Başbakan Schengen'den umutlu

Başbakan Schengen'den umutlu.8444
  • Giriş : 19.06.2009 / 20:30:00

Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarının açılış törenlerine katılan Başbakan Erdoğan, 2002 yılında başlanan katılım müzakerelerinin orta vadedeki hedefini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bugün sınır kapılarını modernize ediyoruz ama inanıyorum ki orta vadede bu kapıları da aramızdan kaldıracak ve artık Schengen'e dahil olmuş olacağız'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kapıkule Sınır Kapısı'nda düzenlenen, modernize edilen Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları tesisleri ortak açılış törenine katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde İpsala, Cilvegözü, Habur ve Sarp sınır kapılarının modernize edildiğini kaydeden Erdoğan, bugün de Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarını hizmete açtıklarını ifade etti.

Bulgaristan'a açılan 2 kapının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından modernize edildiğini anlatan Erdoğan, kısa sürede tamamlanarak hizmete hazır hale getirilen 2 sınır kapısının çok önemli işlev göreceğini dile getirdi.

Türkiye'nin son 6 buçuk yılda AK Parti Hükümeti döneminde kaydettiği hızlı gelişme sonucunda sınır kapılarının ihtiyacı karşılama noktasında yetersiz hale geldiğini belirten Erdoğan, bu konuya hükümetin el atarak olumlu yönde adımlar atılmasının sağlandığını söyledi.

2002'de 36 milyar dolar olan ihracatın 4 kat artarak 132 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşıldığını anlatan Erdoğan, 52 buçuk milyar dolar olan ithalat rakamının da 202 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Erdoğan, dış ticaret hacminin de 87 buçuk milyar dolardan 334 milyar dolara çıktığını dile getirdi.

Aynı gelişmenin turizm alanında da gerçekleştiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının da iktidarları döneminde 12 buçuk milyondan 26 milyona çıktığını söyledi.

Bu çerçevede, ticaret ve turizm hacmi karşısında küresel rekabete hazır gümrük kapılarına ihtiyaç duyulur hale gelindiğini vurgulayan Erdoğan, bu anlayışla gümrük kapılarını modernize ettiklerini ifade etti.

Erdoğan, geçiş trafiğinde modern sınır kapıları sayesinde büyük bir rahatlama sağlayacağını da söyledi.

AB'ye üye ülke sayısının 27'ye ulaştığını hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin batısının artık tamamen AB ile sınır haline geldiğini ifade etti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''2002'de başladığımız katılım müzakerelerini büyük bir gayret içerisinde sürdürüyor ve AB'nin doğu sınırını daha geniş bir çerçeve içerisine almanın gayretini sürdürüyoruz. Esasen bugünün dünyasında sınırlar geçmişe nazaran çok daha farklı anlamlar içeriyor. Dünyanın küresel bir köye dönüştüğü, teknolojinin uzakları yakın ettiği, ekonomilerin büyüdüğü, ticaretin geliştiği ve böylece sınır kavramının tamamen kabuk değiştirdiği bir süreçten geçiyoruz.

Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg, 1985'de Schengen Anlaşması'nı imzaladılar. Şu anda 15 ülke arasında sınır kontrolleri tamamen kalkmış durumda. Önümüzdeki yıllarda bu sayı daha da artacak. Dikkat edersek yüzyıllar boyunca birbirleriyle kıyasıya savaşan, sınır çizgileri sürekli değişen ülkeler, bugün artık aralarındaki sınırları fiziken kaldırmış durumdalar. Ekonomik ilişkiler, ticari ilişkiler, insani ilişkiler sürekli olarak değişiyor, gelişiyor. Sınırlar artık sadece birer formalite haline geliyor. Türkiye olarak çevremizdeki ve bölgemizdeki tüm ülkelerle barışçıl bir politika izliyor, ekonomik ilişkilerimizi hızla artırıyoruz. İşte en son Suriye sınırımızdaki mayınların temizlenmesine dair bir yasayı çıkardık. İnşallah o sınırımız da barışa dönük, güvenliğe dönük yeni bir adım atıyoruz.

Başta Bulgaristan olmak üzere batı komşularımızla da son dönemde çok güzel, çok anlamlı iş birlikleri sağladık. Dostluğumuzu, kardeşliğimizi, karşılıklı güveni pekiştirdik. Bugün sınır kapılarını modernize ediyoruz ama inanıyorum ki orta vadede bu kapıları da aramızdan kaldıracak ve artık Schengen'e dahil olmuş olacağız. AB ülkeleri olarak serbestçe birbirimizi ziyaret edebileceğiz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz, artık Kapıkule başka olmak üzere sınır kapılarımızda uzun araç konvoyları, uzun tır konvoylarını asla görmek istemiyoruz. Sınır kapılarının birer çile kapısına dönüştüğüne şahit olmak istemiyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, modernize edilen Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapıları tesislerinin ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu iki kapının, Türkiye, Bulgaristan ve bölge ülkeleri için çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin dış ticaret hacminin yaklaşık 3'te 2'sinin Avrupa ülkeleri ile olduğu dikkate alınırsa, Kapıkule'nin öneminin daha iyi anlaşılacağını vurguladı.

2008'de 5 milyondan fazla yolcu ile 7 binden fazla aracın bu kapıları kullandığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Şurası son derece önemli; Gümrük kapıları ve hava alanları, bir ülke hakkında, hem ilk hem de son intibaları oluşturan ortamlardır. Biz, artık Kapıkule başka olmak üzere sınır kapılarımızda uzun araç konvoyları, uzun tır konvoylarını asla görmek istemiyoruz. Sınır kapılarının birer çile kapısına dönüştüğüne şahit olmak istemiyoruz. İşte bugün, bu çilenin bittiği gündür. Yaptığımız çalışmalar, Türk misafirperverliği sınır kapılarımızdan başlatıyor. Hızlı, kaliteli ve güvenli hizmet sunarak, tüm misafirlerimizi modern Türkiye'ye kabul ediyor ya da modern Türkiye'den uğurluyoruz.

Bundan böyle giriş ya da çıkış yapan yolcular aracını terk etmeden tek bir hat üzerinden bütün işlemlerini tamamlayabilecek, iyi izlenimlere sahip olarak yolculuğuna devam edecektir. Yapılan çalışmayı bu açıdan da çok önemsiyor, sınır kapımızın yeni halinin her iki ülkenin de prestijine önemli katkısı olacağını düşünüyorum.''

Başbakan Erdoğan, küreselleşmenin neden olduğu bir takim tehditleri önlemek noktasında da gümrük kapılarının stratejik önem arz ettiklerine dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Modern gümrük idarelerinin iki temel hedefi bulunuyor; bunlardan biri yasal ticareti kolaylaştırmak, bunun yanında da tabii ki hızlandırmak. Diğeri ise yasa dışılıkla ve kaçakçılıkla etkin bir şekilde mücadele etmek. Uluslararası terörizm, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, gümrük denetimlerinde hassasiyeti ve kaliteyi zorunlu hale getirdi. Belirsizliğin ve istikrarsızlığın hüküm sürdüğü bir coğrafyanın yanı başında bulunan Türkiye, kaçakçılık konusunda dünyanın diğer ülkelerine göre çok daha dikkatli olmak zorundadır. Avrupa ülkelerini kendisine iyi bir pazar olarak gören zehir ticaretini, biz burada durdurmak zorundayız. Yine çakışmaların, terörün kol gezdiği bölgelere silah akışını da burada, bu kapılarımızda, kesmek durumundayız. Gümrüklerde çalışan arkadaşlarımız, yasa dışı geçişle mücadelede gerçekten etkin ve özverili çalışmalar yapmak durumundadır. Zaten de yaptıklarına inanıyorum.''

-AÇILIŞLAR-

Yeni gümrük kapılarının, yasa dışılıkla mücadelede önemli etkilerinin olacağını belirten Başbakan Erdoğan, yoğunluğu da önemli ölçüde azaltacağına inandığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Hamzabeyli Sınır Kapısına bağlandı ve Edirne Milletvekili Necdet Budak ile Kırklareli Milletvekili Gökhan Sarıçam'dan gümrük kapısının açılışını yapmalarını istedi. Erdoğan, yönetmene geniş açı ya da zum yapılması yönünde talimatlar da vererek, Kapıkude'ki açılışa katılanların da Hamzabeyli sınır kapısı konusunda izlenim sahibi olmalarını sağladı. Daha sonra milletvekilleri Budak ve Sarıçam kurdele keserek, modernize edilen Hamzabeyli Sınır Kapısı tesislerinin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Erdoğan, bu çalışın ardından da Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek, Devlet bakanı Hayati Yazıcı ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Gücük ve Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov ve milletvekilleri ile kurdele keserek, Kapıkule sınır kapısı tesislerinin açılışını yaptı. Erdoğan, daha sonra tesislerde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*