BAŞBAKAN KONUŞUYOR! (CANLI)

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Strasborg’da AKPM’de konuşma yapıyor. Haber Aktüel canlı yayında...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1. HABER

Başbakan Erdoğan, Strasbourg’da açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan: Aşırılıklar her zaman zarar verecektir. Dini değerleri maske olarak kullananlar var.

2. HABER

Hakaretle eleştiriyi iyi ayırt etmeliyiz. Hakareti eleştiriden ayırmalıyız. Aşırılıklardan kaçınmalıyız. Sınırsız özgürlük yoktur. Teoride olabilir ama pratikte olamaz.

3. HABER

(KISA DERLEME)

Kutsal değerlere kimsenin saldırma hakkı yok. Özgürlük sınırsız değil. Bir başkasının özgürlük sınırına tecavüz olursa kin ve nefret bireysel terörü teşvik eder.

Soğuk savaş döneminin kavramları içinde bulunduğumuz kavramları açıklamakta yetersiz. Hepimiz ezberimizi bozmlak zorundayız. Zaman ortak aklın ve sağduyunu sesini yükseltme zamanıdır. Birbirimizi daha iyi anlmamaya hukukumuzu çiğnemeye bize karşı onlar veya ötekiler zihniyetini yaratmaktan kaçınmalıyız. Hakaretle eleştiriyi birbirine karıştırmamak lazım.

4. HABER

Anti semitizim yada islam karşıtlığı gibi fikirleri özgürlük olarak göremeyiz. Antisemitizm nasıl insanlık suçuysa İslam düşmanlığı da öyle olmalıdır.

Kimlik değerlerimize saldırı özgürlük olamaz.

5. HABER

Demokrasi özgürlüklerin ittifakıdır. Birbirimizle çatışmadan özgürce yaşamalıyız. Şiddet üretmeyen bir özgürlük kültürü yaratmalıyız.
Anti-semitizmi nasıl insanlık suçu olarak görüyorsak İslam karşıtlığı da insanlık suçu olarak görmemiz gerekiyor.

Farklılıklarımızı kabul ederek birlikteliğimizi sürdürebiliriz. Medeniyetler ittifakı toplumlar arasında hiyerarşi olmadığını kültürlerin ve dinlerin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu göstermektedir.

6. HABER

Gençlerimizin zihni önyargılarla kirletilmemeli. medya sorumlu iletişim anlayışında olmalıdır.

7. HABER

Farklılıklarımızı kabul ederek birlikteliğimizi sürdürebiliriz. Medeniyetler ittifakı girişimi toplumlar arasında hiyerarşi olmadığını kültürlerin ve dinlerin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu göstermektedir. Ortak değerlerin görünür kılınması için çaba harcanmalı. Eğer dünya küresesel barışı sağlamakta kararlıysa medeniyetler ittifakı şart diyorum."

BAŞBAKAN ERDOĞAN KONUŞMASINI BİTİRDİ. DETAYLAR AZ SONRA....

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious