Başbakan kararlı konuştu

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan yabancı sermayeye seslendi: "Türkiye artık dalgalanmaları aşacak güçte. Ekonomik dönüşüm tamamlanacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sıkı para politikasından kesinlikle taviz verilmeyeceğini ifade eden Erdoğan, istikrar içerisinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, bilgi toplumuna dönüşen Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik için uyum sürecini tamamlamış bir Türkiye hedefine doğru ilerlemeye devam edildiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Yatırım Danışma Konseyi (YDK) toplantısının açılışında konuştu. İstanbul Conrad Otel'de düzenlenen toplantıya Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Uluslararası Sermaye Derneği Başkanı Şaban Erdikler ile YDK üyeleri katıldı.

Alie fotoğrafının ardından YDK toplantısına geçildi. Toplantının açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı. Erdoğan'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, YDK'nin Türkiye'deki yatırım ortamının iyileştirilmesi alanında çok önemli bir rol oynadığını dile getirdi. Erdoğan, YDK üyelerinin öneri ve uyarılarının son birkaç yıl içerisinde Türkiye'deki gerek yerli gerek uluslararası yatırımlarının artmasına ciddi katkılar sağladığını belirtti.

Erdoğan, YDK üyelerine seslenerek, "Bugün burada yapacağınız değerlendirmelerin sürdürdüğümüz çalışmalar için yol gösterici olacağına inanıyorum. 3,5 yıl önce başlattığımız köklü reform sürecinde kayda değir bir mesafe kat etmiş bulunuyoruz. Her şeyden önce Türkiye siyasi ve ekonomik istikrara kavuşmuştur. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Ekonomik istikrar siyasi istikrar ve güvenin sonucudur. Türkiye bu 3,5 yıllık iktidarımız döneminde büyük kazanımları bu istikrar ve güven zeminde elde etmiştir. Artık uzun vadeli hedeflere yönelik kararlı, disiplinli ve tavizsiz politikalar yürütüyoruz. Bugün ekonomik politikalarımıza olan güven uluslar arası her platformda açıkça dile getirilmektedir. Türkiye bugün sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek üzere belirlediği zorlu hedefleri yakalamıştır. Uyguladığımız politikalarla iç ve dış piyasalarda ekonomimize olan güven perçinlenmiştir. Türkiye artık son dönemde yaşanan dalgalanmaları aşacak güce ve kapasiteye sahiptir. Başlattığımız ekonomik dönüşümü tamamlamakta kararlıyız" şeklinde konuştu.

2007-2013 arasını kapsayan 9'uncu Kalkınma Planı doğrultusunda sıkı para politikasından kesinlikle taviz verilmeyeceğini söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: "İstikrar içerisinde büyüyen, gelirini daha adil paylaşan, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, bilgi toplumuna dönüşen AB'ye tam üyelik için uyum sürecini tamamlamış bir Türkiye hedefimize doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Uygulamaya koyduğumuz bu orta vadeli program sayesinde ekonomi politikaları öngörülebilir hale gelecektir. Başta yatırımcılar olmak üzere ekonomi çevreleri daha uzun vadeli bir perspektif kazanacaktır. Hükümet olarak elde ettiğimiz makro ekonomik iyileşmeleri kalıcı hale getirecek yapısal reformlara da ağırlık veriyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious