Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Çoğu gitti azı kaldı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:
  • Giriş : 24.02.2008 / 16:28:00

Erdoğan: "Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefine az kaldı."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefine hep birlikte yürüdüklerini belirterek, ''Az kaldı. Çoğu gitti azı kaldı'' dedi.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları 2. Olağan Kongresi'ne katıldı.

Kongre, Atatürk ve silah arkadaşları ile Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyonda şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Saygı duruşu sırasında salondan bir kişi, ''Kahrolsun PKK, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti'' diye slogan attı.

Kongrenin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, AK Parti siyasetine kattıkları soluk ve heyecandan dolayı, memleket meselelerine duydukları ilgi ve alakadan dolayı tüm gençleri kutlayarak, kongrenin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Gençlerin özlemlerini, heyecanlarını, enerjilerini siyasete yansıtmalarının, bu ülkeye ve bu millete duydukları sevginin tezahürü olduğunu ifade eden Erdoğan, onların heyecanını paylaşmaktan, onlarla birlikte olmaktan ve onlarla aynı ufka birlikte koşmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Erdoğan, kendisinin de gençlik kollarında siyasete başladığını, bu nedenle gençlerin bu ülkeye ne kadar büyük katkıda bulunabileceğini çok iyi bildiğini belirterek, ''Gençliği siyasete katamayan, gençliğin potansiyelinden faydalanamayan hareketler, demokratik rekabette bir adım geriden gelmeye mahkumdur. Gençliğine önem vermeyen, gençliğin gelişimini ihmal edenler, rekabette geriye düşmekten kurtulamazlar. Sizler sadece geleceğimizin değil, bugünümüzün de teminatısınız. Bugünkü varlığınızla, potansiyelinizle üstleneceğiniz roller yarın üstlenecekleriniz kadar önemlidir'' diye konuştu.

Gençlerin hayatın her alanında aktif ve öncü rol üstlenmek durumunda olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, ''Türkiye, en ücra köyüne kadar sizlerin gözünüzdeki ışıkla aydınlanacaktır'' dedi.

-''GENCİZ, ÇÜNKÜ...''-

Erdoğan, gençlerin Türkiye'ye çok büyük hizmetlerde bulunacağına inandığını ve bu konuda onlara sonuna kadar güvendiğini ifade ederek, burada gençlerin heyecanına şahit olmanın yüreğini kabarttığını ve kendilerini de gençleştirdiğini kaydetti. Erdoğan, şunları söyledi:

''Genciz, çünkü Türkiye ile ilgili rüyalarımız var, yarınlara dair büyük heyecanımız var. Genciz, çünkü tüm milletimize yetecek kadar sevgimiz, ülkemizi ayağa kaldıracak kadar sevdamız var. Genciz, çünkü gelişimden, yenileşmeden yanayız. Değişemeyen, gelişemeyen, dünyada olup bitenleri anlayamayan siyasetçiler bu ülke gençliğini anlayamazlar. Geçmişin karanlık dehlizlerinde kaybolan, o körü körüne statükoyu korumaya çalışan siyasetçiler, Türkiye'yi de dünyayı da anlayamazlar. AK Parti siyaseti, gençliğin, bu dinamik, aktif ruhunu, değişimini temsil ediyor. Her gün biraz daha genişleyen, her gün biraz daha aydınlanan bu yolu ileride daha çok genişletecek, daha çok aydınlatacaksınız. Ben buna inanıyorum. Hayatımızın her nefesini ülkemiz için, milletimiz için, insanlığa hizmet için harcayacağız.''

İktidarlarının ilk döneminde Türkiye'de birçok köklü sorunu çözdüklerini, birilerinin hayal edemeyeceği işleri gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, bu değişikliğe en iyi şahidin gençler olduğunu söyledi. Erdoğan, gençlerin yeni dünyanın umut ve heyecanlarını, imkan ve kaynaklarını bildiğini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biliyoruz ki siz sevgili gençler, sizin hızınıza, sizlerin bu heyecanına yetişecek, hayallerinize ortak olacak, hayallerinizi gerçekleştirmeyi mümkün kılacak bir yönetimden yanasınız.

Siz gençler, aidiyetiyle daha çok gurur duyacağınız bir Türkiye istiyorsunuz. Yarınlara emniyet ve güven içinde yürümek, engellere takılmadan koşmak istiyorsunuz. Bu koşuda sizlerle beraberiz. Bundan hiç endişeniz olmasın. Yüreklerinizde biriktirdiğiniz coşkuyu, özlemi paylaşmak için buradayız. Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefine hep birlikte yürüyoruz. Az kaldı. Bunu böyle bilin. Hani Ferhat'ın, Şirin'e olan mesajı var ya çoğu gitti, azı kaldı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious