Başbakan Tayyip Erdoğan basın açıklaması yapıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan basın açıklaması yapıyor.7701
  • Giriş : 21.10.2007 / 23:17:00
  • Güncelleme : 21.10.2007 / 23:58:16

Başbakan Erdoğan, referandum ve 12 şehit olayını değerlendirmek için kameralar karşısına geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

 İŞte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

"Cumhurbaşkanının halkın seçmesi, Genel seçimlerin 4 yılda bir yenilenmesi, TBMM toplantı yeter sayısının 184 olmasını öngören Anayasa değişiklikleri bu referandumda milletimizin teveccühü ile kabul edilmiştir. "

"Türk halkı büyük bir demokratik olgunluk ve sorumluluk içinde sandık başına gitmiş ve 'Evet' oyu ile tescil etmiştir. Referandum sonucunun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Referanduma katılım oranı makul düzeydedir. DEmokrasinin en önemli özelliği asıl olan karar sürecine katılanların lehte ya da aleyhte düşüncesini ortaya koymaktır."

"Katılımcı demokrasinin gereği olarak hiç sandığa gitmeyenlerin de tepkilerini sandık başında göstermeleri daha doğru olurdu. Tercihlerini
ortaya koyan bütün vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Referandum sürecini ciddiyetle takip ettik ve terciğimizi bütün Türkiye'ye duyurmak için
mücadele ettik."

"Türkiye'nin istikrar mücadelesine tarihi nitelikte katkı sağlamıştır. Katılımcı demokrasimiz iyi bir örnek daha vermiştir. Önemli olan 81 vilayetimizin tamamında katılım yüzde 50'nin üzerinde. Türkiye'de katılıma baktığımızda gayriresmi olarak verdiğimde katılım yüzde 67,5. 'Evet' yüzde 69 'Hayır' yüzde 21
74 şehirde Evet oyları hayır oylarından fazla, 7 şehirde 'Hayır' oyları 'Evet' oylarından daha fazla. "

"TALABANİ'NİN AÇIKLAMALARI BENİ TATMİN ETMİYOR"

"Erdoğan gazetecilerin kendisine yönelttiği soruları da yanıtladı. Başbakan kendsine yöneltilen, "Talabani siz Terör Zirvesi'nde iken Irak teleizyonunda PKK elebaşlarına ateşkes çağrısı yaptığını söyledi. Ne söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusuna "Talabaninin bu tespitleri şahsen beni tatmin etmiyor. Biz artık uygulamayı görmek istiyoruz. Uygulamada neticeyi görmek istiyoruz. İfadeler güzel ama neticeler ne olacak bunu görmek isteriz. bunların neticesini alabilirsek, biz her zaman şunu söylüyoruz, "Irak'ın toprak bütünlüğü üzerinde herhangi bir olumsuz düşüncemiz yok' Irak'la ilgili gayretimiz Irak'ın şuanda içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için mücadele ederken Irak'ın Kuzey'in de terör örgütünün konuşlanmasına çanak tutulmasını anlamamız mümkün değildir. Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanacaktır. buna kimsenin hayır demesi mümkün değildir. Zaten bu konuda birçok ülkede düşüncelerini açıklamıştır" yanıtını verdi. "

"ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BİRKAÇ GÜN SÜRE İSTEDİ"

"Condelizza Rice iletoplantı sırasında telefonla konuştuk. Konuşmamızda bu konudaki haklılığımızı ortaya koydular. Birkaç gün süre istediler. Sayın Bush'un da bu konuyla ilgili sürecin ciddi bir şekilde takipcisi olduğu ortaya koyuldu."

"BİRİLERİ İSTEDİ DİYE OHAL İLAN EDEMEYİZ"

"Birileri istedi diye olağanüstü hal ilan edemeyiz. Ne siyasetçi, ne de kamuoyu... Biz devlet yönetiyoruz. Ben de inanıyorum ki muhalefet partileri de aynı hassasiyet içinde konuya yaklaşacaktır. Bu bir milli meseledir. Parlementoda bunun örneklerini gördük. Gerek MHP gerek CHP gerek bazı bağımsız milletvekilleri burada olumlu bir tavır sergilediler ve hükümete sınır ötesi harekata yönelik yetki verildi. Hükümet bu yetkiyi askeri gerekçeler oluştuğu zaman kullanır. Böyle bir gerekçe yokken birileri istiyor diye duygusal bir adım atılmaz. Orada tereddüt diye bir şansımız yoktur. Olması gereken ne ise yaparız. Gün birlik beraberlik günüdür, gerek siyasi partiler, gerek TSK, gerek Emniyet Teşkilatı, gerek yazılı, gerek görsel medyamız... "

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI RİCE İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Biz ABD Dışişleri Bakanı Rice'a, "Atacağınız adımları süratle atarsanız bu bizim stratejik ortaklığımızın gereğİ olarak... Biz nasıl Afganistan'da attığımız adımları çok zamanında bekletmeden attıysak, sizin de öyle olmalı, çünkü çok geciktik" dedik.

BEDELİNİ ZATEN ÖDÜYORUZ BAŞKA BEDEL OLURSA DA ÖDERİZ
"Biz bütün askeri gerekçeler, güvenlik güçlerimizin ortaya koyduğu gerekçeler önümüze geldiği anda adım atarız. Biz bu yetkiyi zaten bugün için aldık.
Böyle birşey olduğunda muhakkak adım atacağız. Bedelini zaten ödüyoruz. Bunun dışında bir bedel olursa da öderiz. Biz bu millet için gerekli adım neyse atmaya hazırız.

PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETMEYENLERLE KONUŞACAK BİŞEY YOK

Bizim bu konuda söylenecek başka bir sözümüz yok. PKK'yı terör örgütü olarak ilan edenlerle biz masaya otururuz. İlan etmeyen hiçbir ülkeyle bizim konuşacak
hiçbir konumuz kalmamıştır. ABD, Avrupa ülkeleri ilan etmiş hala bu konuda tereddütleri olanlar varsa bizim söyleyecek hiçbir şeyimiz yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious