Başbakan patronlar kulübüne patladı

Başbakan patronlar kulübüne patladı.9250
  • Giriş : 12.10.2008 / 18:20:00

Erdoğan, küresel kriz konusunda 'endişeliyiz' mesajı veren TÜSİAD'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, küresel ekonomik krizle ilgili olarak, ''(Bir yangın var, bizi işte şöyle tesiri altına alabilir, etkisi altına alabilir.) Bunu sorumluluk mevkinde olanların söylemesinden daha büyük bir tehlike olamaz. Bu ister bir sivil toplum örgütü olsun, ister kamu bunu söyleyemez'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Sivas Cumhuriyet Meydanı'ndaki toplu açılış ve TOKİ 1072 konutun anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin icraatını anlatarak 780 bin kilometrelik vatan toprağı abat olmadıkça, modern çağın gereklerine kavuşmadıkça kendilerini mutlu saymayacaklarını söyledi. Bunları yaptıkları için kimseden alkış beklemediklerini belirten Erdoğan, ''Milletimiz 'Allah razı olsun' desin yeter'' dedi.

Yıllar önce yapılması gerekenleri yaparak kendilerini başarılı sayarlarsa ülke olarak hata yapmış olacaklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Zaten milletimizde gözünü, hedeflerini Gazi Mustafa Kemal'in muasır medeniyet seviyesine ayarlamış durumdadır. Asıl hizmet şimdi başlıyor. Asıl yükselişe şimdi şahit olacağız. Önümüze engeller çıkacaktır. Bakın işte küresel bir finans krizi yaşıyoruz. Türkiye'nin bu krizi bir çok dünya ülkesine göre daha az bir zararla atlatacağını görüyoruz. Allah korusun böyle bir krizi daha önceler yaşasak çok daha büyük zararlar görebilirdik. İşte 90'lı, 2000'li yılların krizleri ortada. Hamdolsun yere sağlam basıyoruz ve bu krizlerle, diğer Avrupa ülkelerinin, Amerika'nın etkilendiği gibi şu ana kadar biz etkilenmedik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ülkemizin bu krizden en az şekilde etkilenmesi için, doğabilecek bazı fırsatları kaçırmaması için pür dikkat çalışıyoruz. Fakat bazılarını anlamıyorum, hala bu dünyadaki yangına ülkemden körük tutanlar var. Lütfen körük tutmasınlar...''

''KÜRESEL SERMAYE GELMEYE DEVAM EDECEK'

Hükümet olarak krize yönelik tedbirleri aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bizden önceki iktidar döneminde 22 banka fona devredilmişti. Ama bizde böyle bir şey söz konusu değildir. Tedbirlerimizi aldık, yine alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman da birilerine böyle bir dönemde fırsat kollayanlara böyle bir zemini de hazırlamayacağız. 'Bir yangın var, bizi işte şöyle tesiri altına alabilir, etkisi altına alabilir'. Bunu sorumluluk mevkinde olanların söylemesinden daha büyük bir tehlike olamaz. Bu ister bir sivil toplum örgütü olsun, ister kamu bunu söyleyemez. Zira benim ülkemde şu anda sıkıntı yokken, böyle bir tehlike yokken kalkıp da bu ifadeleri kullanmak çok ciddi bir yanlış. Burada önemli olan bizim millet olarak birlik ve beraberliğimizin, güven duygumuzun, ilerleme heyecanımızın eksilmemesidir. Türkiye güvenli bir limandır evvelallah. Batılı, küresel sermaye Türkiye'ye geliyor, gelmeye devam edecektir. Asıl sıkıntı Türkiye'de, içeride olmuştur. Ve ne yazık ki Türkiye'nin içerisinde 14 Mart sürecindeki yaşanan olaylardır asıl sıkıntının sebebi. Ve şimdi bunları artık aşıyoruz. Artık yeni bir dönem var. Türkiye'de istikrar, Türkiye'de güven... İşte bunun bunalımına fatura kesenler tarihe bunun hesabını veremeyeceklerdir. Daha 6 yıl öncesinin kriz şartlarını aşan, geleceğini kaybetme tehlikesini bertaraf eden Türkiye bundan sonra önüne çıkabilecek her türlü engeli aşabileceğini ortaya koymuştur. Türkiye'nin damdan düşmesinden medet umanlar eğer varsa onlar boş hayalleriyle avunmaya mahkumdur. Zira milletimiz yönetime el koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetiminde siz varsınız, millet var.''

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*