Başbakan kaypaklıkla suçlandı

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Başbakan'ı kaypaklıkla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti'nin bugüne kadar istediği kanunu kafasına göre meclisten geçirdiğini ancak içinden çıkamadığı durumlarda ise topu muhalefete attığını savunan Selvi, teröre yönelik koordinatörler belirlenmesinin ise hiçbir faydasının olmayacağını ileri sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selvi, partisinin Eskişehir il başkanlığında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın CHP'yi, 301. maddenin değiştirilmesi konusunda olayı sulandırmakla eleştirmesi hatırlatılan Selvi, Başbakan'ın ne yaptığını bilmediğini söyledi. AK Parti'nin işine geldiği zaman meclisteki üçte iki çoğunluğu muhalefete dahi danışmadan, önerilerini dikkate almadan keyfi kullandığını iddia eden Selvi, hükümeti içinden çıkamadığı durumlarda ise topu muhalefete atmakla suçladı.

Selvi, "301. maddeden daha önemli Vakıflar Yasası var. Ruhban okulunu getiriyor, misyonerliği hızlandırıyor, ona baksın. Milli eğitimle ilgili yasalara baksın da görelim. Şimdiye kadar hangi kanunda muhalefete danışmış ve önerilerini dikkate almış da buna geliyor. Bunlar kaçak güreşmektir. Bunlar anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip bir hükümetin çaresizliğinin ifadesidir. En azından ayıptır. Bugüne kadar istedikleri maddeyi nasıl çıkardılar. Öte yandan ülkenin yararına olacak konularda ise çekince koydular. Biz hep uyardık, ama dikkate almadılar. Bugüne kadar o kadar öneride bulunduk, yol gösterdik hangisini yaptılar. İşlerine geldiği gibi kaypak, tutarsız, başkalarını eleştirerek ülke yönetecekler. İşte onun için ülke bu hale geldi. Böyle iktidar olunmaz." diye konuştu.

Bir başka soru üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Türkiye ve ABD'nin terörü bitirmek için atadığı koordinatörlerin terörü önleme konusunda katkı sağlayacağına inanmadığını kaydetti. Türkiye'nin hiç bir terör örgütüyle pazarlık yapmayacağını, masaya oturmayacağını ve meşru kabul etmeyeceğini ifade eden Selvi, son yıllarda yaşanan olaylarla birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın teröre gerekli hassasiyeti göstermediğinin ve sorumluluğunu yerine getirmediğinin açıkca görüldüğünü ileri sürdü. Selvi, "Türriye ve ABD'nin terörü bitirmek için atadığı aracıların terörü önleme konusunda bir katkı sağlayacağına inanmıyorum. Aracıların ne iş yapacağını siz takdir edin. Türkiye geçmişte nasıl terörü sıfır noktasına indirmişse, en kısa sürede, iktidarın gevşekliğine rağmen terörü kendi gücüyle yok edecektir. Temsilcilerin faydası olacağı kanaatinde değilim. Tam tersine teröre umut verir noktaya gelmemesini temenni ederim. Terörü teşvik edici bir nitelik taşımamasını temenni ederim. Türkiye terörünü kendi gücüyle mutlaka halletmelidir. Her türlü terörü halledeceğinden de eminim.'' dedi.

Selvi, geçtiğimiz günlerde kendisini eleştiren AK Parti İl Başkanı hakkında da, "Davula vurdum dümbelekten ses geldi. Daha dün siyasete atılanların haddini bilmesi lazım. Eskişehir'de çeşitli partilerde siyaset yapan isimler birbirlerine karşı hiç çiğlik yapmamıştır." şekşinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious