Başbakan Tayyip Erdoğan'a göre en büyük tehlike!

Başbakan Tayyip Erdoğan'a göre en büyük tehlike!.75399
  • Giriş : 24.09.2007 / 20:54:00

Erdoğan, Ban Ki Moon’un ülkelerin heyet başkanları onuruna düzenlediği resepsiyona katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 62. Genel Kurulu öncesi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un ülkelerin heyet başkanları onuruna düzenlediği resepsiyona katıldı. Erdoğan, resepsiyonun ardından iklim değişikliği konulu konferansta bir konuşma yaptı.

Erdoğan, “İklim değişikliği, bugün insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük çevre tehdididir. Küresel iklim değişikliğinin en büyük nedeninin sera gazları emisyonu olduğu da bir vakıadır. Öncelikle, günümüzde insanoğlunun maruz kaldığı başlıca küresel sorunlardan biri haline gelen iklim değişikliği gibi önemli bir konuya ilişkin bu toplantıyı düzenlemenizden ötürü teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Erdoğan, sorundan en çok etkilenen ülkelerin, sorunun oluşmasında en az sorumluluk sahibi ülkeler olmasının iklim değişikliğinin en adaletsiz yönlerinden biri olduğunu belitti.

Gelişme yolundaki ülkeler ile en az gelişmiş ülkelerin, uluslararası mekanizmalar, uyuma yönelik fonlar ve yeni teknolojilerden daha kapsamlı bir şekilde yararlanması gerektiğini söyleyen Erdoğan, gelişmekte olan ülkelerin de adil ve esnek bir çerçevede uluslararası çabalara katılması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious