Başbakan kızacak ama!..

Başbakan kızacak ama!...9158
  • Giriş : 23.10.2008 / 20:05:00

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ''Başbakan kızacak ama, krizle ilgili önlem alınmazsa işsizlikle çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalacağız, işsizlik her alana yayılacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'deki oda ve borsaların her 3 ayda bir yaptığı ''Ortak Yönetim Kurulları'' toplantısı, Ege Bölgesi Sanayi Odasında (EBSO) gerçekleştirildi.

Toplantıya başkanlık eden Demirtaş, konuşmasında, dünyanın son krizde çok şiddetli bir depremle sallandığını söyledi.

''Tadımız yok, sıkıntı var. Küçük esnaftan büyük holdinglere kadar sorun var'' diyen Demirtaş, Türkiye'nin krizlere alışık bir ülke olduğunu, bu nedenle dünyada yaşanan depremin, şiddeti düşerek Türkiye'ye geldiğini dile getirdi.

Demirtaş, yabancılara satılan bazı bankaların iş dünyasının üzerine geldiğini, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bu soruna duyarlı olduğunu belirterek, ''İş aleminin üzerine gelen bu bankaların ölçüsüz taleplerini durdurma konusunda hükümetin dikkatli olması uyarısını yapmış olalım'' diye konuştu.

Hükümetten isteklerini bankaların kredi limitlerini daraltmaması, borçların yeniden yapılandırılması, kredi maliyetlerini azaltacak önlemler alınmasına yardımcı olması şeklinde sıralayan Demirtaş, bankaların maliyetlerinin yükseldiğini, bu nedenle hükümetin özveride bulunarak KKDF oranını ve sigorta fonunu azaltması gerektiğine işaret etti.

Demirtaş, sigorta fonunun yüzde 5'ten yüzde 2,5'e indirilebileceğini, Maliye Bakanlığının konuyu incelediğini kaydetti.

Yurt dışındaki mevduatı ülkede değerlendirmek amacıyla hazırlığı yapılan düzenlemeyi hatırlatan Demirtaş, ''Yurt dışından gelecek paranın nereden geldiğini sormayacak maliyenin aynı uygulamayı yurt içinde de yapmasını, yastık altından çıkacak paralar için 'nereden buldun' diye sormamasını isteyeceğiz'' dedi.

Demirtaş, işsizlik fonunda 22 milyar doların biriktiğini, bu kaynağın en azından bir kısmının ekonomik krizle ilgili mücadelede kullanılması gerektiğini ifade ederek, ''Başbakan kızacak ama, krizle ilgili önlem alınmazsa işsizlik konusunda çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalacağız, işsizlik her alana yayılacak'' şeklinde konuştu.

-''DÖVİZ KURLARININ ARTIŞI KARAMSARLIK YARATTI''-

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk Akgün ise Türk Lirası kredilerinde faiz artışı olduğunu, döviz kredilerinde geri çağırmaların yaşandığını belirterek, bankacılarla geçen hafta bir toplantı yaptıklarını, toplantıda büyük bankaların kredi faizlerini artırmama ve geri çağırmama yönününde söz verdiklerini söyledi.

Hacmi küçük bankaların kredi faizlerini yükselttiğini, bunun nedeninin çok açık olduğunu dile getiren Akgün, ''Çünkü mevduat kaçışı var. İnsanlar küçük bankalardan mevduatlarını çekip güvenilir devlet bankalarına yatırıyor. Dolayısıyla küçük yabancı bankaların kredilerini çağırması ya da faizlerini yükseltmesi çok olağan'' dedi.

Akgün, dövizdeki yükselişin negatif etki yarattığını, bu durumun ihracatçılar için iyi gibi görünse de aslında onlar için de çok olumlu olmadığını dile getirerek, ''Döviz kurlarındaki artış, Türk halkında çok büyük karamsarlık yarattı. Maliye Bakanlığı işin bilincinde olan bir bakanlık. Diğer bakanlıklar belki de o kadar krizin farkında değil'' şeklinde konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkan Vekili Sabri Ünlütürk de, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun aldığı kararları olumlu bulduğunu, ancak ek önlemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

İş dünyasının likidite problemi yaşadığını, bu nedenle bankaları rahatlatmak gerektiğini ifade eden Ünlütürk, KKDF'nin kaldırılmasının bir rahatlama getireceğini savundu.

Ünlütürk, piyasada herkesin birbirini anlayışla karşıladığını, ancak devletin çok ''katı'' olduğunu savunarak, ''SSK ve muhtasarda 3 ay erteleme önerisi götürdük. Zaten sıkışan önce bunları ödemiyor. O yüzden hükümet, proaktif bir yaklaşımla vaka oluşmadan önlem almalı. 3 aylık erteleme hem moral, hem de likidite sağlar. Bunları Ankara'ya ilettik'' dedi.

-TİRE VE ÖDEMİŞ SÜT ÜRETİCİLERİNİN SORUNU-

Toplantıda söz alan Tire Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Delikanlı, Ödemiş'te mandırası bulunan Orhan İçelli adlı müstahsilin geçtiğimiz günlerde intihar ettiğini belirterek şunları söyledi:

''İçelli Tire ve Ödemiş'in sütlerini büyük miktarlarda alan bir müstahsildi. Ekonomik bunalım nedeniyle intihar ettiği söyleniyor. İntiharı süt üreticisini mağdur edecek, mallarını satamayacaklar. Bu nedenle üreticilerin mallarını satabileceği pazar bulunmasını istiyoruz.''

Toplantıda ayrıca, İZTO ile EBSO'nun birleştirilmesi konusu da tartışıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*