Başbakan meydan okudu

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Ermeni iddialarına meydan okudu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir Ermeni gazetecinin sözde soykırımı iddialarıyla ilgili sorusuna sert tepki göstererek "Açıkça meydan okuyorum. Cumhurbaşkanınıza söyleyin açabiliyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık." yanıtını verdi. Gazetecinin Diaspora'nın diliyle konuştuğunu belirten Erdoğan, yaşanan olayların sadece tehcir olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, dünyanın değişik yerlerinden gelen haber televizyonu ve haber ajansları yöneticileri sunucu ve muhabirlerin katıldığı ''News Xchange" konferansına katılarak bir konuşma yaptı. Erdoğan, konuşmasının ardırdan katılımcıların sorularını yanıtladı. Ermenistan'da faaliyet gösteren "Yorki Media" isimli basın kuruluşu mensubu Gegham Manukyan isimli gazetecinin sözde Ermeni soykırımının neden kabul edilmediği yönünde bir soru sordu. Erdoğan bu soruya sinirlenmesine rağmen sakin bir şekilde yanıt verdi. Erdoğan şunları söyledi: "Görüyorum ki yine Diaspora'nın yazdırdığı kitaplardan hareketle konuşuyorsunuz. Bakın ben açıkça meydan okuyorum. Cumhurbaşkanınıza söyleyin, açabiliyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık. Şu anda İstanbul ve Ankara'daki ofislerimde Osmanlı padişahlarının Ermeni hastanelerine, vakıflarına kendi ceplerinden gönderdikleri yardımların fermanları var. Biz böyle bir ecdadın torunlarıyız. Bu bir tehcirdir. İsyanda bulunan, isyana katılan insana herhalde savaş ortamında kimse 'hoş geldin' demez. Ben diyorum ki sayın Koçaryan eğer kendisine güveniyorsa arşivlerini açsın. Biz arşivlerimizi açtık, üçüncü ülkelerdeki arşivler de açılsın. İşin ehli olanlar gelsin çalışsın. Hukukçular, tarihçiler çalışsın. Ondan sonra biz siyasetçiler bir karara varalım. Yoksa böyle kinle, nefretle bir yere varılmaz.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Erivan arasında hava taşımacılığını başlattıklarını Erivan'dan uçakların geldiğini ayrıca Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Ortodoks Kilisesini de restore ettiklerini söyledi. Bu girişimlerin tek taraflı kaldığını anlatan Erdoğan kendilerinin diyalogtan yana olduklarına işaret etti. Erdoğan, ''Kin ve nefret olsa bunlar olur mu? Şu anda İstanbul ve Türkiye'nin değişik yerlerinde yaşayan Ermeni vatandaşlarımızdan bir şikayet alıyor musunuz? Sadece şikayetleri diasporadan alıyorsunuz'' şeklinde konuştu. Erdoğan'ı verdiği cevaplar salonda bulunanlar tarafından alkışla karşılandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious