Başbakan Tayyip Erdoğan: "Bu işi millet çözecek"

Başbakan Tayyip Erdoğan:
  • Giriş : 06.10.2007 / 22:04:00

Başbakan Erdoğan, Ak Parti İstanbul İl Başkanlığının dünzenlendiği iftar yemeğine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Referandum ile ilgili konuşan Erdoğan, "Bu işi Millete götüreceğiz. Millet çözecek " dedi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Erdoğan, referandum ve anayasa taslağı çalışmaları hakkında konuştu.

Erdoğan," Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır. Bu ülkede öyle konular gündeme gelecek ki artık bu konuları sahibine götüreceğiz. Sahibi kimdir? Milletdir. Millete götüreceğiz. Millet çözecek " dedi.

Referandumun maliyet yaratacağı eleştirilerine değinen Erdoğan, eleştirilerde bir saptırma olduğunu belirterek, referandum kararının seçimden sonra alınmış bir karar olmadığını belirtti. "7 maddelik bu meseleyi referandumla halledeceğiz" diyen Erdoğan, kendi oyunun "Evet" olduğunu sözlerine ekledi.

"DEMEK Kİ YÖK'TEN İCAZET ALMAMIZ GEREKİYOR"

Anayasa taslağı çalışmaları hakkında da bilgi veren Erdoğan, şöyle konuştu: " Doğmamış çouğu boğmak varya bu bizi üzüyor. Daha taslak ortada değil. Taslağın taslağı. Bunun üzerinden tartışılıyor. Çıkıp YÖK rektörler toplantısı düzenliyor ve diyor ki bu bizim hakkımız. Bunu siyasiler yapamaz. Bir defa çok çirkin bir yaklaşım. Bilim adamlarına bunun hazırlığını yaptırıyoruz. YÖK'e hazırlatmadık. Yanlışımız orada. Demek ki bunun icazetini de YÖK'ten almamız gerekiyor. Sıkıntı oradan başlıyor"

"BU ANAYASI HALK OYLASIN İSTİYORUZ"

Anayasa taslağının hazır olduğun da tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine,üniversitelere ve medya kurumlarına göndereceğini açıklayan Erdoğan, taslağın ayrıca AK Parti'nin internet sitesinden de yayınlanacağını bildirdi. Taslağın son olarak meclis başkanına sunulucağını kaydeden Başbakan, " Bu AK Parti'nin anayasası değil. AK Parti'nin anayasa teklifi olacaktır. İstiyoruz ki en son onay merci olarak halka gitsin. Bu anayasayı halk oylasın istiyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmasında Yunus Emre'nin "Yaradılanı severim. Yaradan dan ötürü" sözünü örnek gösteren Erdoğan, "Böyle bir medeniyetin evlatları olarak mensubu olduğumuz bu medineyete karşı basit kavramlara takılan bir Türkiye istemiyoruz. Böyle bir milletin evlatları olarak bu kavga niye. Bu hasmane tutum niye. Biz tam aksine bu kavramları daha rahat tartışabilen bir Türkiye istiyoruz" diye konuştu.

İhracatın 100 milyar doları aştığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, kişi başına milli gelirin 7 bin doları bulacağını açıkladı. Erdoğan, " Geçen sene burada aynı iftar yemeğinde milletin iş üretenle laf üreteni ayıracağını söyledim. Doğru çıktı. AK Parti'nin başarısı halkla bağlantısını 5 yılda bir kurmaktan değil sürekli diyalog halinde olmaktan geçiyor" dedi. Önümüzdeki yerel seçimlerun çok önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, 2009 seçimlerinde parti olarak çıtayı yükselteceklerini de söyledi.

Erdoğan 2013 yılında kişi başına milli gelir hedefinin de 10 bin dolar oldunu kaydetti. İftar yemeğine partinin ilçe teşkilatlarından çok sayıda davitlinin yanı sıra il temsilcileri, yazar ve gazeteciler ile iş dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious