BAŞBAKAN KONUŞUYOR! CANLI

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Grubun da konuşuyor. Haber Aktüel canlı yayında...!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1. HABER

AK Parti’ye Hükümete muhalefet ederken Türkiye’ye muhalefet edenler vardır. Demokrasi bindiği dalı kesmemelidir. Siyaseti daraltan tartışmalardan özenle kaçınmalıyız. Hükümete muhalefet edeyim diye Türkiye’ye, cumhuriyet, demokrasiye, h0ukuk sistemine girmeyelim. Bundan Türkiye olarak hep beraber zarar görürüz. Artık bazı mevzuları partiler üzerinde tutmamız gerektiğini bilmeliyiz.

2. HABER

35 faslın 25’i tanıtıcı tarama olarak tamamlanmış durumda. 19 fasıl da tamamlanmıştır. Bu işlerde görevli kişi sayısı 1200’dür. Müzakere sürecine ilişkin bir kaç detayı anlattım. Kısa dönem içinde müzakereler için çok yoğun bir çaba sarf edilmiştir. Ortak bir heyecan ortak bir özlem gayret ve işbirliği ile çok önemli mesafelar kat edilmiştir. Bilim ve araştırma faslında müzakereler açılmış feçiçi olarak kapatılmıştır.

3. HABER

Biz katılım sürecinin kolay olmadığını karşılıklı bir çok açıklamalar yapılacak. Bu açıklamalar zaman zaman hoş olacak zaman zaman hoş olmayacaktır. Bizden önceki bir çok ülkede bu sancıları ve sıkıntıları yaşamışlardır. Bunun en açık örneği İngiltere... 11 yıl bu süreci yaşamışlardır. İspanya 8 yıl bu süreci yaşamış. Bizim kararlılığımız ve samimiyetimiz ortadadır. E şimdi bilim araştırma faslını tartışıyoruz. Burada Kıbrıs gelirse buna kırılırız. Eğitim faslında Kıbrıs gelirse...

4. HABER

Güney Kıbrıs AB’nin arzusu istikameti değil tam tersi bir tavır kondu. Buna rağmen Güney kıbrıs ödüllendirilip AB’ye alındı. Kuzay Kıbrıs dışarıda bırakıldı. Sözünde duranlar sözünd durduğu zaman biz de sözümüzde dururuz. Kimse sözünde durmazsa o zaman bizden ne havalimanı ne de limanları açmamızı beklemesinler.

5. HABER

Türkiye zor değil dürüst bir ülke. Bu işi bilen bu işe kafa yoran herkes bunun ne kadar dikkat gerektiren bir konu olduğunu biliyor. Birileri çıkıp bizim AB’ye ihtiyacımız mı var diyor¿ Türkiye’yi dünyadan izole etmenin basit bir mantığıdır. Türkiye’nin ihracatının yüzde 60-65’i AB ülkelerinedir. Dün İtalya AB’den sorumlu bakanı Türkiye’deydi.

6. HABER

Türkiye küp şekeri değilki atasın suya erisin. Bu noktada Türkiye’ye karşı bu tür açıklamaları yapanlar önce kendileri iyi düşünsünler. Milli menfaatlerimiz için biz AB yolunda bu kadar kararlı olduğumuz söyledik. Bugünde söyledik yarın da söylüyoruz. Siyaset engelleri aşma sanatıdır. Kimse kalkıp elimize su dökmez. Her geçen gün daha iyiyi ve daha ideale gidiyoruz. Sabırla ve kararlıkla engelleri aıyoruz. Güney Kıbrıs’ın engellemelerine rağmen fiili müzakereler başladı.

7. HABER

Kıbrıs’ta çözüme ulaşılmadan Güney Kıbrıs’ın üyeliğe kabulü siyaset çok yanlış bir karar olmuştur. Bunu ben değil BM Genel Sekreteri Annan söylüyor. Annan Planı’nın reddedilmesine rağmen Güney Kıbrıs’ı üyeliğe almak çok yanlış olmuştur diyor. Kıbrıs’ta yapılan referandumdan sonra rapor BM Güvenlik Konseyine gitmiştir. 2 yıl olmuştur hâlâ bu görüşülmemiştir. BM Güvenlik Konseyi’nin görevi nedir¿ O zaman bu tür bir referandumun yapılmasının da bu planın ileri sürülmesinin de anlamı yoktu.

8. HABER

...Bu açıklamalarıma bazı ülke liderleri sert diyorlar. Bu ifadelere ben yeni kullanmıyorum. 3 Kasım turlarında da bunları kendilerine defalarca ifade ettim. Bunlar yeni şeyler değil; aslında aynı şeyler söylenip duruyor. Bizde diyoruz ki gelin çözüm için konuşalım.

9. HABER

Başbakan Erdoğan ’bazılarının’ bazı laflar uydurduğunu onların böyle laflar üretmesine devam edebileceğini, kendilerinin ise yollarına devam edeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan konuşmasını Partililerden fikirler isteyerek bitirdi.

________________________________________

DETAY DETAY DETAY DETAY

Başbakan Erdoğan: ”Rumlara göre 11 adım öndeyiz”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk tarafının Kıbrıs sorununda verdiği sözleri yerine getiren, üzerine düşeni yapan taraf olduğunu belirterek, ’’Şu anda biz daha güçlüyüz. Ne demiştik; ’Bir adım öndeyiz.’ Şimdi 11 adım öndeyiz’’ dedi.
TBMM’de AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum Kesiminin engelleme girişimlerine rağmen 12 Haziran’da yapılan zirvede AB içinde sağduyunun galip geldiğini hatırlatarak, Türkiye’nin, 17 Aralık, 3 Ekim tarihlerini geçerek fiili müzakerelere başlayan ülke konumuna geldiğini bildirdi.

Kıbrıs meselesinin Türkiye-AB ilişkileri üzerinde tesirli olacağının bu süreçte görüldüğünü ifade eden Erdoğan, ’’Kıbrıs’ta çözüme ulaşılmadan, Güney Kıbrıs’ın üyeliğe kabulü siyaseten çok yanlış bir karar olmuştur’’ dedi. Erdoğan, Türkiye’nin samimi davrandığını, 24 Nisan referandumundan sonra, bu tabloya rağmen Annan Planı’nın reddedilmesine karşılık Güney Kıbrıs’ı AB’ye kabul etmenin yanlış olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Annan’ın, Kıbrıs’ta referandum çalışmasından sonra raporunu hazırladığını, bu raporun BM Güvenlik Konseyi’ne gittiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ”Ancak 2 yıl geçmesine karşılık rapor görüşülmedi. Peki, biz bunu nasıl izah edeceğiz, BM Güvenlik Konseyi bunu nasıl izah edecek¿ Şu ana kadar bu konuda niye bir açıklama yapmamıştır. O zaman BM Güvenlik Konseyi’nin görevi ne¿ O zaman referandumun yapılmasının anlamı da yoktu. Bir Annan Planı’nın ileri sürülmesinin de anlamı yoktu’’ şeklinde konuştu.

Kıbrıs’taki referandum sürecinde Türkiye’nin, marjinal çevrelerin, marjinal bazı grupların muhalefetine rağmen, AB ve dünyanın istediğini yerine getirdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: ”Kuzey Kıbrıs’taki soydaşlarımızın, kardeşlerimizin hakikaten o objektif bakışları neticesinde de Annan Planı’na yüzde 65 ’evet’ çıktı. Güneyde ise ’hayır’ çıktı. Güney Kıbrıs ’hayır’ derken; barışa hayır dedi, adada birlikteliğe hayır dedi, Annan Planı’na hayır dedi, AB’ye hayır dedi. Ama kabul edildi. Bunu anlamak mümkün değil. Şu anda biz çok daha güçlüyüz. Ne demiştik; ’Bir adım öndeyiz’. Şimdi 11 adım öndeyiz. Çünkü yeni paketimizde 10 tane daha çözüm önerisi var. Onların atması gereken adımlar var. Onlar bu adımları atacak ki o zaman bu iş süratle çözüme kavuşsun.”

Şu anda Güney Kıbrıs’ın çözüm üretemeyen taraf olduğunu, bunu dost ülkelere söylediklerinde GüneyKıbrıs’ın savunacak birşey bulamadığını dile getiren Erdoğan, ”Çünkü çözümden yana biz olduk. Çözüm için iradesini ortaya koyan biz olduk. Ama maalesef çözümü isteyen Kuzey Kıbrıs, şu ana kadar cezalandırılmıştır. Siyaseten yapılan bu yanlış, Rum tarafının elinde bulundurduğu AB kozuna güvenerek, BM’nin çözüm arayışının dışında hareket etmesine sebep olmaktadır. Kıbrıs’ta siyasi çözüm AB zemininde olamaz. Kıbrıs’ta siyasi çözüm, BM zemininde olacak’’ diye konuştu.

Bazı ifadelerinin, AB üyesi ülke liderlerince, ’’Türkiye Başbakanı çok sert konuştu, sert açıklamalar yaptı’’ şeklinde değerlendirildiğini hatırlatan Erdoğan, ”Bu ifadeleri ilk kez kullanmadım. 3 Kasım sonrası yaptığımız turlarda da kendilerine ifade ettiğim şeyleri söyledim. O gün, bugündür söylediklerimi söylüyorum. Bunlar yeni ifadeler değil. Onların söyledikleri yeni mi, hayır yeni değil. Aslında aynı şeyler söylenmektedir. Biz de diyoruz ki ’Artık gelin, bu işi çözüme kavuşturalım. ’Biz çözümü istiyoruz ama siz tıkıyorsunuz’’ diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs’ta referandumun yapıldığı 24 Nisan tarihininden 2 gün sonra AB Mali ve İdari İşlerin doğrudan ticaret konusunda verdiği kararı hala uygulamaya koyamadığını belirterek, AB’nin verdiği sözleri tutmak yönünde izolasyonların kaldırılması yönünde en ufak bir adım atmadığını kaydetti. Güney Kıbrıs’ın, AB’ye kabul edildiği zaman, Türkiye’nin Gümrük Birliği üyesi olarak Güney Kıbrıs’ın da Gümrük Birliği’ne dahil edilmesi noktasında veto yetkisini kullanmadığını ifade eden Erdoğan, ”Bunun dışında bir şeyi bizden talep etmek, haksızlıktır, biz buna ’evet’ demeyiz’’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious