Başbakan ile Baykal restleştiler

Başbakan ile Baykal restleştiler.16817
  • Giriş : 09.10.2008 / 21:13:00
  • Güncelleme : 09.10.2008 / 20:40:31

Başbakan, "Bürokrasi zırhı da dahil olsun" dedi. Baykal, 'Tamam' dedi. Reste karşılık rest geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 Kasım seçimleri öncesinde Erdoğan ve Baykal'ın karşılıklı ve yüzyüze söz verdiği milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili polemik; 2002 yılından bu yana karşılıklı restler, farklı yorumlar ve meydan okumalarla sürümcemede kaldı.

DOKUNMAYA VAR MISINIZ?

Gelinen son noktada, bürokrasi zırhı ve milletvekili dokunulmazlıklarının birlikte kaldırılması noktasında buluşan iki lider; şimdi de yasal öneriyi kimin getireceği tartışmasına başlıyor.

TAMAM ÖNERİ GETİR

CHP Lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, dokunulmazlıkları kaldırma sözünü yerine getirmememek için sürekli 'bahene ürettiğini' ileri sürerek, "Son bahanesi, bürokrasi dokunulmazlıklarının da vekil dokunulmazlığı ile birlikte kaldırılması şartı oldu. Tamam. Buna da evet. Getir. Ne istiyorsan onu getir. Destekleyeceğim" diye rest çekti.

HAYIR SEN GETİR

Baykal'ın bu restine Başbakan Erdoğan'dan henüz yanıt gelmedi. Ama AKP'nin ikinci adamı, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'tan, “Önce mal varlığı ile ilgili sorumuza yanıt versin. Mal varlığını açıklasın” şeklinde yanıt geldi.

Fırat, mal varlığı konusunda net olmadığını ileri sürdüğü Deniz Baykal'a güvenmediklerini belirterek, "Bizim getireceğimiz dokunulmazlıkların kaldırılması önerimize destek vermez. O nedenle, Bayka

BÜROKRATA DOKUNULURSA NE OLUR?

Başbakan Erdoğan ve AKP kurmaylarının sözünü ettiği bürokrasi dokunulmazlığı, aslında bir dokunulmazlık değil. Bürokratın dokunulmazlığı bulunmuyor. Ancak, bürokratların yargılanması ile ilgili yasalarda bulunan zorlaştırıcı hükümler var. Bu da, soruşturma izni verilmesi ile ilgili bir düzenleme. Bürokratlara yönelik suçlamalar ile ilgili soruşturma açılabilmesi için o bürokratın bağlı olduğu üstamir ya da kurum amirinin izni gerekiyor.

BÜROKRAT NASIL YARGILANIR?

Örneğin;

- Öğretim üyesi hakkında soruşturma açılması için önce rektörlük ardından YÖK izni gerekiyor. İç soruşturma sonrasında yargıya sevk edilebiliyor.

-Belediye Başkanı için önce Valilik ardından İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açılması izni gerekiyor.

-Hakim ve Savcılar için de önce Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu inceleme yapıyor. Bakan izniyle yapılan bir teftiş sonrası suçlanan yargı mensubu, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) sevk ediliyor.

-Askeri personel için de yine bağlı bulunduğu komutanlık izni ile soruşturma açılabiliyor.

İSTERSEN YARGILARSIN

Yakın dönemde bunun örnekleri de var. Şemdinli savcısı, Başbakana üç kuruşluk tazminata hükmeden yargıç, Van Yüzüncüyıl Üniversitesi eski Rektörü dahası bazı komutanlar yargılandı.

KALKARSA NE OLUR?

Bu soruşturma izni yasalara, kamu görevlisinin kamu hizmetini yapabilmesinin güvencesi olarak konuldu. Bir kamu görevlisinin görevi gereği yaptığı hizmetler nedeniyle bir çok kişi ile husumet içine düşebilir. Kötü niyetli kişilerin vereceği bir dilekçe ile soruşturulması ve yargılanması kamu görevinin aksaması gibi sakıncalar yaratabilir.

MUTLAK ZIRH DEĞİL

Yasalarda 'Soruşturma İzni' hükmü bulunmasına karşın, suç duyurusunda kurum amiri izin vermese dahi, Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay'a yapılacak bir başvuru ile yargılama yapılabiliyor.

VEKALET İSTEDİ

Fırat, “Sayın Baykal mal varlığı ile ilgili sorumuza yanıt vermemek için dokunulmazlıktan söz ediyor. Aslında bizim sorduğumuz soruyu unutturmaya çalışıyor” iddiasında bulundu ve şunları söyledi:

“Sayın Baykal kendisi Başbakan Erdoğan'a çağrı yapıp; eşi ile birlikte mal varlığını açıklaması istedi. Sayın Başbakan bu açıklamayı yaptı. Aynı şekilde biz de kendisinden bu tür bir açıklama isteme hakkımızdır. Ama Sayın Baykal bu açıklamayı yapmaktan kaçınıyor. Şimdi de, 'siz iktidarsınız, iddianız varsa belgeler elinizde; açıklayın' diyor. Hayır biz öyle bir şey yapamayız. Sayın Baykal kendisi açıklamalı. Yok eğer bürokratik işlemlerle uğraşmak istemiyorsa, zamanı yoksa, bana bir vekalet versin; ben bilgileri açıklarım. Maliye Bakanlığı'ndan bu bilgileri almam ve açıklamam konusunda genel bir vekalet versin, bir dilekçe bile olabilir. Ben formaliteleri hallederim" dedi.

BEN DE VEKALET VERİRİM

Fırat, kendi mal varlığı ile ilgili bilgi almak ve açıklamak istemesi halinde Baykal'a benzer bir vekaletname verebileceğini de belirterek, "Aynı şekilde sayın Baykal isterse, aynı vekaletnameyi de ben kendisine vereceğim. Kendisi de benim mal varlığım ile ilgili tüm bilgilere ulaşıp, inceleyip, açıklayabilir” dedi.

DOKUNULMAZLIK RESTLEŞMESİNİN 2003'DEN BU YANA ÖYKÜSÜ

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Baykal arasında yaşanan polemiğin geçmişi 3 Kasım seçimleri öncesine dayanıyor. İkili seçim öncesi katıldıkları bir TV programında; birbirlerine 'dokunulmazlıkları kaldırma' sözü verdiler.

Ancak seçim sonrası iktidara gelen Erdoğan dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin bu sözünü yerine getirmedi. Baykal, verilen sözün tutulması için sürekli olarak konuyu gündemde tutmaya çalıştı. Ancak sonuç alamayınca, Anayasa Değişikliği için kurulan uzlaşma komisyonlarına üye vermedi. Öncelikle dokunulmazlık ile ilgili Anayasa Değişikliği yapılması ardından diğer konulara geçilmesini şart koştu.

Başbakan Erdoğan ise; yalnızca milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasının doğru olmayacağını, siyasetçilerin savcılara mahkum olacağını, asıl dokunulmazlık zırhının bürokraside bulunduğunu gerekçe gösterdi.

Baykal ise Erdoğan'ın, Akbil davası başta bazı suç dosyaları ve bunlarla ilgili Meclis'te fezlekeleri olduğunu, bir çok AKP'li yönetici ve milletvekilinin de fezlekeleri bulunduğu için dokunulmazlıkları kaldırmadığını ve bürokrasi dokunulmazlığını da 'bahane' yaptığını ileri sürdü.

Baykal, tüm miletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı çıkan Erdoğan'a, “Öyleyse sadece ikimizin dokunulmazlığını kaldıralım. Yok buna da hayır diyorsan sadece benim dokunulmazlığımı kaldır” diye rest çekti.

Başbakan Erdoğan'ın, bürokrasinin zırhının da vekil dokunulmazlığı ile birlikte kaldırılması önerisine; 'konuyu sulandırmak' olarak bakan Baykal, en sonunda; “Tamam buna da evet. Getir hepsini birden. Destekleyeceğim” sözü verdi.

Gelinen noktada; henüz Başbakan'dan yanıt gelmedi ama AKP'nin ikinci adamı Fırat, Baykal'a yeşil ışık yaktı. Ancak Fırat, “Hayır o öneriyi Baykal getirsin biz destekleyelim” diye karşılık verdi.

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*