Başbakan Tayyip Erdoğan, hain saldırıyı değerlendirdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, hain saldırıyı değerlendirdi.7701
  • Giriş : 05.01.2008 / 15:18:00

Erdoğan, 5 kişinin öldüğü 68 kişinin yaralandığı Diyarbakır'da incelemelerde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk olarak Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret eden Erdoğan, valilik girişinde vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.Vatandaşlar "Diyarbakır seninle gurur duyuyor", "Başbakan sen bizim herşeyimizsin" sloganları attı.Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterisine el sallayarak yanıt verdi.Erdoğan valilikte bir toplantı yaptı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN

Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan, şunları söyledi:

"Yerinde incelemelerde bulunmak, Diyarkırlılara başsağlığı dilemek, onlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek, dertlerini paylaşmak için Diyarbakır'dayız.Hiçbir insani değer tanımayan, hiçbir vicdana sığmayan büyük bir vahşetle karşı karşıya bulunuyoruz. Diyarbakır'ın en işlek caddelerinden birinde sivil, asker, yaşlı ve çocuk demeden bu olayla insan hayatına bir kez daha kastedilmiştir. Terör örgütü hiçbir ayrım yapmamaktadır.Terörün bu gerçek yüzünü acı bir şekilde ne yazık ki; Diyarbakır'da ikinci kez gördük.Hedef sadece Diyarbakır değildir.Doğusu batısı ile bütün Türkiye'dir.Bu birliğimizdir, beraberliğimizdir.Bu eylem buna yöneliktir.Tabi ki buna en güzel cevabı millet olarak dayanışmamızla, birlikteliğimizle beraber veriyoruz.Birbirizime daha çok kenetleniyoruz.Bu saldırıda kaybettiğimiz evlatlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.Terörün yıllardır mağdur ettiği bölge insanımızın başı sağolsun. Bu hain saldırı terör örgütünün sadece çaresizliğini değil aynı zamanda amaçsızlığını da gözler önünü sermiştir.Çünkü bu yolla hiçbir yere varılmayacağı açıktır.Masum insanların, gencecik çocuklarımızın hayatına kastederek hiçbir şey elde etmeleri mümkün değildir.Terör örgütünün elebaşıları kendilerini ele vermiştir.Bölücü terör örgütü hiçbir zaman benim kürt kökenli vatandaşımın temsilcisi olmamıştır. Olmayacaktır.İşte bu saldırıda ölen kardeşlerim benim kürt kökenli vatandaşlarım değil mi?Bu bölgenin insanları değil mi?Herşey çok açık net ortada.Bu iş 5 dakika daha geç olmuş olsaydı bu sayı kim bilir nerelere varacaktı.

TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERLER

Terör örgütünün elebaşıları kendilerinden başka hiçbir şey düşünmediklerini kendi hayatlarından başka hiçbir hayata değer vermediklerini, sadece kendi şahsi amaçlarının, kirli emellerinin peşinde olduklarını, kanlı düzenlerini sürdürmekten başka hiçbir davaları olmadıklarını ortaya koymuşlardır.Herkesin bunu böyle bilmesi hesabını buna göre yapması için bunları söylüyorum.
Bu eylemler bizim terörle mücadeledeki azim ve kararlılğımız daha da arttırmaktadır.Bunun için daha da geliştirilmiş demokrasi diyoruz.Demokrasi mücadelesi çok daha güç bulacaktır.Demokrasimizi hep birlikte geliştireceğiz.

TERÖRLE MÜCADELENİN BOYUTLARI

Dün akşam televizyonda bir siyasi liderin yaklaşımını görünce üzüldüm.Bir defa terörle mücadelenin sadece askeri boyutu yoktur.Siyasi, diplomatik, ekonomik, sosyolojik ve kültürel boyutları vardır.Birçok alanda terörle mücadele etmeye mecburuz.Terörle mücadele ulusal değildir.Terörün uluslararası boyutu vardır.Uluslararası terör eylemlerine karşı, bu mücadeleyi uluslararası boyutta götürmek zorundayız.Bu Diyarbakır olayı uluslararası boyutta karşılığını bulmuştur.Bunlar söylenmemiş olsaydı bu iş farklı değerlendirilebilirdi."

PKK BAĞLANTISI

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, bir gazecinin "Patlamanın, PKK ile bir bağlantısı kesinleşti mi?" sorusuna,"Şu anda güvenlik güçlerimizin eylem çeşitleri açısından söydekileri budur"diye yanıt verdi.

İRAN'DAN GELDİKLERİ İDDİASI

Saldırganların İran'dan geldikleri yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Erdoğan:"Ben cevabımı verdim.Eylem çeşiti itibari ile bu bölücü terör örgütünün eylem çeşidinden bir tanesidir.İran'ın bizimle bu noktada bir sıkıntısı söz konusu değil"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious