BAŞBAKAN KONUŞUYOR CANLI

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

AK Parti’nin 7’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DETAY DETAY DETAY DETAY DETAY

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, ekonomi alanındaki dalgalanmaları bir koz olarak kullanarak eski alışkanlıklarını fırsata dönüştürme gayreti içinde olanlar bulunduğuna dikkat çekerek, ”Acaba biz hükümeti köşeye sıkıştırırız da buradan ne koparırız beklentisi içine girenler boşuna beklerler. Kusura bakmasınlar. Onu da bizden bulamayacaklar. Zor başardıklarımızı kolay heba etmemizi kimse bizden beklemesin. Bunun da altını çiziyorum” dedi.
Başbakan Erdoğan, AK Parti 7. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’nin değişmeye, ilerlemeye, kalkınmaya başladığını ve bu yolda büyük mesafeler aldığını söyleyen Erdoğan, ”Bilsinler ki biz burada oldukça Türkiye’yi bir istikrarsızlıklar ülkesi olarak görmek isteyenlere gün doğmayacaktır. Bu ülkenin genç insanlarının, genç zihinlerinin ufkunu açtık. Türkiye son 3,5 yıl içinde sadece idari, sadece siyasi, sadece ekonomik değil, zihinsel bir değişim de yaşamıştır. İşte bu yüzden bundan böyle siyaset yapmak eskisi kadar kolay olamayacaktır. Türkiye’de siyasetin çıtası çok yükselmiştir. Boş sözle, kuru vehimle siyaset yapma devri kapanmıştır. Bunu bildikleri için işi demokrasiye, sandığa, millet iradesine karşı tavır almaya götürenler var.” diye konuştu.

Ülkede sandık düşmanlığı yapanların bulunduğunu kaydeden Erdoğan, ”AK Parti olarak, onlara her zaman şu uyarılarda bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz. Gelin! Hükümete muhalefet yapıyoruz diye millete muhalefet etmekten vazgeçin. Gelin! AK Parti’ye muhalefet edeyim diye Türkiye’ye muhalefet etmeyin. Demokrasiye, cumhuriyete, hukuka, güvene, istikrara muhalefet etmeyin. Gelin! Sandıkta niye rağbet görmediğinizi kendi kendinize bir sorun. Milletle aranızdaki mesafenin nedenleri üzerine kafa yorun. Siz demokrasiyi, hukuku, adaleti içinize sindiremediniz. Yıllar yılı istikrarsızlığı, ağır geçim sıkıntılarını, yoksulluğu, yolsuzluğu, yüksek enflasyonu, küçülen ekonomiyi bu millete layık gördünüz. Üç kuruşa muhtaç olan, dünyada kapı kapı dolaştığı halde eli boş geri çevrilen ekonomi yönetimlerini Türkiye Cumhuriyeti’ne yakıştırdınız. Adalet değil, imtiyaz istediniz. Şimdi bu imtiyazı bulmadığınız için çıldırıyorsunuz.” şeklinde konuştu.

AK Parti’yi iktidara yakıştıramayanlar olduğunu ifade eden ve Türkiye’yi ağır kriz şartlarından devralarak, en umut veren ülke haline getirdiklerini belirten Başbakan, şöyle devam etti: ”Dün enkaz devralıp yine enkaz devredenleri görüyorsunuz, yeniden ellerini ovuşturmaya başladılar. Bilmiyorlar ki bugün Türkiye onların bıraktığından çok daha başka bir yerdedir. Bilmiyorlar ki 3,5 sene içinde değişen, gelişen kalkınan Türkiye yepyeni. Dinamik, enerjik, umutlu, geleceğe yürüyen bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye’nin geçekleri onların bıraktığı noktadan o kadar farklıdır ki, bu farklar mukayese kabul etmez. Bugünkü Türkiye, dünkü Türkiye’den daha demokratiktir. Daha çok toplumsal huzur vardır. Ekonomi büyümüştür. Ülkemizin dünyadaki saygınlığı ve gücü artmıştır. Türkiye bölgesini en güçlü ülkesi haline gelmiştir. Türkiye gündemi belirlenen değil, Türkiye gündem belirleyen bir ülke konumuna gelmiştir.”


”YOLSUZLUKLA ELİ KİRLENEN HİÇ KİMSE BU BÜYÜK AİLE İÇİNDE BARINAMAYACAKTIR. ”


Sistemli yolsuzluğun zemin bulmadığına işaret eden Erdoğan, siyasetin kökü on yıllar öncesine uzanan kötü alışkanlıklarla güç bulduğuna işaret ederek, ”Bu alışkanlıklardan kendilerini kurtaramayanlar zaman zaman çıkabilir, çıkıyor da. Zaman zaman gerilim üretme arzusuna kapılanlar var. Kapılıyorlar da. Çünkü 3,5 yıllık AK Parti iktidarı onlara söylenecek herhangi bir söz bırakmamıştır. Gerilimi yükselterek kendilerine kamuoyu nezdinde yeni varlık alanları açmaya, gündemde yer bulmaya çalışıyorlar. Onların bizi çekmeye çalıştıkları minderde asla güreşmeyeceğiz. Daha önce de söyledim. Bizim yerimiz onların minderi değil er meydanıdır.” dedi.

Ahlak zemini zayıf olan siyasetten Türkiye çok çektiğini dile getiren Erdoğan, ”Çamurun üstüne oturmam diyen siyasetçilerin üstü başı bu ülkede çamur oldu. Statükoyu sürdürmeyi, merkeziyetçi anlayışı devam ettirmeyi, bütün sorunları Ankara’da kördüğüm haline getirmeyi siyaset olarak yürütenler Türkiye’yi büyütmek şöyle dursun Türkiye’nin yıllarını heba ettiler. Demokrasiyi halktan esirgeyen bir siyasetin, millete yukarıdan bakan bir yönetimin geleceğin Türkiye’sinde yeri kalmamıştır. Bu doğrultudaki yeni arayışlar, yeni sentezler beyhude arayışlardır.” diye konuştu.

AK Parti’ye alternatif arayışında olanlara ve yeniden aktif siyasete döneceğini açıklayan Mesut Yılmaz’a da göndermeler yapan Başbakan Erdoğan, ”Halkımız gücünü bir noktada teksif etmiştir. Toplumsal merkezin partisi ülkeyi bir bütün olarak kucaklayan AK Parti’dir.” diye konuşarak milletin Türkiye’nin yeniden kaosa sürüklenmesine, yeniden parçalı yamalı siyaset günlerine dönmesine izin vermeyeceğini savundu.

Konuşmasında ekonomik gelişmelere de yer veren Başbakan, ”Son dönemde Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği değişim sürecini tam olarak anlayamayanlar, algılamayanlar var. Dolar yükseldi, borsa düştü diye günlük hareketliliğe bakarak buradan bir kaygı havası oluşturmaya çalışanlar var. Aynı şeyi Irak Savaşı’nda da yaptılar. Orada da yine battık, bittik, çöktük, gittik, gidiyoruz bunları söylemeye başladılar. Bakınız ekonomide 4 yıldır elde edilen kazanımlar var. Bunlar asla sanal gelip geçici başarılar değildir. Hiç kuşkusuz makro göstergelerde tarihi başarılara imza attık. Bunu gelip bize ifade edenler bu ülkede bu konuda söz sahibi olanlardır. Şimdi ne oldu. Enflasyonun nerelerde olduğunu, bugün nerede olduğunu bir hatırlayın. Faizleri hatırlayın. Dış ticaret hacmimiz, turizm gelirlerimiz, büyüme hızımız, doğrudan uluslararası yatırımlar, 3,5 yıl önce bunlar hangi seviyedeydi bugün nerede¿” diye sordu.

Türkiye’nin tarihinde hiç görülmemiş sağlam bir yapıya, sağlam bir zemine kavuştuğuna vurgu yapan Erdoğan, ”Elbette hareketlilikler olacaktır. Biz küresel bir ekonomiyi, küresel bir güç olmayı hedefledik. Elbette küresel hareketlilikler bizim ekonomimizi de etkileyecektir. Ama bu sağlam yapıyla, bu dirençli yapıyla tüm bu hareketlilikler geldiği gibi de gidecektir. Allah’a şükür gemimiz sağlam. Mürettebatımız tecrübeli. Geminin çürümüş bölümleri yenilenmiş, delikleri tıkanmış, eksiği gediği de giderilmiştir. Biz ülkemizin hedeflerine kilitlenmiş durumdayız. Mali disiplinden ya da para politikasından asla ve asla taviz söz konusu olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Hiç kimsenin kendilerinden ekonomide elde ettiklerini geri götürecek adımlar atmasını beklememesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu konularda kararlıyız. Kusura bakmasınlar. Biz bu seviyeleri kolay yakalamadık. Eski alışkanlıklarını yeniden yakalayabilmek için şu andaki zemini bir fırsata dönüştürme gayreti içerisine girebilirler. O fırsatı da biz kendilerine vermeyiz, onu da bilsinler. Acaba biz hükümeti köşeye sıkıştırırız da buradan ne koparırız beklentisi içine girenler boşuna beklerler. Kusura bakmasınlar. Onu da bizden bulamayacaklar. Zor başardıklarımızı kolay heba etmemizi kimse bizden beklemesin. Bunun da altını çiziyorum.”
____________________________________

Açılış konuşmasını Başbakan Tayyip Erdoğan şuanda yapıyor. Bütün insanların talepleri ve kaygıları kendi meselesi olduğununun altını çizen Başbakan Erdoğan ’Türkiye’yi vehim ve korku ile yönetenler bugün ilerleyen Türkiye karşısında hezeyan içine girdikler’ dedi.

Erdoğan’ın sözleri canlı yayın da sizlerle...:

1. HABER

”Siyasetin çıtası yükselmiştir. Bu ülkede sandık düşmanlığı yapanlar var. Gelin hükümete muhalefete yapıyorum diye millete muhalefet yapmayın. Demokrasiye istikrara muhalefet etmeyin. Bu gemiyi yola çıkardık. Daha gidecek yolumuz var. Bütün yolculukların ilk adımla başladığını unutmayalım. Dirayetli olmak sağlam durmak gerekiyor. Enkaz devredenler yine ellerini ovuşturmaya başladı. Son 3.5 yılda arpalıktan söz eden oldu mu¿ KİT’lere yakıştırılan arpalık sözü tarih olmuştur. Kötülükleri değil kötülüğü ortadan kaldırıyoruz.

2. HABER

Onların bizi çekmeye çalıştığı mindere asla gitmeyeceğiz Bizim yerimiz er meydanıdır. Bulunduğumuz yerde partinin değil milletin beklentileri için buradayız. Türkiye’nin büyüme iradesine gölge düşürmeyeceğiz. Çamurun üstüne oturmam diyen siyasetçilerin üstü başı çamur oldu. Demokrasiyi halktan esirgeyen millete tepeden bakanların yeri kalmamıştır. Bunlara kafa yormuyoruz. AK Parti bir zümrenin bir kesimin partisi olmayacak. Bize göre toplumun iradesi seçimden seçime tezahür etmez. Türkiye’nin parçalı yamalı siyaset günlerine dönmesine izin vermeyeceğiz.

3.HABER

Türkiye’nin geleceğine dar koridorlarından bakmıyoruz. Kendi gayretlerimizi milletimize anlatmamız gerekiyor. Geçmiyin yaralarını süratle sarmamız gerekiyor. Milletimizden 5 yıllığına emanet aldık. Bu emaneti şerefle taşıyoruz. Özellikle yazılı ve görsel medyaya sesleniyorum. İyi dinlesinler. Ufkumuz sadece 3 Kasım 2007 değil geleceğin Türkiyesidir. Gelecek 10 yılın 20 yılın Türkiyesidir. Kalkınma planlarını 7 yıl için yaptık. AB perspektifini tam üyelik için yaptık.

4. HABER

Doların günlük çıkışlarınını görenler battık bittik diyorlar. Ekonominin 4 yılda kazandığı başarılar elden gitmez. Piyasa hareketlerinden kaygı yaratmaya çalışıyorlar. Şu anda Antalya’dayız. Burada otellerin doluluk oranı yüzde yüze yaklaştı.

Özelleştirmeden 2005 yılından 8.2 milyar dolar gelir elde ettik.

6. HABER

Para politikasından asla taviz vermeyeceğiz. Birileri eski alışkanlıkları yeniden yakalamak için yeniden çaba sarfedebilirler. Kusura bakmasınlar bunlara geçit vermeyeceğiz. Şu anki zemini bir fırsata çevirmek isteyenler boşuna beklerler. Bu çabayı asla populizme rehavete kurban vermeyeceğiz.

Verdimse ben verdim, çamurun üstüne oturmam diyenlerin yaptıklarını düzeltme uğşasındayız. İşçinin memurun maaşından kesilenlere kimse hesap sormadı. Özellikle medya sormadı. Kısa sürede ödeme planı çıkardık. Nema borçlarımızı 20 Haziran’da bitirdik.

7. HABER

Enflasyon konusunda mücadele eden her ülkede işsizlik artar. Hem enflasyonla mücadelede başarılı olduk hem de işsizliğin tırmanışını önledik.

Teşvik yasamızı çıkardık. Bu illerin potansiyelleri ortaya çıkarmak istiyoruz. 33 binin üzerinde bu teşvikten yararlanmış. Bu illerde ciddi hareketlenme ve istihdam var. Bu gücü göremezseniz dip dalgalarda boğulursunuz. Görürseniz güvenli limanlara ulaşırsınız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious