaşıyordu. Bu insanlara yardım etmeyecek miyiz? Yapılan yardımlar devam edecek. Bu sosyal devlet olmanın görevidir."

EYLEM PLANI

-Okullaşma oranını ilköğretimde yüzde 100'e, ortaöğretimde yüzde 90'a ulaştırılacak.
-Araştırma ve geliştirmeye milli gelirin yüzde 2'si ayrılacak.
-2008'de milli gelir 489 milyar dolara ulaşacak.
-Öngörülebilirlilik sayesinde yatırım ve istihdam artırılacak.
-Hedef AB'ye tam üyelik. Başlıklar açılmasa da kurumsal uyum tamamlanacak.

_______________________________________________________

 BASININ TARAFSIZ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, farklı görüş ve düşünceleri nesnel bir şekilde ortaya koyan tarafsız bir basının, toplumun bilinçlenmesinde, dolayısıyla da barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde büyük payı olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Erdoğan, mesajında, özgür ve çok sesli bir medya ortamının; şeffaf yönetim, açık toplum ve bilgi edinme hakkının en önemli teminatı olduğunu belirterek, "Özellikle iletişimin hızla küreselleştiği günümüzde insanlığın geleceği bakımından bu teminatın önemi daha da artmıştır" dedi.

Erdoğan, farklı görüş ve düşünceleri nesnel bir şekilde ortaya koyan tarafsız bir basının, toplumun bilinçlenmesinde; dolayısıyla da barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde büyük payı olduğunu ifade etti. "Milletçe yakaladığımız güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik, beraberlik ve bütünlük içinde Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmak, başta basın camiasının olmak üzere hepimizin önceliği olmalıdır" diyen Erdoğan, basının bu sorumluluk bilinci içinde yayınlarını başarıyla sürdüreceğini kaydetti. Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:

"Toplumsal gelişmemizde, demokrasimizin sağlıklı işlemesi ve yerleşerek kökleşmesinde hayati bir sorumluluk üstlenen basın mensuplarımızın, görevlerini çağdaş imkanlarla ve daha verimli şekilde yerine getirebilmelerine büyük önem veriyoruz.

Basın mensuplarının haklarının korunması ve çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre güncelleştirilmesi ve iyileştirilmesi bundan sonra da gerek hükümet, gerekse toplum olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle, basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıldönümü olan Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Basın meslek ahlak ilkelerine bağlı, tarafsız, kamu yararını her şeyin üzerinde tutan ve özel hayata saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdüren bütün basın mensuplarımıza başarılarının devamını diliyorum."

_________________________________________________________

TÜRKİYE-IMF İLİŞKİLERİ

Türkiye'nin IMF ile ilişkilerde belirleyici bir konuma geldiğini anlatan Başbakan Erdoğan, iktidar olduklarında Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun 23,5 milyar dolar olduğunu, şu an ise 7,5 milyar dolara düştüğünü dile getirdi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Önceki yönetim döneminde Türkiye çok ciddi bir borçlanmaya girmiştir. Şimdi biz o borçları ödüyoruz. Yıllarca üst üste biriken borçlar geri ödeniyor. Şu anda bizim bu borçları ödeme noktasında herhangi bir sıkıntımız yok ama IMF'nin yapısını veya IMF'yi hala tanımayanlar, bu noktada çok farklı yaklaşımlar da sergilemeye devam edebilirler. Yani IMF sadece ülkelere para satan bir kuruluş değildir. Bu hassasiyeti iyi bilmemiz lazım.

'IMF'nin dünyadaki etkinliği nedir' diye sorulduğunda, 100'e yakın etkinliği var. Bunlar içinde bana göre en önemlisi bir akreditasyon kuruluşu olmasıdır. Bir ülke IMF tarafından akredite ediliyorsa, dünyada her alanda, ekonomik alan olarak söylüyorum, itibarı var. Her alanda o ülkeye bakış değişiktir, daha güvenle bakılır ve o ülkeyle irtibatlar, alışverişler çok daha farklı olur.

Türkiye, şu anda IMF ile bu münasebetlerde kendi siyasi geleceğine herhangi bir tesiri olacak asla bir pazarlığı yapmamıştır, yapmaz ve bu konuda ayakları üzerinde duran bir siyasi iktidar işbaşındadır. 7.2 milyar dolara düşen borcumuzda biz rahat bir konumdayız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious