Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan tampon bölge mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan tampon bölge mesajı.11122
  • Giriş : 22.06.2007 / 08:38:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik tampon bölge tartışmalarıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a yönelik tampon bölge tartışmalarıyla ilgili olarak, "ABD, Irak ve biz, 3'lü aktörler olarak diplomasi boyutunu yürütüyoruz. Birlikte çözemiyorsak o zaman tabiki bizlerde olması gereken neyse yapmak zorunda kalırız" dedi.
Erdoğan, TGRT'te soruları yanıtlarken, Kuzey Irak'ta tapmon bölge oluşturulup oluşturulmayacağı tartışmalarını değerlendirdi. İşin güvenlik ve diplomasi boyutunu yürüttüklerini belirten Erdoğan, "Burada işin içinde olması gereken 3 aktör var. Irak, ABD ve biz. Maliki'yi Türkiye'ye davet ettim. Büyükelçi'ye gelmek istediklerini söylediler. Tarihi ile ilgili cevabı, yazıyı almadık. Bu ayın sonuna kadar en kısa sürede gelmelerini istedik. Görevli bakanları da görmek istediğimizi söyledik. Onlarda bu süreyi uzatmayacaklardır. Çünkü memnuniyetini ifade ettiklerine göre en kısa sürede inşallah geleceklerdir. ABD ile görüşüyoruz. 3'lü adımın en isabetli, kökten çözecek adım olduğuna inanıyorum. Gereken neyse yapmaya Türkiye Cumhuriyeti muktedirdir ve bunu yaparız. Yüzyıllardır beraber olduğumuz Irak'a sadece hamasetle, duygusal bir kararla bu adımı atmakta yanlış olur. Birlikte çözemiyorsak o zaman tabiki bizlerde olması gereken neyse yapmak zorunda kalırız. Niye? Oradan bize yapılan yanlışlıklar var. Onlar oradan besleniyorsa, yataklık edenler bunun bedelini ödemek durumundadır" dedi.

Terörün korkusu haline geldik
Kendilerinin terörün korkusu haline geldiklerini belirten Erdoğan, "Bölücü teröre karşı AKP'nin oluşturduğu hava, ellerindeki silahları alıyor. Terör zeminini kaybediyor. Hastane okul ve yol var şimdi" dedi.
Şehit cenazelerindeki hükümete tepkileri de değerlendiren Erdoğan, "Bir siyasi istismar var. Bakıyorsunuz bir siyasi partinin işaretlerini yapıyorlar. Belli sloganları var. Sol güçler de var. Ulusalcı diye de birleşebiliyorlar. Bu şehitlerimizi de ailelerimizi de üzüyor. O yanlışı yapanlar o yanlışlarıyla başbaşa kalacaklar" dedi.
Cumhurbaşkanı seçmenin önünde ciddi riskler olduğunu belirten Erdoğan, "seçimden sonra 367 sayısı yakalanamazsa 40 gün içerisinde Türkiye yeniden seçime gidecek, yine olmazsa yine gidecek" dedi.

MHP, GP sulu şaka yapıyor
Seçim bildirgesini pazar günü açıklayacaklarını belirten Erdoğan, mazot ve ÖSS vaatleri nedeniyle MHP ve GP'yi şöyle eleştirdi:
"Mazot fiyatını düşereceklerini ve ÖSS'yi kaldıracaklarını söylüyorlar. AKP ne verdiyse ben çiftçiye 2 katını vereceğim diyorlar, hesap yok. 1990 yıllarındaki krizlere ülke böyle gitti. Oy avcılığı ile halkımızı aldatmadık yine aldatmayacağız. Biz sulu şakalar yapmayacağız, ciddiyiz. Devlet yönetimi sululuk istemez. Zam kelimesini halka unutturduk. Onlar sulu şakalarla 'mazotu 1 YTL'ye indireceğiz, diyorlar. Bu çok gayri ciddi yaklaşım. Peki kardeşim sen bu parayı nereden bulup vereceksin. Petrol kuyuların mı var?. Sosyal yardımları neyle yapacağız. Vergileri kaldırıyorsun, halkı aldatma doğruyu söyle. Sayın Baykal'ın maliye bakanlığı dönemine bakın felaket, felaket. ekonomik halimizi perişanlğımızı o günlerin gazetelerinde okuyup görmek lazım."

CHP değirmenci, MHP su taşıyor
Kamuoyu yoklamalarında, AKP'nin yüzde 40'ların üstünde olduğunu belirten Erdoğan, "Ne zaman koalisyon hükümetleri olduğunda Türkiye hep geriye gitti. Tek partili hükümetlerde Türkiye ilerledi. MHP-CHP koalisyonu olabilir diye teşvik etme gayreti içindeler. Birisi değirmenci yani CHP öbürü de değirmene su taşıyan yani MHP. Bu da demokrasinin içindeki tükenmez çarelerden birisidir. Ama halkımız güven ve istikrara oyunu verecektir. Geri gidiş varsa AKP'ye oy vermesinler. Ama ilerleme varsa bu yolculyuğu devam etitrelim. Fildişi kulelerde yaşamıyoruz halkın içindeyiz. Marketlere gidiyoruz. 2 parti barajı aşıyor gözüküyor. Ancak kararsızları dağıtmıyoruz. Yüzde 20 o da. Bağımsızlar olabilir" dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious