Başbakan müze açılışında önemli bir itirafta bulundu

Başbakan müze açılışında önemli bir itirafta bulundu.14657
  • Giriş : 25.05.2008 / 13:16:00

‘İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’’ kapılarını ziyaretçilere açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

‘Müslümanlar bir şey başarmadı’ iddialarını yalanlayan, Müslüman alimlerin eserlerini dünyada ilk kez kalıcı bir mekanda toplayan ‘İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’’ kapılarını ziyaretçilere açtı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), TÜBİTAK, Frankfurt Goethe Üniversitesi Arap İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü ile ortaklaşa kurduğu ‘İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’’, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Gülhane Parkı içindeki Has Ahırlar Binası’nda kurulan müze, kendi türünde dünyada bir ilk olarak gösteriliyor.

140 ESER SERGİLENİYOR

MÜZEDE Müslümanların 8. ve 16. yüzyıllar arasındaki gerçekleştirdikleri alet ve cihazların örnekleri sergilenecek. Halife Me’mun’un haritası, Sufi’nin gökküresi, Takiyüddin’in su pompası, dünyanın ilk tankı, Cezeri’nin mekanik aletleri gibi Müslüman alimlerin bilim dünyasına armağan ettiği, ancak tarihin tozlu sayfaları arasında unutulan yüzlerce keşif, ilk kez kalıcı bir mekanda bir araya getirildi. Müzede ilk etapta 140 eser sergileniyor ve zaman içerisinde bu eserler 800’ü bulacak.

RASATHANEDEN HASTANEYE...

FRANKFURT Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Fuat Sezgin öncülüğünde kurulan, müzedeki örneklerin çok büyük bir kısmı Frankfurt Üniversitesi Arap-İslam Bilimleri Tarihi Enstitüsü tarafından kaynaklardaki tarif ve resimlere, küçük bir kısmı da günümüze ulaşan orijinallere dayanarak yapıldı. Bu eserler arasında, Müslüman bilginlerin kurdukları rasathaneler, hastaneler, kimyasal düzenekler ve üniversiteler gibi kurumsal eserler de görsel olarak bulunuyor.

MÜZE FAKİRİ ÜLKEYİZ

AÇILIŞ töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin müzeler fakiri bir ülke olduğunu belirterek, ‘’Hele hele tarih, kültür kenti İstanbul’un bu noktadaki fakirliği bizi ayrıca üzmektedir’’ dedi. Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan müzenin sadece burada sergilenen eserler bakımından değil, medeniyet tarihi yazımında düşülen çok temel bir yanılgıyı düzeltme imkanı verecek olması nedeniyle de çok değerli ve anlamlı olduğunu söyledi.

İNKARCILARA EN GÜZEL CEVAP

DEVLET Bakanı Mehmet Aydın, İslam dünyası hakkında bir takım kanaatler ortaya atılırken, İslam’ın bilinmeyen bir medeniyet gibi göz önüne getirdiğini ve ‘Bu Müslümanlar bir şey başarmadılar, başaramıyorlar, başaramayacaklar’’ denildiğini belirterek, ‘Bu müze bunu yalanlayan, yanlış yerine doğruyu koyan somut bir projedir, somut bir başarıdır’’ diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da bu müze ile bir ilkin gerçekleştirildiğini belirterek, ‘’Buradan, Topkapı Sarayı’nın has ahırlarından, bütün dünyaya çok makul ve medeni bir hafıza müdahalesi yapmaya çalışıyoruz’’ dedi.

Müslüman alimleri bilimin yolunu döşedi

PROF. Dr. Fuat Sezgin ise bilimlerin İslam dünyasında ulaştığı yaratıcılık safhasının, 8. yüzyıldan başlayıp 16. yüzyılın sonlarına kadar devam ettiğini anlattı. Sezgin şöyle konuştu: Onların başardıklarının bugün küçük bir kesimini biliyoruz. Onlar diğer kültür dünyalarından, özellikle Yunanlılardan aldıkları bilimleri geliştirdiler; yeni bilimleri ortaya koydular, önderlik durumuna geçecek kültür dünyasında ortaya çıkacak bazı bilimlerin yollarını döşediler.

‘BÜYÜK’ ve ‘yaratıcı’ diye vasıflandırdığımız bilimin 800 yıl kadar süren bu safhasında, Müslümanların Arapça yazan Hristiyan ve Yahudi vatandaşlarının katkısı az olmadı. Bilimler tarihine bu yaratıcı safhada nelerin kazandırıldığının hepsini veya büyük bir kısmını bilmekten henüz çok uzak bulunuyoruz, tamamını tanımak belki hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Ama bugün bildiklerimiz, bilimler tarihinin en büyük birkaç safhasından biri karşısında bulunduğumuzu duymamıza yetiyor.

İlk tanıştığımız anı unutamam

Müzenin kurulmasına öncülük eden Fuat Sezgin ile tanıştığı ilk günde, böyle bir eseri ortaya çıkarma kararlılığını dinlediğinde, Sezgin’in heyecanını unutamayacağını anlatan Erdoğan ‘Bu toprakların bir evladı olarak, buraya bu eseri kazandırma gayreti, hele hele böyle bir mekanı da tespit ederek, bunu burada anlamlı kılma tespiti, beni de duygulandırmıştı ve arkadaşlarımla bunun istişaresini yaparak, bu adımı atalım dedik’ diye konuştu.

Kurdela düştü Aydın ve Öymen topladı

BAŞBAKAN Erdoğan, Prof. Dr. Sezgin ve eşi bilimler tarihçisi Dr. Ursula Sezgin, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Engin Bermek, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kurdela keserek, müzeyi birlikte açtılar.

27 dil bilen Sezgin’i Türkiye yeni tanıyor

MÜZENİN kurucusu Prof. Dr. Fuat Sezgin, 50 yılı aşkın bir süredir İslam Bilimleri Tarihi araştırması yapıyor. Bilimler bilimler tarihi konusunda dünyanın önde gelen otoriteleri arasında yer alan Prof. Dr. Fuat Sezgin, Süryanice, İbranice ve Latince dáhil 27 dili çok iyi derecede biliyor. Prof. Sezgin, yayınladığı İslam’da İlim ve Teknoloji sergilerinde 800 eski pusula, takvim, güneş saati, askeri top ve tank, usturlab, küre, su pompası gibi aletin tıpkılarını yaptı. Prof. Dr. Sezgin’e S. Arabistan’da Kral Faysal Ödülü, Almanya’da federal hizmet ve Üstün Hizmet madalyaları, İran’da İslami Bilimler Kitap Ödülü verildi. TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) tarafından şeref üyesi seçildi.

Erdoğan Lübnan’a gidiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Lübnan’a gidecek. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı seçimi ve yemin törenine katılacak. Erdoğan, törenin ardından aynı gün yurda dönecek.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, ‘İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin açılış töreni sırasında gözlüğünü çıkarıp, sık sık gözünü temizlemesi dikkat çekti. Müzeyi gezen Başbakan Erdoğan’a gazeteciler, ‘Geçmiş olsun’ diyerek sağlık durumunu sordu. Teşekkür eden Erdoğan ‘Şimdi daha iyiyim’ dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious