Başbakan Medeniyetler İttifakı Toplantısı'na katıldı

Başbakan Medeniyetler İttifakı Toplantısı'na katıldı.40520
  • Giriş : 15.01.2008 / 12:26:00

Başbakan Erdoğan: "Türkiye, Medeniyetler Çatışması tezine başlı başına bir cevaptır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Medeniyetler İttifakı'nın 1. Forum Toplantısı'na katılan Başbakan Erdoğan burada bir konuşma yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Medeniyetler Çatışması tezine karşı başlı başına bir cevap olduğunu söyledi.

Erdoğan, Medeniyetler İttifakı'nın 1. Forum Toplantısı'na katıldı. Forum açılışında İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriquez Zapatero, Başbakan Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon konuştu. İspanya Başbakan Zapatero, foruma ev sahipliği yapmaktan memnun olduğunu söyledi. Zapatero, "İttifak, medeniyetlerarası diyalogtan fazladır. Hareket ve girişim bildirgesidir. Hoşgörüsüzlüğe karşı bir hareket, aşırılığa karşı bir ittifaktır." dedi.

Başbakan Erdoğan, 2005 yılında BM Genel Sekreterliği himayesinde başlayan Medeniyetler İttifakı projesinde bu forumun "anlamlı bir kilometre taşı" olduğunu söyledi. İki yıl içinde Medeniyetler İttifakı'nın belirli bir olduğa eriştiğini kaydeden Erdoğan, "80 ülke ve uluslararası örgütü dostlar grubunda barındırarak evrenselliğini ortaya koymuştur." dedi. Başbakan Erdoğan, bilgiye kolay bir şekilde ulaşalabilmesine rağmen "önyargı ve çatışmanın derinleşmesi ile karşı karşıya" olduklarını söyledi. Medeniyetler İttifakı'nın barış içinde yaşayan bir dünyayı inşaa etmek için oluşturulduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Medeniyetler İttifakı, küresel bir soruna verdiğimiz küresel bir cevaptır." dedi.

TÜRKİYE, MEDENİYETLER ÇATIŞMASI TEZİNE BAŞLI BAŞINA BİR CEVAPTIR

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin hem İslam Konferansı Teşkilatı'na üye hem NATO'ya üye hem de Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde olan "tek ülke" olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu özellikleri ile Türkiye, Medeniyetler Çatışması tezine başlı başına bir cevaptır." dedi. Türkiye'nin AB sürecinin yakından takip edildiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin AB'den özel bir kolaylık beklemediğini belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin üyeliğinin Medeniyetler İttifakı'nın olabileceğini de göstereceğini vurguladı.

Zapatero ve Erdoğan'ın ardından BM Genel Sekreteri Ki-Moon konuştu. Ki-Moon, Türk ve İspanyol liderlere "güçlü liderlikleri" için teşekkür etti. Koreli genel sekreter, Medeniyetler İttifakı'nın güçlü bir yürürlükle ele alınması gerektiğini de vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious