Başbakan Tayyip Erdoğan meclisi kapatmıyor

Başbakan Tayyip Erdoğan meclisi kapatmıyor.23477
  • Giriş : 10.06.2008 / 15:29:00
  • Güncelleme : 10.06.2008 / 15:34:04

AK Parti'nin kapatılma ihtimaline karşı Erdoğan Meclis'i kapatmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nde devam etmekte olan partisiyle ilgili kapatma davasında karar açıklayıncaya kadar Meclis'in tatile girmemesini istiyor. Böylece AK Parti olası bir kapatma kararına karşılık Anayasa Değişikliği yapmak için zaman kazanacak.

MECLİS TATİLİ ERTELENİYOR

Her yıl temmuzun ilk haftası TBMM'nin tatile girmesi iç tüzük hükmüdür. Ancak Meclis Genel Kurulu bunu değiştirebiliyor. Şu anda Meclis Danışma Kurulu'nda görüşülen öneri, daha sonra Meclis'te oylanacak. Alınacak bu kararla Meclis yaz aylarında çalışmalarına devam edecek. Bu durumda Erdoğan ve AK Parti Grubu kapatma kararı çıkıncaya kadar hedefledikleri reform paketlerini ve yasaları hayata geçirebilecek.

MECLİS'İ OLAĞANÜSTÜ TOPLAMAK ZOR

Ayrıca Meclis tatildeyken bir kapatma kararı verilmesi halinde Meclisi olağanüstü toplamanın zorluğunu hesaplayan Erdoğan, Ağustos ayına kadar çıkmasını umdukları mahkeme kararına kadar meclisi çalıştırayı hedefliyor.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLECEK

Ak Parti'nin bu bu süre içesinde olası bir anayasa değişiklik paketini, anayasa mahkemesinin yapısını değiştirmeye yönelik bir anayasa değişikliğini ya da parti kapatmayı güçleştirecek bir anayasa değişikliğini de Meclise getirme ihtimali var...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious