Başbakan sert dilini konuşturdu

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, felaket tellallığı üzerinden halkı kendilerine çekmek isteyenler olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan, Samsun'da partisinin olağan il kongresine katıldı. Doğu Park'taki Amfi Tiyatro'da partililere hitap eden Erdoğan, bir dönem erken seçim istendiğini hatırlatarak, "Erken seçim istiyorlar. Bizim öyle bir sıkıntımız yok. Ama bunlar duymuyorlar. Sağır duymaz, uydurur. Duyma özürlü vatandaşlarımız gönül kulağı ile duyuyor, anlıyor; bunlar onu da anlamıyor. Bundan önce bazı beceriksizler yüzünden seçimler 3-4 senede bir yapılmış. Bize 'siz de yapın' diyorlar. Başaramayacaksınız. Meclise müracaat edin, seçim sürecini değiştirelim. Hükümet başarılıdır ve çalışmalarını istikrarla sürdürmektedir." diye konuşu.

Göreve geldiklerinde bugünkünden çok daha başka bir tablonun olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Göreve geldiğimizde nema vardı, herkesten kesilmiş, ama hiçbir yerde yoktu. Biz 1987'den beri zorunlu memur ve işçiden kesilen zorunlu tasarruf mevduatı fonunda biriken 14 katrilyon lirayı ödedik. Bu fonda para yoktu, kâğıt vardı. Ama biz 'devlet vatandaşına borçlu olmaz' dedik, en son 14 Haziran'da 14 katrilyonu faiziyle birlikte ödedik." şeklinde konuştu.

Devletin bankaların garantörü olduğunu dile getiren Erdoğan, "Devlet holdinglerin garantörü değil. Onlar; kâr-zarar ortaklığı girersin, kazanırsın ya da zarar edersin. Biz bunun dışında İmarzedelere de 7 katrilyon ödedik. Kalanı da ocağa kadar ödeyeceğiz. Bir de Ofshorzedeler var. Bunların için yargı karar verdi, ödeyin dedi. Onları da ödeyeceğiz." dedi.

Bazı partilerin IMF'nin eleştirildiğini dile getiren Erdoğan, IMF'yi biz mi çıkardık? Ey ANAP, DYP, DSP, CHP onlarla masaya siz oturmadınız mı? Hepiniz para almadınız mı, anlaşmalar yapmadınız mı? Ben söyleyeyim; onların hepsi 23,4 milyar dolar borç para aldı. Biz bu borcu 11 milyar dolara indirdik. Nereden nereye. Göreve geldiğimizde Merkez Bankası'nda 26 milyar dolar vardı. Şimdi bütün sıkıntılara rağmen 56 milyar dolar döviz rezervi var. Hortumcular ile bu hükümetin arasında fark var. Biz olmasaydık, saydığım bu 4 kalemdeki borç 100 katrilyondu." diye konuştu.

Yakın zamanda ekonomide ufak-tefek sıkıntılar olduğunu belirten Erdoğan, "Karadeniz'de ara sıra denizin patladığı gibi, ekonomide sıkıntı da olur. Kaptan eminse, mürettebat sağlamsa, gemi su almıyorsa endişeye gerek yok, gemi karaya sahil-i selamete çıkar. Şu an endişeye gerek yok. Hesabını iyi yapan, işi de iyi bilen yönetim iş başında." diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Biz görevi aldığımızda faizler yüzde 69'da idi, şimdi yüzde 20. Ekonomide biraz dalgalanma oldu. İşte en yüksek rakam yüzde 20. Ama bunu bile fırsat bilenler çıktı, birileri nerede ise zil takıp oynadı. Çünkü faizler yüzde 13,5'a düşmüştü. Felaket tellallığı üzerinden siyaset yapmak isteyenler bulunuyor. Çünkü halka sunacakları hiçbir şey yok. Felaket tellallığı ile halkı kendileri çekmeye çalışıyorlar. Ama benim halkım onların yanına gitmeyecek. Bu hareket samimi bir harekettir. Niyet samimi, akıbet hayır."

Erdoğan, konuşmasının Samsun'a ayırdığı bölümünde ise, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk adımı attığı Samsun'u şanına yakışır hale getireceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious