Başbakan: Rize tersane bölgesi olacak

Başbakan: Rize tersane bölgesi olacak.8169
  • Giriş : 24.08.2008 / 22:26:00

Erdoğan, son yıllarda türkiye'de gemi sanayi sektörünün çok geliştiğini belirterek, rize bölgesinde gemi yapım ve tamir tersanesi kurma çalışmalarının bulunduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son yıllarda Türkiye'de gemi sanayi sektörünün çok geliştiğini belirterek, Rize bölgesinde gemi yapım ve tamir tersanesi kurma çalışmalarının bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan, Rize Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Dünya Rizeliler Zirvesi Kültür ve Sanat Etkinliği'ne katıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlik kapsamında düzenlenen açık hava konserini izleyen Erdoğan, burada yaptığı konuşmaya, "Bugün bir kez daha hemşerilerimin, kardeşlerimin arasındayım, bir kez daha baba ocağındayım" sözleriyle başladı.

RİZE TERSANE MERKEZİ OLACAK

Son yıllarda ülkemizde gemi sanayi sektörünün çok geliştiğini belirten Erdoğan, konuşmasında Rize bölgesinde gemi yapım ve tamir tersanesi kurma çalışmalarının bulunduğunu da açıkladı. Başbakan Erdoğan, "Rize'yi bir tersaneler bölgesi haline getirme çalışmamız var. Türkiye'de gemi inşa sanayi alanında büyük bir atak var. Rizemizin bu değişimden payını almasını istiyoruz" dedi. Tersane alanı için Rize merkezin yanı sıra Derepazarı, Ardeşen, İyidere ve Pazar'da uygun tersane alanı bulunmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade eden Erdoğan, "Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından yatırımcıların bu bölge tersane kurmaları yönünde teşvik edeceğiz" dedi.

"DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR"

"Bizim siyaset anlayışımızda millete sırtını dönmek, söz verip de sözünde durmamak yoktur. Biz taş üstüne taş koymak; biz eser üretmek için varız" diyen Erdoğan, iktidara geldiklerinde Rize'nin durumumu anlattı. Başbakan Erdoğan, "Yılan hikayesine dönmüş olan Karadeniz Sahil Yolu'nu bitirdik. Geldiğimizde yüzde 35'i bitmiş olan bu yol Rize'yi Ankara'ya İstanbul'a bağladık. Batum Havaalanı'nı da Rize'ye bağladık. Hiçbir zaman tamam demedik; biz hep 'durmak yok yola devam' dedik. Daha yapacak çok işimiz var. Asla rehavete kapılmadık" diye konuştu.

Geçen iki hafta içinde Türkiye'nin uluslar arası alanda önemli bir dış politika trafiğine sahne olduğunu kaydeden Erdoğan, "Şu son birkaç hafta içinde Kafkaslar'da Türkiye'nin oynadığı rol çok önemlidir. Rusya'ya, Azerbaycan'a gittim, Gürcistan'a gittim. İran Cumhurbaşkanı'nı İstanbul'da ağırladık. 50'den fazla ülkenin Afrika ülkesinin liderini İstanbul'da ağırladık. Romanya Cumhurbaşkanı'nı İstanbul'da Cumhurbaşkanımızla birlikte ağırladık" dedi. Türkiye'nin artık küresel bir aktör haline geldiğini anlatan Erdoğan, "Bugün gündemi belirlenen bir Türkiye değil, gündem belirleyen bir Türkiye var. Bu aktif dış politika bundan 5 yıl önce hayal bile edilemezdi" dedi.

RİZE STADI LİGİN İKİNCİ YARISINA YETİŞECEK

Erdoğan, Yapımına geçen yıl başlanan Rize Şehir Stadı'nın ligin ikinci yarısına yetişeceği müjdesini verdi. Erdoğan, mevcut stadın bulunduğu yere beş yıldızlı bir otel ve alışveriş merkezi yapılmasının ise şu anda Rize Yatırım A.Ş. tarafından planlandığını da vurguladı. Başbakan Erdoğan, Yatsı ezanının okunması üzerine konuşmasına ara verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*