Başbakan şiirleri karıştırdı

Başbakan şiirleri karıştırdı.9998
  • Giriş : 21.10.2008 / 10:46:00

Başbakan Erdoğan, Dağlarca'ya ait olduğunu belirttiği 'Sanat' adlı şiiri okudu. Ancak şiir Çamlıbel'e aitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, katıldığı 6. Uluslararası Türk Dil Kurultayı'nda şiir okudu, ancak şairleri karıştırdı. Erdoğan'ın geçen hafta yitirdiğimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın ait olduğunu söyleyerek okuduğu "Sanat" şiiri, şair Faruk Nafiz Çamlıbel'e aitti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte katıldığı kurultayda dilin önemine dikkat çeken Erdoğan, Türkiye hızla dünyaya açılırken Türkiye Türkçesi'nin de dünyaya açıldığına işaret etti. "Üzülerek söylüyorum ki dilimiz hoyrat bir saldırı ile yüz yüzedir" diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Medya ve sanal âlemin kontrolsüzlüğü, dilimiz Türkçesinin ve diğer dillerin geleceği açısından kaygı vericidir, gençlerimizin kaç kelime ile konuştuğu kendilerini sözlü ve yazılı olarak ne kadar ifade edebildikleri büyük önem taşıyor. Bu çalışmaların gerçek hayata yansıması da büyük önem taşımaktadır." Erdoğan, daha sonra Nâzım Hikmet ve Orhan Pamuk'un da aralarında bulunduğu yazar ve şairleri saydı ve Türk diline yaptıkları katkılara dikkat çekti. Erdoğan, geçen hafta yaşamını yitiren Türk şiirinin usta isimlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı da andı. Erdoğan, Dağlarca'nın olduğunu söylediği Sanat adlı şiiri okudu. Ancak, Erdoğan'ın Dağlarca'ya ait olduğu belirttiği Sanat şiiri, Faruk Nafız Çamlıbel'e ait.

GÜL'DEN NİŞAN

Tören sonunda, Türk diline katkıları nedeniyle Türkologlar İsveçli Lars Johanson, Macar Andreas Rona-Tas ve Rus Victor Guzer'e, "Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı" takdimine geçildi. Açılış konuşması yapmamayı tercih eden Gül, bilim adamlarına nişanlarını taktı. Johanson, nişanı meslek hayatındaki doruk noktası olarak nitelerken, Rona- Tas, Türk halkına karşı hep saygı duyduğunu söyledi. Guzev ise bu nişan takdimiyle Türkolojiye gösterilen ilgiye minnettarlık duyduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*